US MARKETOtevírá za: 14 h 30 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Připravte se na největší čínskou devalvaci za posledních 20 let. Sňatek z rozumu jüanu s dolarem by měl skončit

Kolem čínského jüanu se po letní sérii devalvací rozpoutala žhavá diskuze. Měna v létě ztratila na hodnotě všehovšudy 3 % a už se hroutil svět. Zpětně proto většina analytiků označila obavy z kolapsu čínské měny za značně přehnané. Co se ale stane, pokud se naplní katastrofické scénáře analytiků z Bank of America Merrill Lynch?

Analytici z Bank of America Merrill Lynch (BoAML) nepovažují obavy z vývoje kurzu čínské měny za přehnané. Ve výhledu na rok 2016 odhadují, že přijde mnohem více než jen oslabení o 3 %. Na měnovém páru USD/CNY předpovídají devalvaci až kolem 10 % .

Čína si kvůli svému nepružnému systému měnového kurzu dovezla americkou měnovou politiku v mnohem čistší formě než ostatní emerging markets. Také čínské zadlužení je ve srovnání s ostatními zeměmi daleko vyšší.

Konzultantská společnost McKinsey odhaduje, že se čínský dluh od roku 2007 zečtyřnásobil a zadlužení v poměru k HDP narostlo nad úroveň USA. Otázkou je, zda Čína vzhledem k zavěšení jüanu na dolar a stále otevřenějšímu kapitálovému trhu ustojí zvýšení sazeb v USA a silnější americkou měnu.

"Zůstáváme skeptičtí. Domníváme se, že zavěšení USD/CNY, sňatek z rozumu, který byl kotvou světového růstového modelu v lepší éře posledních 15 let, je zralý na rozvod. Myslíme si, že devalvace jüanu z 11. srpna byla prvním malým krůčkem tímto směrem," píší analytici z BoAML ve zprávě. "Očekáváme, že čínský jüan poklesne v roce 2016 proti americkému dolaru o 10 %, a myslíme si, že právě toto bude základní téma investičního výhledu sazeb a měnového trhu."

Slabší jüan by posílil čínský vývozní potenciál a mohl by pomoci povzbudit oslabující hospodářský růst. Desetiprocentní devalvace by byla největším znehodnocením jüanu od roku 1994, kdy se Peking rozhodl k zavěšení měny na dolar. Přes deset let se pak měna vyznačovala extrémní stabilitou.

V poslední dekádě jüan posiloval. Od poloviny roku 2010 zhodnotil vůči dolaru o 6,5 % a od roku 2005, kdy byla jeho vazba na dolar zrušena, připsal 22 %.

Z pohledu na éru před zavěšením jüanu na dolar je možné vyčíst, jak masivně byla měna devalvována. V 80. a 90. letech oslabila z necelých 2 USD/CNY na více než 8 USD/CNY.

Američtí politici celou dobu naříkali, jak Čína úmyslně zlevňuje svou měnu, aby poškodila USA. U amerických voličů kteří nejsou spokojeni s úpadkem průmyslového sektoru, je toto téma vděčné. Možná právě proto se ho chopil republikánský kandidát Donald Trump, který v rámci své předvolební rétoriky prohlašuje, že čínské snahy o devalvaci jüanu mohou být pro USA zničující.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

ČínaČínský jüanMěnyUSD/CNYVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa