US MARKETOtevírá za: 14 h 41 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Investování: Proč neposlouchat Warrena Buffetta

Warren Buffett ve své nedávné zprávě akcionářům vysvětluje, proč je výhodnější vlastnit podniky (buď přímo, nebo prostřednictvím akciových trhů) než držet instrumenty založené na penězích (dluhopisy, hotovost) nebo zlato.

Víra v Boha při investování nestačí

Buffett nemá v oblibě dluhopisy a hotovost. Tyto investice si podle něj neudrží reálnou hodnotu ve střednědobém až dlouhodobém horizontu. Američané sice věří v Boha (na bankovkách najdete nápis "In God we Trust" - pozn. red.), ale peníze si tisknou lidé sami.

Výnosy hledá Buffett u reálných statků a služeb – investici definuje jako odloženou současnou spotřebu s očekáváním zvýšení spotřebních možností v budoucnosti. Dluhopisy a hotovost nesou podle něj pouze nominální výnosy. Reálné výnosy jsou u nich nepravděpodobné, navíc podstupujete riziko tragických následků.

"Investice na bázi měn a peněz obecně jsou tím nejrizikovějším aktivem," říká Buffett, čímž vyvrací různá tvrzení, že měnové investice jsou v současnosti bezrizikové.

Ve svých predikcích se ovšem občas mýlí i "Zázrak z Omahy". Podívejte se třeba Japonsko: 20 let deflace dělá z bondů fantastickou investici. Tuto možnost Buffett do svých kritérií nezahrnuje.

Krychle zlata vs. produktivní aktiva

Investiční guru nefandí ani zlatu. Všechno zlato na světě by se v současnosti dalo nalít do krychle o hraně 21 metrů. Hodnota kostky bude skutečně neobyčejná - při současných cenách bychom si za ni mohli koupit veškerou zemědělskou půdu ve Spojených státech, 16 Exxonů - a ještě by nám zbyl bilion dolarů. A Buffett nechápe, proč chce někdo raději kostku než Exxon.

Warren Buffett: Dluhopisy mě nezajímají, akcie jsou mnohem lepší

Warren Buffett: Dluhopisy mě nezajímají, akcie jsou mnohem lepší

V dalších sto letech vyplatí 16 společností velikosti Exxonu biliony dolarů na dividendách a zemědělská půda dá světu obrovské objemy pšenice, kukuřice, masa a dalších hodnotných komodit. Naproti tomu kostka bude za dekády let zase jen tou samou kostkou.

Někteří lidé považují zlato za dobrou investici, protože si udržuje hodnotu (v přepočtu na zemědělskou půdu) po staletí. Už jen toto srovnání dokazuje, proč je investice do zlata nesmyslná. Zemědělská půda celou tu dobu přináší výnosy, kdežto zlato vám může někdo ukrást, ale ani on se z toho nenají.

Sečteno a podtrženo, Buffettův návod zní: "Vlastněte produktivní aktiva." Jde o dobrou radu, pokud ji budete následovat s rozmyslem. Jinak vás i ona může svést na cestu do pekel.

Lidský faktor

Za akciemi stojí firmy, které řídí lidé. Lidé chytří i méně chytří. Záleží na vaší intuici. Svou dceru byste také neprovdali za Bernieho Madoffa, nebo ano?

Lupiči vykrádají banky, protože vědí, že jsou v nich peníze. Dnes hledejte peníze hlavně na Wall Street. Není proto divu, že se lupiči převlékli do obleků - za insidery nebo investiční bankéře. Na Wall Street mohou mít téměř jistotu, že nebudou dopadeni (na rozdíl od "konvenčních" bankovních lupičů). A tak kradou prostřednictvím akciového trhu.

Opravdu Wall Street ovládli šílenci?!

Opravdu Wall Street ovládli šílenci?!

Mazlit se s akciemi (na rozdíl od zlata, které na vaše mazlení nereaguje, jak tvrdí nadneseně Buffett) může být velmi ziskové, pokud víte přesně, co děláte. Jak ovšem slavný investor vypozoroval, rizika přicházejí právě tam, kde si myslíte, že víte, co děláte, ale skutečnost je opačná.

Ve zlatu se nemůžete splést – bude to vždy ta teoretická "kostka". Akciový trh a lidé, ačkoli je často těžké (a nebezpečné) jim porozumět, jsou spojené nádoby. Pravděpodobnost, že na akciových trzích narazíte na podvodníka, je obrovská.

"Laskání akcií" může přinést stejné potěšení, jako když se zamilujete do člověka. Stejně tak ovšem může skončit osobní bolestí. Někteří lidé vás odmění a zaplaví vás štěstím, jiní vás jen vysají, skončíte na mizině a zničí vám život. Stejné je to s akciemi.

Buffettovy úvahy jsou v jádru správné. Problém tkví v tom, že někdy navozují pocit, jakoby investování bylo prosté, což může být pro mnoho lidí dojem velmi nebezpečný. Nenechte se proto nikdy zmást falešným pocitem jistoty!

Zdroj: Bronte Capital

Insider tradingInvestováníRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika