Konečně pořádná rada: Neinvestujte jako lůzři!

Pokud chcete investovat inteligentně, nesmíte na trhu hrát lůzrovskou hru. Jak takový investorský chudák vypadá? Podle odborníků je to bohužel drtivá většina všech "investorů", kteří sledují vývoj globální ekonomiky, věří investičním doporučením a svým rychle nabytým znalostem trhu. Pokud v tomto investorském postupu chcete pokračovat i letos, prohrajete!
Čím dříve to investoři pochopí, tím dříve budou na správné cestě k inteligentnímu investování. Jinými slovy, pokud chcete investovat inteligentně, první věc, kterou byste měli udělat, je ignorovat 99,9 % toho, co se objevuje ve finančních médiích.
Podle odborníků je totiž většina informací z finančních médií pouze rušivý šum, který nutí investory dělat chyby. Ale investoři nejsou úplní hlupáci.
Konkrétně byste měli ignorovat:
novinky z trhu
tržní odhady
ekonomické zpravodajství
ekonomické prognózy
býčí vs. medvědí diskuse
výběry "těch nejlepších" akcií
technické analýzy
kvantitativní analýzy
Samozřejmě, ne všechny zprávy ve finančních médiích jsou špatné a scestné. I v tomto případě záleží na tom, jak důvěryhodný informační zdroj budete sledovat. Hltání co možná největšího počtu zpráv je ovšem zcela jistě tou nejhorší možnou cestou.
Nelze pak totiž zjistit, co je pro investování vhodné, co je naopak zavádějící, a co dokonce úplně nepravdivé. A může vás to na špatných investičních rozhodnutích stát pořádný balík.
Když vám finanční poradce něco tají...
Druhá věc, kterou musejí investoři pochopit, je velikost jejich hřiště. Investování je globální sport. Žádná druhá nebo třetí liga, do které byste mohli spadnout a docela dobře si v ní zahrát, případně se rozehrát po zranění. Začínající investor se dostane do společného ringu s Buffettem, desítkami hedgeových fondů, vysokofrekvenčními obchodníky a miliony drobných i větších investorů.
Když investor střízlivě zhodnotí konkurenci, kam patří i velké fondy s desítkami let zkušeností a desítkami miliardami dolarů, vlády a další velcí hráči, zjistí, že jsou šance na velkou výhru mizivé.
Ztráty bolí ty nejmenší
Proč je to tak důležité? Menší ztráty (pro individuální investory větší) jsou pro velké fondy a bohaté investory zanedbatelné. Pokud neprodělají většinu majetku, stále budou mít důvěru lidí a budou moci dalšími rozhodnutími ovlivňovat trh.
5 investičních strategií pro obchodování na kolísavých trzích
Drobný investor, pokud nemá peníze investované v některém z fondů, se musí o investice starat, věnovat jim spoustu času a úsilí. Ztráta peněz pak může být velice frustrující.
Jak tedy inteligentně investovat?
1. Investujte do diverzifikovaného portfolia levných indexových fondů. Výběr jednotlivých akcií je minimálně na poradce, případně na několikaletou závislost a naprostou oddanost monitoru počítače.
2. Pravidelně rebalancujte portfolio. Ztrátové pozice držte co nejkratší dobu. Nečekejte na zázrak.
Že to nemůže být tak jednoduché? A pokud ano, proč toho nejsou plná média? Důvod je jednoduchý - pro noviny a televizi jsou podobné přístupy jedna velká nuda. Kasino musí svítit, sázky musejí létat, to je život.
Finanční média se také musejí živit. 24 hodin každodenního vysílání a redakčního obsahu je potřeba něčím vyplnit. A spousta lidí rychlé zpravodajství miluje - mají pak pocit, že "jsou u toho". S inteligentním a zodpovědným přístupem k vlastním penězům ovšem tento hon za "svatým informačním grálem" nemá nic společného.
Navíc dodržet zmíněné dvě jednoduché rady není vůbec jednoduché, právě naopak. Ale to už je téma na další článek.
4 zásady, jak udržet portfolio v zisku
Zdroj: Business Insider