Investoři jsou svými největšími nepřáteli aneb tři hrozby pro vaše portfolio

Drobní investoři mají často tendenci ze špatné výnosnosti svých investic obviňovat finanční poradce. Může být. Ta mince má ovšem obě strany - poradci považují za největší nepřátele investic právě samotné investory. A konkrétních příkladů mají více než dost. Tři nejběžnější způsoby devastace vlastního portfolia nechť jsou odstrašujícím příkladem pro všechny soukromé malé "hráče".
Následování investorského stáda
Snaha orientovat se podle aktuální nálady na trhu končí často nejhorším možným výsledkem - prodáváním na minimech a nákupem za maximální ceny. Jedna populární analýza o nějaké firmě, a už se hrnou drobné nákupní objednávky přes elektronické brokery.
Základní podmínkou pro nákup (nebo prodej) konkrétní akcie je její znalost. Tohoto pravidla se drží i velcí investoři typu Warrena Buffetta. Jim Cramer tomu říká "domácí úkoly".
Jak investují superboháči? Forbes, Rogers a další prozradí svůj recept
Jednotlivé tituly nemusejí zapadat do konkrétního portfolia. To musí vždy zohledňovat investiční profil investora, jeho investiční horizont a podobně.
Příliš úzké zaměření
Poradci zpravidla doporučují investice diverzifikovat, tedy rozdělit mezi jednotlivé třídy aktiv (akcie, dluhopisy, komodity, měny). Mnozí drobní investoři ovšem tato doporučení stále ignorují.
V posledních letech například část veřejnosti propadá pocitu, že zlato už "nikdy" nepropadne. Historie ovšem ukazuje, že byla dlouhá období, kdy se zlatu nedařilo tak jako v posledních letech. Jsou i další hvězdy, například Apple nebo Netflix - jejich akcie v uplynulých letech předvádějí růsty v řádu stovek procent, každé aktivum ovšem dříve nebo později narazí na svůj strop.
Investování: Porazit trh dlouhodobě prakticky nejde aneb trocha statistiky pro masy
Stejně jako různé typy aktiv by měly investoři do portfolia zahrnout investice do různých regionů a různě rizikových "papírů".
Žádné zaměření
Diverzifikace je podstatná, nic se ovšem nesmí přehánět. Rozdrobení portfolia a zahrnutí prakticky "všeho" - tak diverzifikace vypadat nemá.
Je potřeba mít alespoň základní myšlenku, čemu investor věří dlouhodobě (například "bezpečné" dluhopisy, dividendové akcie), a na čem chce vydělávat krátkodobě (spíše spekulativní část portfolia, něco "na hraní").
Podle odborníků je také potřeba pečlivě vybrat finančního poradce. jemu pak svěřit právě stanovení té "základní myšlenky" investování, tzn. například spoření na důchod, rychlý výdělek, postupné zhodnocování majetku a podobně. Diverzifikaci si proto nelze představit tak, že investor sebe a své peníze svěří najednou třeba deseti poradcům.
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce?
Zdroj: WSJ
Aktuality
