US MARKETOtevírá za: 6 h 34 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Investiční rady od zakladatele Wal Martu

Po akciovém krachu z října 1987 odepsaly americké akcie přes 20 procent. Sam Walton, zakladatel Wal Martu a do roku 1992 jeden z nejbohatších mužů ve Spojených státech, si ale z burzovního propadu nic nedělal. "Jsou to jen papíry. Bylo tomu tak, když šel Wal Mart na burzu a bude tomu i do budoucna," řekl Walton, který kvůli propadu akcií přišel o téměř 3 miliardy dolarů.

Tomáš Poděbrad
Tomáš Poděbrad
19. 8. 2011 | 6:00
Investice

Vzhledem k posledním týdnům na akciových trzích by se tento přístup hodil mnoha investorům. Ovšem i bez miliard na účtu se dá z chování a vnímání akciového trhu Samem Waltonem mnoho naučit.

Stejně jako většina obyčejných lidí, si i boháči chtějí udržet svůj životní styl. Musí si tedy své peníze a investice chránit, hlavně tím, že chytře investují. Sice v mnohem větší míře, než běžní investoři, ale i tak se dá od nich lecčemus naučit.

Nechejte si poradit

Plány Sama Waltona se začaly rýsovat už v roce 1950, kdy na radu svého nevlastního otce vytvořil se svou manželkou a dětmi partnerství, ve kterém se podělili o dva obchody se smíšeným zbožím. Toto vedlo k tomu, že Sam Walton a jeho rodina začali vydělávat už zhruba 12 let před prvním otevřením Wal Martu.

Současní miliardáři mají své týmy poradců, ale to se nikterak neliší od rodinných příslušníků, kteří rozumí trhu. Rady expertů by měl využívat každý investor, který chce dosáhnout úspěchu.

Neutrácejte za zbytečnosti.

"Boháči zbytečně rozhazují peníze, které by jinak mohli ušetřit, nebo je věnovat kterékoli prospěšné instituci," řekl kdysi Sam Walton. Ten byl znám tím, že až do své smrti řídil pick up a na své obchodní cesty lítal běžným dopravním letadlem. Není třeba tolik utrácet, hlavně pak za zbytečné věci. To platí jak pro bohaté investory, tak pro kohokoli jiného.

Nepřehánějte to s rizikem

Bohatí a nerozvážní lidé se velmi rádi zaměřují na rizikové investice. Myslí s totiž, že mohou v krátkém časovém období vydělat další miliony.

Riskantní investice mohou ale přinést zkázu portfoliím jak bohatých, tak chudších investorů. V tom si trh nevybírá. Je nutné riziko co nejvíce minimalizovat.

V případě Sama Waltona to byly investice do mnoha odvětví. Vlastnil Wal Mart, dále koupil malou Bank of Bentonville, která je teď součástí Avest Bank, jejíž hodnota se vyšplhala až na 11 miliard dolarů a v neposlední řadě vlastnil lokální noviny. Celé rodině Waltonových pak tyto dobře rozmyšlené investice přinesly v průběhu desítek let přes 100 miliard dolarů.

Zdroj: WSJ

InvesticeInvestování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika