US MARKETOtevírá za: 2 h 37 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

M jako měnová politika: Chystá se palácový převrat pod praporem jüanu? (Investiční abeceda na rok 2016)

Parita eura vůči dolaru, robustní nástup jüanu do pozice mezinárodní měny nebo problémy s deflací – i to zmínili v souvislosti s měnovou politikou účastníci našeho průzkumu. Ti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít při výročním rebalancování portfolia na paměti. Shodli se na tom, že centrální bankéři budou nadále významně hýbat trhy. Nakolik se ale budou věci dít podle jejich představ, je otázkou, o čemž svědčí například zpupná (dez)inflace.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
16. 12. 2015 | 7:00
Čína

Michala Moravcová (BOSSA)

Osobně jsem zvědavá, jak se poperou některé evropské země mimo eurozónu s dodatečnými monetárními stimuly ECB. Jak se podaří Švýcarsku bojovat se silným frankem vůči euru, Česku udržet maximální hodnotu koruny proti euru na 27, Dánsku udržet 2,5% fluktuační pásmo v páru s eurem a Švédsku oslabit korunu proti euru při aktuální úrokové sazbě -0,35 % a již probíhajícím kvantitativním uvolňování v zemi. Silné měny jsou jedním z důvodů, proč mají tyto země problémy s deflací.

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

Lze důvodně očekávat, že si měnová politika zaslouží nadstandardní pozornost investorů. Tentokrát však možná nebudou tak důležité informace z Evropy a Spojených států, ale z Číny, Indie a dalších ekonomických tygrů, jejichž národní měny stále získávají na důležitosti. Pro příklad nemusíme chodit daleko, Maďarsko plánuje emisi dluhopisů v jüanech. Jsme snad svědky postupného převratu v paláci světových měn, kde po desítky let vládne dolar? I to možná zjistíme.

Marek Hatlapatka (CYRRUS)

Světla reflektorů budou svítit na centrální bankéře ve Spojených státech, v Evropě i v České republice ještě více než v roce letošním. Tak velká divergence měnových politik, jaká nás zřejmě čeká v roce 2016, na trzích dlouho nebyla. Bezesporu může být zdrojem zvýšené volatility finančních trhů s tím, jak se budou investoři učit chápat dopady na ekonomiky na obou stranách Atlantiku. V důsledku však podle mě bude chování centrálních bank v roce 2016 mít na akciové trhy pozitivní vliv.

Michal Křikava (Fio banka)

V závěru letošního roku i v následujícím roce lze očekávat divergenci v monetární politice dvou hlavních centrálních bank. Na americké půdě skončí období nulových sazeb pravděpodobně již 16. prosince. Pozvolný nárůst úrokových sazeb Fedu by přitom měly americké akciové trhy ustát na pozadí dobré kondice amerického hospodářství bez výraznějších otřesů. Ze strany Evropské centrální banky se zvyšovaní sazeb v příštím roce nedočkáme. ECB bude naopak pokračovat v měnové stimulaci a její expanzivní monetární politika by měla nadále představovat podpůrný faktor pro evropské akciové trhy.

Petr Žabža (Patria Finance)

Měnová politika nejspíše ještě nějakou dobu zůstane veskrze holubičí. Fed prolomil jedno dlouholeté tabu a začal při svém rozhodování sledovat nejen dění v USA, ale i v zahraničí. Pokud se Číně a její ekonomice přestane dařit, Amerika se zvyšováním sazeb a utahováním měnové politiky spěchat nebude. Evropa má svých problémů dost, a tak lze čekat další rok s velice nízkými sazbami.

Helena Horská (Raiffeisenbank)

Poprvé od roku 1994 se měnové politiky dvou klíčových centrálních bank rozejdou. Zatímco Fed začne zvedat sazby, ECB se vydala opačným směrem. Proč věřit, že americký dolar tentokrát (na rozdíl od roku 1994) z toho rozchodu vyjde jako vítěz? Protože to tak Super Mario v čele ECB chce a potřebuje.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Nastavení měnové politiky ve světě je nyní spíše uvolněnější než utaženější. Nicméně její striktnější podoba, alespoň v některých zemích, klepe na dveře. Z blížícího se otevření dveří růstu úrokových sazeb těží především americký dolar. Evropa si na druhé straně bude stále užívat levných peněz. Utažení měnového opasku v USA by mohlo americký dolar vyhoupnout do sedla a dovézt na paritu s eurem.

Jakub Skryja (Verdi Capital)

Od Fedu očekáváme první zvýšení sazeb v prosinci. Další zvyšování budou zřejmě postupná, jak o tom představitelé centrální banky USA hovoří. Z historického pohledu to znamená, že by sazby neměly narůst v průběhu roku 2016 ani o procentní bod. Zajímavé bude sledovat nezaměstnanost a inflaci, která by se od února měla pohybovat kolem 2 %. Od ECB očekáváme další navýšení kvantitativního uvolňování a za pravděpodobné považujeme i další snížení sazeb. Od Bank of England nečekáme zvyšování sazeb do konce roku 2016, ale zároveň ani další odkupy aktiv. Je pravděpodobné, že Bank of Japan přistoupí v průběhu roku 2016 k dalšímu navýšení programu kvantitativního uvolňování.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Měnová politika ve vyspělých zemích zůstane uvolněná. Jasný signál pro celý příští rok vyslala Evropská centrální banka, která velice pravděpodobně dále rozšíří a prodlouží program odkupu aktiv. Zcela vyloučit nelze další uvolnění měnové politiky v Japonsku a v Číně. Fed sice nejspíše zvýší úrokové sazby, ale myslím si, že jejich růst nebude ani tak rychlý, jak se očekává. Pravděpodobněji vnímám podobný vývoj jako v letošním roce, tedy neustálé odkládání zvyšování úrokových sazeb v USA.

Miroslav Frayer (Komerční banka)

Spojené státy by měly zahájit cyklus zvyšování úrokových sazeb, očekáváme trojí zvýšení během roku. Naopak v eurozóně by se měnová politika měla dále uvolňovat, čekáme další snížení depozitní sazby a rozšíření okruhu nakupovaných aktiv. Uvolňování měnové politiky očekáváme i v Číně, kde by centrální banka měla pokračovat ve snižování povinných minimálních rezerv i úrokových sazeb.

AnketaBank of EnglandCentrální bankyČínaECBFedJaponskoVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika