Riziko desetkrát jinak

Robert Seawright je investičním ředitelem poradenské a makléřské společnosti Madison Avenue Securities. Někdy se mu přezdívá "penzijní guru". Na svém blogu se nedávno zamyslel nad typy rizik v investování, které je podle něj především hrou poražených. Vydělávat umí jen někteří.
1. Volatilita
Jak moc kolísá cena aktiva v čase v porovnání se zhodnocením aktiva za stejný čas. Tak lze jednoduše popsat jedno ze základních rizik na trzích. Jak velké kolísání ceny směrem dolů (případně nahoru) investor unese, a kdy už se naopak investice zbaví - toť otázka.
2. Pravděpodobnost ztráty kapitálu
Riziko je pro většinu investorů o finanční ztrátě. Ta znamená prohru. Hodnotový investor, který vybírá investice na základě fundamentu a s dlouhodobým horizontem, se musí připravit na to, že jeho portfolio může i na delší dobu propadnout do ztráty.
3. Ochota riskovat
Ochota riskovat je o přístupu k riziku. Pokud se investor blíží důchodovému věku, zpravidla přestává riskovat a investuje konzervativněji, například do dluhopisů nebo peněžního trhu. "Jak velkou ztrátu jsem schopen akceptovat a jaký je můj dlouhodobý investiční cíl" - tak by se měl ptát každý, kdo začíná s investováním.
4. Tolerance k riziku
Úzce souvisí s předchozím bodem. Tolerance k riziku bývá bohužel největší ve chvíli, kdy je investor v plusu (souvisí i s bodem 10). Vyspělý investor neprodává levně a nenakupuje draze, protože umí udržet emoce na uzdě.
5. Nepravděpodobné riziko
Pojem vychází z normálního statistického rozdělení, kdy nejvíce případů určitého jevu nastává okolo jeho střední hodnoty. Výjimečné případy jsou na tenoučkých okrajích, v angličtině zvaných "ocásky" (tails), od toho také označení "tail risk". Samozřejmě nastávají i případy, kdy by naopak investor dokázal extrémně vydělat (málo pravděpodobná pozitivní událost), investoři se ovšem zpravidla spíše obávají rizik nan opačném konci křivky.
6. Riziko černé labutě
Černá labuť je událost, kterou nikdo nečeká, ale která přijde a zamává s celým (investičním) světem. Následně se komentátoři předhánějí ve zdůvodnění toho, proč a jak bylo možné celou věc očekávat. Jedna černá labuť popírá "pravidlo", že jsou všechny labutě bílé, jakkoli je černých labutí minimum.
7. Vyhodnocení rizika
Pravděpodobnost ztráty a její maximální výše - to jsou dvě proměnné, které musí vyhodnotit každý investor. Co se může stát a proč, musí každý zvážit před vstupem do investiční řeky.
8. Řízení rizika
Řízení rizika zahrnuje jeho identifikaci, vyhodnocení a zařazení podle jeho míry, po nichž následuje vypracování a zavedení opatření potřebných k minimalizaci jeho dopadů.
9. Rizikový rozpočet
Investoři se snaží dosáhnout co nejvyššího výnosu při co nejnižším riziku. Vždy ovšem podstupují nějaké riziko. Rozvrstvení tohoto rizika na jednotlivé investice v portfoliu se dá chápat právě jako "rozpočet rizika". Některá "vajíčka v košíku" jsou bezpečněji uložená, některá balancují na jeho okraji.
10. Riziko chování
Možná největší rizika se skrývají v hlavách investorů. Behaviorální riziko je všude kolem nás: Na začátku nové sezóny se většinou loňský fotbalový mistr řadí k favoritům, i kdyby vyprodal půlku týmu; fanoušci každého týmu předpokládají, že jejich tým bude hrát dobře, takže na něj například sázejí, i když se potácí u dna tabulky. Má smysl hledat další příklady? Podobné mechanismy platí v investování. Když přidáte emoce, máte poměrně výbušný koktejl, který může ohrozit sebelepší investiční myšlenku.