Wall Street versus Main Street: Čeká Ameriku obrat, a vyplatí se tedy sázka na spotřebitele?

Michael Hartnett z Bank of America Merrill Lynch bastiňuje výhled amerického trhu grafem porovnávajícím výnosy z amerických akcií a dluhopisů (Wall Street) s mírou participace pracovní síly (Main Street). Býčí trend na akciovém a dluhopisovém trhu přinesl zisky hlavně Wall Street a hrstce drobných investorů. Zdá se však, že by se vše mělo začít obracet.
"Cyklické faktory (nízká cena ropy, nízké úrokové sazby a mírná nezaměstnanost) hrají do karet růstu světové spotřeby," píše Hartnett. "Dostupnost úvěrů se zlepšila. A zatímco dlouhodobé důvody šetřit pravděpodobně zůstanou v platnosti (zejména vlivem demografie), v roce 2016 by politické vlivy mohly pomáhat spíše spotřebitelům (Main Street) než firmám a bankám. Stačí se podívat na příjmovou nerovnost z posledních let - na jedno pracovní místo vytvořené v USA během poslední dekády připadá 296 tisíc USD, které americké korporace utratily na programech zpětných odkupů."
Nyní již americké společnosti testují limity toho, co veřejnost a politici dokáží unést. Tempo zpětných odkupů je vysoké a nad korporátními machinacemi za účelem vyhýbání se daním zůstává rozum stát. S blížícími se prezidentskými volbami v USA ovšem lze očekávat, že se rétorika kandidátů přiostří. "Daně a mzdová politika nás vedou k tomu, že doporučujeme sázku LONG na Main Street a SHORT na Wall Street," uzavírá Hartnett.
Poznámka: Míra participace zachycuje podíl Američanů starších 16 let, kteří buď pracují, nebo alespoň zaměstnání hledají.
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch