US MARKETOtevírá za: 5 h 35 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Indexové fondy jsou to nejlepší nejen pro vaše peníze, ale i nervy

Když trhy začnou padat, nepropadejte panice, neprodávejte, ale naopak využijte poklesů k nákupům "se slevou", radí investorům známé doporučení. Je to rada nad zlato, tedy v případě, že investujete prostřednictvím indexových fondů.

Zkraje ledna americký technologický index Nasdaq Composite ztrácel na listopadové historické maximum do 10 %, v průměru čtyři z každých deseti akcií, které jsou v tomto benchmarku zastoupené, ale ztrácely na svá 52týdenní maxima více než 50 %. Od té doby benchmark spadl do korekce a podíl hluboce ztrátových titulů ještě stoupl. Známý tržní novinář Jason Zweig upozorňuje, že aktuální situace je protiváhou toho, kdy v horizontu 12 měsíců od odrazu amerických akcií od lokálního minima z 23. března 2020 bylo naopak 96 % akcií v plusu.

To, že výkonnost trhu nevypovídá mnoho o tom, jak se daří jednotlivým titulům, ukazuje i následující graf, který porovnává roční výkonnost indexu Russell 1000 s podílem akcií z tohoto benchmarku, které ve stejném roce posílily, respektive oslabily.

Akcie

Zdroj: O'Shaughnessy Asset Management

Průběžné výprodeje se nevyhýbají ani těm nejvýkonnějším titulům na trhu, třeba Applu, Amazonu nebo Netflixu. Akcie firmy Apple v uplynulých deseti letech zaznamenaly sedm dvouciferných procentuálních propadů, z toho čtyři o více než 25 %, ačkoli S&P 500 ve stejném horizontu o minimálně 25 % klesl pouze jednou. Amazon zaznamenal na začátku tohoto tisíciletí dílčí propad dokonce o téměř 95 % a Netflix se v uplynulé dekádě propadl i o bezmála 82 %.

Amazon a Netflix

Zdroj: YCharts

Apple, Amazon, Netflix a mnoho dalších titulů, které zaznamenaly hluboké průběžné propady, ztráty vždy (rychle) smazaly, najdou se ale i firmy, jejichž akcie se ani třeba za deset let z hlubokých propadů nevzpamatovaly. Mezi takové případy patří v USA třeba cenné papíry AIG, Citigroup nebo BlackBerry, v Evropě pak například Nokia.

AIG, Citigroup

Zdroj: YCharts

"Právě to je důvod, proč by drobní investoři měli zvážit, zda chtějí jít cestou stock-pickingu, nebo cestou kupování indexových fondů. Jedna ze základních investičních pouček sice říká, že investoři by na propady cen na trzích neměli reagovat unáhleně a neměli by se uchylovat k prodejům, protože pokusy o časování trhu končí ve většině případů špatně. Ale co když v portfoliu investoři mají právě ty cenné papíry, které se z hlubokých propadů vzpamatují až za desítky let, v horším případě se z nich nevzpamatují nikdy? Takové problémy s indexovým fondem kopírujícím trh řešit nemusíte," vysvětluje Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

ETFChyby v investováníInvestiční strategieInvestováníPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika