US MARKETOtevírá za: 56 h 7 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Deset důvodů, proč investovat přes ETF

Volné peníze můžete vkládat do dluhopisů, akcií, certifikátů, komodit, podílových listů či burzovně obchodovaných fondů (ETF). Každý z uvedených nástrojů má své výhody. Kdo chce spravovat své portfolio s nízkými náklady, může využít právě burzovně obchodované fondy. Jaké jsou hlavní výhody této investice?

Z nabídky fondů si vybere každý

V posledních letech rychle rostl počet burzovně obchodovaných fondů. Tvůrci ETF se snaží uspokojit nejrůznější potřeby investorů a stále nabízejí nové produkty. Základem jsou ETF investující do nástrojů peněžního trhu, dluhopisů, akcií a komodit. Konkrétní produkty se liší mírou rizika i očekávaného výnosu. Každý si najde fond, který splní vytčený investiční cíl.

Přesné zacílení

Jedním ETF můžete pokrýt celý trh i konkrétní odvětví či zemi. Základem většiny dynamických portfolií jsou široké akciové fondy, třeba ETF kopírující vývoj indexu MSCI World. Pokud například očekáváte růst sektoru zdravotnictví, a chcete jeho váhu v portfoliu navýšit, stačí vybrat některý z fondů investujících do akcií zdravotnických firem. Investovat lze i do ETF, které sledují firmy vyplácející vysoké dividendy, s nízkou tržní kapitalizací, sociálně odpovědné společnosti a podobně. Jen těžko budete hledat zemi, odvětví či oblast, na kterou neexistuje žádný produkt.

Přesně víte, do čeho investujete

Burzovně obchodované fondy mají snadno pochopitelnou konstrukci. Každý ETF se snaží dosáhnout výkonnosti sledovaného indexu (benchmarku). V portfoliu fondu najdete přesně ty tituly, které jsou obsaženy v indexu (při uplatnění úplné fyzické replikace indexu - pozn. red.). V některých případech mohou být některé tituly vynechány (částečná fyzická replikace). Samostatnou kapitolou jsou ETF využívající swapy. Ať už je výkonnost sledována jakkoli, vždy se dozvíte přesné složení portfolia. Znáte konkrétní cenné papíry i jejich váhu v portfoliu.

Snadné obchodování

V České republice najdete řadu obchodníků s cennými papíry, u kterých si můžete založit obchodní účet. V posledních letech roste i počet investičních zprostředkovatelů, kteří vám zajistí založení účtu u zahraničního obchodníka. Příznivým efektem sílící konkurence je rostoucí nabídka služeb a klesající poplatky za jednotlivé obchody.

Vysoká likvidita

ETF můžete nakupovat a prodávat v průběhu obchodních hodin vybrané burzy. Tvůrci trhu udržují likviditu trhu a v každém okamžiku znáte nákupní a prodejní kurz ETF.

Velmi nízké poplatky za správu

Oproti klasickým podílovým fondům nedrží správci ETF portfoliomanažery, týmy analytiků a dalších spolupracovníků. Správce fondu sestavuje portfolio podle sledovaného indexu. Úspory na straně řízení ETF se promítají do výše správcovského poplatku, který se obvykle pohybuje od 0,05 % do 0,7 %.

Dlouhodobě úspěšnější než aktivně řízené fondy

Existuje řada studií, které potvrzují, že v dlouhodobém horizontu dokáže jen malá část aktivně řízených fondů překonávat výkonnost sledovaného indexu. Manažeři klasických podílových fondů neumějí dlouhodobě vyhledávat nejvýkonnější tituly na trhu. ETF se nesnaží překonat výkonnost indexu, ale co nejtěsněji jej kopírovat.

Pokračování článku najdete na serveru ETFs.cz

Zdroj: ETFs.cz

ETFInvestování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika