US MARKETOtevírá za: 6 h 7 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

ETF 2.0: Rok 2024 bude ve znamení většího zájmu o ETF podložené výzkumem, klasické pasivní strategie sledující trh přestávají stačit

Trh burzovně obchodovaných fondů (ETF) rostl v posledních letech doslova impozantně. Vzhledem k tomu, že nejvýznamnější kladné stránky ETF – nákladová efektivita, vysoká likvidita a transparentnost – mají u investorů stále velký ohlas, předpovědi pro celé odvětví naznačují, že do roku 2033 by objem peněz vložených do ETF mohl celosvětově dosáhnout 30 bilionů USD. Není ale ETF jako ETF.

Trh s ETF se vyvíjí a investoři se poohlížejí i po jiných než "čistě pasivních" typech fondů. Ty sledují většinou široké, tržní kapitalizací vážené indexy. Růst odvětví byl v uplynulých letech do značné míry poháněn zájmem právě o ně.

Investoři ovšem stále častěji poptávají ETF s investiční strategií obohacenou o unikátní vhled manažerů čerpaný z fundamentální analýzy, a to s cílem dosažení vyššího rizikově očištěného výnosu. Pro tyto ETF se vžilo označení research ETF, tedy fondy konstruované na základě konkrétní analýzy. Tento trend ilustrují vyšší hodnoty kumulovaného anualizovaného růstu, které pozorujeme u "non-core" akciových ETF ve srovnání s běžnými pasivními akciovými ETF.

ETF s domicilem v Evropě (hlavní pasivní indexové ETF vs. vedlejší a aktivní akciové ETF) – CAGR od roku 2018 do 30. září 2023

ETF s domicilem v Evropě (hlavní pasivní indexové ETF vs. vedlejší a aktivní akciové ETF) – CAGR od roku 2018 do 30. září 2023

Tržně vážené ETF mohou být na složitých a dynamických trzích nevýrazným nástrojem, který může investory vystavit nežádoucím rizikům. Naproti tomu ETF založené na výzkumu mohou využívat úplnější soubor nástrojů pro řízení investic a nabízet širší spektrum investičních příležitostí s diferencovanějším přístupem k řízení rizik a využívání příležitostí. Podívejme se na tři konkrétní příklady, jak lze v rámci ETF pracovat s vlastní analýzou.

1. ETF s akciovým výnosem

Mnoho ETF zaměřujících se pravidelný výnos z akcií nadvažuje sektory s nižším růstem, protože společnosti s vysokým růstem mají tendenci reinvestovat zisky, a proto vyplácejí nižší dividendy. Ačkoli to samo o sobě není ve své podstatě negativní, může to být zjednodušující a zahrnovat náklady promarněné příležitosti, a to v obdobích, kdy růstový investiční faktor dosahuje lepších výsledků.

Fond Fidelity International Quality Income ETF se snaží vybírat společnosti "vyšší kvality", které jsou schopny nejen udržet atraktivní výplatu dividend, ale také dlouhodobě těžit ze zhodnocení kapitálu. Cílem je dosažení vyššího pravidelného výnosu ve srovnání s hlavními tržními indexy, participace na výnosech i na rostoucím trhu a zároveň určitá ochrana proti poklesu, to vše s nízkou sledovací chybou. Většina výnosu by měla vyplývat z individuálního výběru akcií, a to bez nežádoucích sázek na určitou zemi nebo sektor.

2. ETF s pevným výnosem

Na rozdíl od akcií zůstávají trhy s pevným výnosem relativně netransparentní, s vysokým podílem mimoburzovních transakcí a nízkou transparentností emitentů. V praxi již "pasivní" portfoliomanažeři vzhledem k přirozeným vlastnostem trhu s pevným výnosem aktivně vybírají dluhopisy s cílem sledovat index, jakkoli jde o výběr relativně omezený.

Fond Fidelity International Sustainable Fixed Income si klade za cíl generovat alfu díky aktivnímu výběru dluhopisů rozšířenému o vlastní vícefaktorový model společnosti a hodnocení udržitelnosti, na nichž pracují týmy kvantitativních a fundamentálních analýz a také výzkumu udržitelnosti.

3. Tematické ETF

Historicky bylo tematické investování, například zaměřené na čistou energetiku, digitální zdraví nebo dopravu nové generace, nabízeno pouze aktivními manažery. Novinky v konstrukci indexů a vývoj v oblasti dostupnosti dat a analýz znamenají, že tematické strategie mohou nyní transparentně nabízet také ETF.

Tematické ETF společnosti Fidelity nabízejí diferencované, taktické akciové investice zaměřené na dlouhodobé strukturální trendy. Vedle fundamentální analýzy se tato strategie opírá o vlastní hodnocení udržitelnosti, posouzení kvality (navržené s cílem identifikace dlouhodobé konkurenční výhody) či hodnocení relevance na základě různých faktorů.

Nová generace ETF

Současní investoři často poukazují na značnou komplexitu investování a nejistotu s tím spojenou. Roste zájem o research ETF jako o náhradu za standardní indexová akciová portfolia, jako stavební prvky strategií zohledňujících ESG nebo jako součást speciálních taktických strategií investujících do nejzajímavějších investičních témat.

Je přitom pravděpodobné, že prostředí, které je složité a ve kterém si lze představit vývoj podle mnoha různých scénářů, bude pokračovat i v roce 2024. Investoři v něm přitom budou moci sáhnout i po nové generaci strategií ETF založených na vlastním výzkumu.

Zdroj: Fidelity International

ETFInvestiční strategieVýhled na rok 2024
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika