Zlatá investiční pravidla: Jak se chovat na klesajících trzích?

Akciové trhy – ten český nevyjímaje – udržují z dlouhodobého hlediska růstový trend. Přesto korekce trhu, jaké jsme právě (byli) svědky, vyvolává obavy drobných investorů. Co dělat při poklesu? Základní odpověď je vždy stejná: zachovejte chladnou hlavu.
1. Sledujte dlouhodobý horizont
Individuální investor s delším horizontem by se měl zaměřovat na dlouhodobé investice směřující k trvalému zhodnocování majetku a jeho ochraně proti inflaci. Do krátkodobých spekulací by se měli pouštět je profesionálové. Ostatní by neměli investovat do akcií a akciových fondů na kratší dobu než tři roky.
2. Krátkodobé výkyvy jsou normální
Pokud přijmete takový postoj za svůj, nemusí vás znepokojovat, dojde-li k dočasnému přerušení dlouhodobého růstového trendu burzy. Pokles trhu považujme raději za neoddělitelnou součást investování, součást rizika investorů.
Každá korekce se přežene, záleží jen na její délce a hloubce. Burzovní statistiky ukazují, že trhy přibližně dvě třetiny času rostou a třetinu klesají. Závažnější korekce ústící v medvědí trh mívají dlouhodobější příčiny (například v ekonomice) s dopadem na ziskovost firem.
Korekce bývají často vyvolány technickými příčinami. Někdy krátkodobí investoři prostě jen vybírají zisky. V určitých fázích růstu trhu mohou být reakce na negativní zprávy přehnané, trh zpravidla pokles po pár týdnech nebo měsících sám vyrovná.
VIDEO: Jak přežít turbulentní období na burzách?
3. Řekněte si, proč investujete
Než začnete investovat, měli byste si ujasnit cíle. Dlouhodobá motivace pro investování existuje. Při očekávané inflaci okolo 2 % v letech 2011 a 2012 a současném nízkém úročení a zdanění výnosů spořících účtů ztrácejí vaše peníze v bance hodnotu.
Řekněte si, zda jen chcete nechat své úspory vydělávat, nebo například investovat s konkrétním časovým horizontem. V obou případech je na místě výběr osobní investiční strategie "na míru" a pravidelné investování.
4. Když si chcete hrát, tak jen s částí portfolia
Omezte svoji burzovní hru na část peněz, u kterých vás případná ztráta nebude bolet. Pokud investujete proto, že věříte růstu určitého oboru či teritoria, tak pro tuto nadějnou "sázku" vyhraďte část svého portfolia, ale nezapomeňte na celkovou diverzifikaci.
Růstový region světové ekonomiky nebo její sektor může mít kouzlo, ale stejně tak se můžete splést a s horkým kandidátem růstu se spálit. V posledních čtyřech letech rostly světové burzy v průměru o 7-10 % ročně. Ve stejné době přinášely rozvíjející se trhy v Asii, Latinské Americe i Evropě roční výnosy 30-40 %, sektory energií a stavebních materiálů přibližně 25 %. Mezi lety 2001 a 2002 bohužel klesaly o stejné procento ročně sektory biotechnologií nebo technologických společností.
5 investičních strategií pro obchodování na kolísavých trzích
5. Neměňte názory ve vteřině
Nezáleží na tom, zda jste zrovna přečetli optimistický, nebo naopak pesimistický článek. Je důležité, aby se člověk nenechal krátkodobým výkyvem zviklat. Jednou z nejhorších chyb je začít rychle měnit názor a přecházet k titulům, které právě vydělávají.
Často takový investor zjistí, že se potenciál těchto akcií vyčerpal právě v okamžiku, kdy je nakoupil. A jeho původní (v tu chvíli již bývalá) investice začala stoupat.
Při poklesu akcií na trzích odolejte pokušení vše prodat a utéct do "bezpečí" běžných účtů. V akciích byste měli mít dlouhodobě promyšlený podíl majetku, který se aktivně nemění v závislosti na aktuálním očekávání trhu.
6. Při zpomalení sledujte, co je stabilní
Pokud nechcete riskovat v celém spektru akcií, nemusíte z nich úplně odcházet – pouvažujte o tzv. defenzivních akciových titulech. Můžete investovat do oborů, u nichž je výkonnost méně závislá na ekonomickém cyklu. Mezi ně patří například zboží běžné denní potřeby, léky a zdravotnictví či potravinářství.
Investovat lze i do fondů, které si vybírají akcie velkých společností vyplácejících vysoké dividendy. Ty fondům zajišťují výnosy i při stagnaci trhů.
7. Věřte svým "investičním guruům"
S těmi se raďte, čtěte a sledujte jejich názory a očekávání vývoje na kapitálových trzích. Komu věřit? Dobrý a kvalitní investiční rádce působí na trhu dlouhodobě. Užil si na trzích nejen slunné dny, ale i prudké bouřky. Nestrčí hlavu do písku ani v obtížných dobách, stojí za ním kvalitní investiční výsledky a mnohdy i řada prestižních ocenění.