JPMorgan a Goldman Sachs vyhlížejí další růst cen amerických akcií. Index S&P 500 může atakovat hladinu 5 000 bodů a na korekci nejsou podmínky
Září je zatím pro investory do amerických akcií náročné, index S&P 500 má za sebou dva týdny poklesů a přece jen citelněji se vzdálil od historických maxim. Stratégové z JPMorgan ale neházejí býčí flintu do žita, růstový trend má podle nich pokračovat za horizont konce letošního roku. A Goldman Sachs přidává také několik pádných optimistických argumentů. Radujme se, veselme se, ale čtěme pozorně a podezíravě.
Býčí argumenty JPMorgan
- Současné tržní i ekonomické zpomalení je primárně vyvolané obavami z delta varianty koronaviru. Podle JPMorgan jde ale o riziko dobře popsané a z velké části přeceňované.
- Velký růstový potenciál má poprvé po více než roce a půl zahraniční obchod.
- Centrální banky by měly pokračovat v silně prorůstové měnové politice.
- Ekonomické přibrzdění Číny nejspíše vyvolá pádnou odpověď pekingského politbyra.
- Výrazné zvýšení daní pro americké firmy je jen málo pravděpodobné.
- Akciový trh bude podporován rostoucími objemy zpětných odkupů akcií ze strany samotných firem (aktuálně okolo 3,5 miliardy USD denně) a také přílivem peněz od drobných investorů, kteří mají v USA nebývalé výrazné úspory.
- Hospodářský růst v USA může být podporován navyšováním zásob (zhruba 25leté minimum) a kapitálovými výdaji (aktuálně na minimu od doby velké finanční krize).
- Američtí spotřebitelé jsou v daleko lepší kondici, než to působí.
- Zisky amerických firem budou vyšší, než čeká trh. JPMorgan vyhlíží v rámci indexu S&P 500 zisk na akcii za rok 2021 na úrovni 210 USD, Wall Street očekává v průměru jen 201 USD. Pro rok 2022 banka predikuje zisk 240 USD na akcii, Wall Street v průměru pracuje s odhadem o 20 USD nižším.
Sečteno a podtrženo, JPMorgan americkému akciovému býkovi předpovídá další měsíce, ba roky života. Pro závěr letošního roku stanovila cílovou hodnotu indexu S&P 500 na úrovni 4 700 bodů, nevylučuje přitom minimálně nahlédnutí nad julatou hladinu 5 000 bodů.
Goldman Sachs: Korekce by vyžadovala výrazné změny podmínek na trzích
Podle investiční banky Goldman Sachs není v současnosti na americkém akciovém trhu ve hře hlubší korekce. Důvodem je především pokračující příliv peněz do fondů investujících do amerických akcií, případně celých indexů. Zejména je zájem o pasivně spravované investiční nástroje, jako jsou ETF. Objem peněz jim svěřených (4,636 bilionu USD) překonal objem aktivně spravovaných peněz v akciových fondech (4,287 bilionu USD).
Příklon k pasivnímu investování je patrný i globálně (celkově jde o více než 7,5 bilionu USD). Pro americké akcie nicméně hovoří fakt, že celých 63 % nově přitékajících peněz směřuje právě do ETF zaměřených na USA, na zbytek světa připadá 37 %.
Obliba akciových investic se opírá o to, že finanční trhy fungují při minimálních sazbách. Peníze hledající výnosy směřují do akcií, protože ty i v době zvýšené inflace (do určité míry) nabízejí ochranu před ztrátou hodnoty peněz. Nic netrvá věčně, prakticky nulové sazby ale v USA nebo eurozóně hned tak neskončí.
Jen pro zajímavost, při investici jednoho dolaru do indexu S&P 500 v současnosti investoři nakupují za 6 centů akcie Applu a Microsoftu, 4 centy míří do akcií Alphabetu a Amazonu a 2 centy připadají na Facebook. Investice jednoho dolaru do technologického Nasdaqu 100 pak znamená 11 nových centů pro Apple, 10 centů pro Microsoft, po 8 centech připadne na Alphabet a Amazon a 4 centy na Facebook. Váhy největších titulů jsou obrovské a pasivně investované peníze míří do pěti největších titulů v míře historicky výjimečné.
Zdroj: JPMorgan, Goldman Sachs