Co Twitter dal: Dluhy Tesly a rostoucí volatilita

Dnes něco o dluhové pasti Tesly, něco pro akciové medvědy, o veganském ETF i o volbách. A chybět nebude ani trocha historie.
1. Tesla a dluhy
Tesla nemá problém jen s tweety Elona Muska, ale také s dluhy, které budou muset být v nejbližší letech splaceny. A to v době, kdy firma rozpouští hotovost. V příštích 13 měsících mají být splaceny bondy v hodnotě 1,5 miliardy dolarů z celkového dluhu 11,5 miliardy dolarů. Tesla může půjčky refinancovat, ale v prostředí rostoucích úroků to bude stále těžší, zejména pro firmu s pošramocenou značkou. Negativní sentiment bude Muska mrzet v březnu 2019, kdy budou splatné konvertibilní dluhopisy za 920 milionů dolarů. Při konverzní ceně 360 dolarů za akcii a současné ceně kolem 260 dolarů se zdá pravděpodobné, že investoři nebudou chtít akcie, a tak firma bude muset platit. Kdyby Musk počkal se svým propíraným tweetem o možném odchodu Tesly z burzy ještě půl roku, možná by ušetřil 920 milionů dolarů (když je cena vyšší, držitelé dluhopisů si raději vezmou akcie). Ale také by asi šel rovnou sedět, protože by regulátorovi jen sotva namluvil, že tweet vlastně myslel dobře.
2. Něco pro akciové medvědy
Když už americké akcie tak hezky ztrácejí, tak dnes něco pro medvědy. Přestože se index S&P 500 dostal nedávno na nová historická) a letošní maxima, na burze v New Yorku bylo více akcií, které zaznamenaly své roční minimum (dokonce trojnásobek), než těch, které zaznamenaly roční maximum. Naposledy tak tomu bylo na konci roku 1999.
A protože jeden indikátor medvědí trend nedělá, nabízíme další. Počet nevýdělečných IPO v USA je v současnosti stejný jako v období technologické bubliny.
Ve středu se americké akciové indexy propadly o více než 3 %, Dow zažil nejhorší den od letošního února, index volatility VIX stoupl o více než 40 %, technologické tituly prodělaly nejvýraznější propad od srpna 2011 a index S&P 500 spadl pod důležitou hladinu podpory na 2 800. Minimálně na pár dnů se přestávají řešit fundamenty, ať žije panika!
3. ETF pro vegany jedna báseň
Je to sice přes týden starý tweet, ale pobaví i dnes. Veganský ETF a jeho největší pozice.
4. Ohlasy voleb
Možná je to sranda, ale jestli ne, tak se nemůžeme divit tomu, kdo běhá po Strakovce a zhasíná tam a kdo (přinejlepším) sedí na Pražském hradě.
5. Trocha historie
Barry Ritholtz sice píše o indexu Dow, který zaznamenal 10. října 2002 dno po prasknutí technologické bubliny, ale jeho ztráta 38,75 % byla vlastně ještě v pohodě. Ve stejný den totiž zaznamenal své minimum také index Nasdaq Composite, a to na 1 108,59 bodu (zavírací minimum bylo 9. října 2002 na 1 114,11 bodu). Ze svého vrcholu z 10. března 2000 (intradenně 5 132,52 bodu, zavírací hodnota 5 048,62 bodu) tak zaznamenal propad o téměř 78 %. Na úroveň zavírací ceny z 10. března 2000 se vrátil až 23. dubna 2015, kdy dosáhl denního maxima na 5 073,09 bodu a uzavřel na 5 056,06 bodu. Trvalo mu to tedy přes 15 let. Ani dlouhodobý investiční horizont u akcií někdy nestačí na to, aby investor skončil v zisku. Mimochodem, index Dow se na vrchol z roku 2000 vrátil již 3. října 2006, tedy po šesti letech.
9. října tomu bylo dvanáct let, co Google koupil YouTube za 1,65 miliardy dolarů. Podle analytiků z Morgan Stanley má nyní YouTube hodnotu kolem 160 miliard, takže Google asi neprodělal. Se sociální sítí Google+ mu to o pár let později už tak nevyšlo.
8. října před deseti lety se Warren Buffett rozhodl, že dodá kuráž americkým investorům, a to v dnes již legendárním článku Buy American. I Am, který publikovaly New York Times. Nikomu nic nesliboval, bylo to půl roku před koncem medvědího trendu a objevily se i kritické hlasy, ale to nic nemění na faktu, že Buffett je v těchto věcech jednoduše borec.
A ještě jedno datum. 5. října 2011 zemřel Steve Jobs. Je to již sedm let, to to letí.
Aktuality
