Akcie a ETF: Tři papírové alternativy pro ty, kterým v portfoliu "nevoní" fyzické zlato

Jsou investoři, kteří na fyzické zlato nedají dopustit. A je pravda, že v různých silně nepříznivých ekonomických a geopolitických scénářích je jeho schopnost koncentrovat bohatství doslova k nezaplacení. Pro řadu dalších je ale náročné fyzické zlato přechovávat doma či v bankovním sejfu (nehledě na to, že to něco stojí). Pro ně trhy nabízejí řadu řešení spadajících do kategorie takzvaného papírového zlata.
Papírové zlato lze rozdělit na tři základní třídy:
- Společnosti těžící zlato: Tyto firmy hledají zdroje zlata, rozvíjejí těžbu a prodávají samotný kov.
- ETF zaměřené na zlato: Tyto fondy obchodované na burze drží buď fyzické zlato, nebo investují do akcií firem zabývajících se těžbou kovu.
- Streamingové společnosti: Streaming drahých kovů je termín, který popisuje situaci, kdy se firma dohodne s těžařskou formou na nákupu celé nebo části své produkce kovu za předem stanovenou (nižší) cenu, se kterou souhlasí obě strany. Na oplátku poskytují streamingové společnosti financování těžařským firmám, které shánějí kapitál.
Nákup papírového zlata namísto fyzického kovu může mít své výhody. Může generovat vyšší celkové výnosy než investice do fyzického zlata, protože firmy mohou rozšířit výrobu a snížit náklady (a tedy zvýšit zisky) a také potenciálně vyplácet dividendy. Zároveň ovšem mnohdy dochází k situaci opačně, tedy že akcie těžařů nebo streamingových firem svým výkonem za samotným žlutým kovem výkonnostně zaostávají.
Na které papírové alternativy mohou například vsadit ti, kteří věří ve světlé zítřky trhu se zlatem?
1. Barrick Gold
Tento velký těžař zlata se zaměřuje na zdroje, ve kterých jsou zásoby alespoň na 10 let, jež mu umožní produkovat alespoň půl milionu uncí kovu ročně a které jsou spojeny s relativně nízkými těžebními náklady. To firmě umožňuje produkovat zlato relativně stabilním tempem po řadu dalších let. Samotná společnost očekává, že do roku 2032 bude ročně dodávat v průměru zhruba 6,5 milionu uncí ekvivalentu zlata (včetně vedlejší produkce mědi). Zároveň v posledních letech posiluje svou rozvahu, splácí dluhy prostřednictvím volného cash flow a prodeje vedlejších aktiv. I díky tomu Barrick Gold loni odkupovala vlastní akcie a vyplácí dividendu.
2. Franco-Nevada Corporation
Franco-Nevada je kanadská streamingová a licenční společnost. Má diverzifikované portfolio dohod o financování těžby zlata, stříbra, platiny, železné rudy, ropy i plynu. V roce 2022 55 % příjmů společnosti zajišťoval streaming zlata. Firma od roku 2008 zvyšuje dividendu a nemá dluhy, což je v odvětví výjimečné. Na rozdíl od řady jiných akcií firem v oboru překonává Franco-Nevada historicky svou výkonností cenu zlata.
3. VanEck Vectors Gold Miners ETF
VanEck Vectors Gold Miners ETF drží akcie velkých společností zabývajících se těžbou zlata. Je to jeden z největších takto zaměřených ETF. S poplatkem 0,51 % jde o poměrně efektivní způsob investice do širokého portfolia kvalitních "zlatých" firem. Deset největších pozic v portfoliu má váhu přes 64 %. Jde o tyto společnosti:
Jde o variantu pro investory, kteří se nechtějí zabývat analýzou a výběrem nejlepších společností v oboru. Stejně jako v případě jednotlivých titulů ovšem musejí zvažovat rizika v oblasti měnové politiky nebo konkurence v podobě jiných investic (vedle akcií, dluhopisů, nemovitostí nebo jiných komodit je v poslední době velice aktuální možný přesun peněz do bitcoinu a na něj navázaných ETF).
Zdroj: The Motley Fool
Aktuality
