9 pravidel přežití na Wall Street

Barry Ritholtz, šéf firmy zabývající se kvantitativním výzkumem Fusion IQ, radí: "Jakmile vám někdo z Wall Street zaťuká na dveře, raději rychle schovejte peněženku!" Na "výhodné smlouvy" s Wall Street si musí dát pozor každý. Jak se nenechat nachytat na triky finančních žraloků?
Do spárů Wall Street se chytají i velcí hráči
V roce 2001 uzavřela řecká vláda s Goldman Sachs velmi exotický obchod – koupila si za eura USDJPY swap. Co je k této neobvyklé a předražené půjčce dovedlo? Umožnila jim zakrýt obrovský dluh a dopomohla k falešnému zdání budoucího člena eurozóny s fiskálně zdravou ekonomikou.
Obě strany vydělaly: Řecko naoko splňovalo požadavky maastrichtské smlouvy a Goldman Sachs si za svou "dobročinnost" naúčtovala neuvěřitelných 600 milionů eur na poplatcích. Podle Bloombergu to dělalo něco kolem 12 % jejich 6,35miliardových příjmů z obchodování a investic (Trading and Principal investments) v roce 2001.
Že se to může stát jen v Řecku? Podobně napálit se nechal od šlendriánů z Wall Street i Poway Unified School District v San Diegu. Navzdory silné daňové základně a dobrému kreditu si město vzalo příklad z řeckého "kreativního financování" a přistoupilo na exotickou půjčku. Podmínky odpovídaly poměrům z dob bubliny kolem nestandardních hypoték. Dluhová dohoda nevyžaduje 20 let žádné splátky. Za celkovou dobu jejího financování bude průměrný úrok 6,8 %. Pokud by město vydalo dluhopisy, výnosy by byly jen 4,1 %. Poway si půjčil 105 milionů USD, ale místo toho, aby ve finále obyvatelé zaplatili 300 milionů USD (kdyby byly vydány bondy), vyšplhají se celkové náklady na úvěr na téměř 1 miliardu USD.
K tomuto absurdnímu kroku vedla místní zastupitele snaha udržet nízké daně. Raději než vyžít z vlastního rozpočtu, upsalo se město Wall Street. Zajistilo si tak nejspíše osud podobný Detroitu. Dluhy se samozřejmě začnou platit až ve chvíli, kdy už ve městě nikdo, kdo uzavřel tento nevýhodný obchod, nebude.
Na co pamatovat, až se budete "paktovat" s Wall Street?
1. Výnos vždy odpovídá riziku
Pokud se vám zdá, že jsou s některým z produktů spjaty vysoké budoucí výnosy, bude se v něm zajisté skrývat i mnoho rizika. Vždy hledejte, v čem by mohl být háček.
2. Asymetrické informace
Při každém vyjednávání má vždy jedna strana více informací a zkušeností než ta druhá. Alespoň co se týče toho, jak se produkt nakupuje a prodává. Jedna ze stran zná skrytá rizika. Která to je?
3. Dobrá rada je drahá
Wall Street si zaplatí nejlepší talenty, matematiky a stratégy, které jen lze za peníze koupit. Jste si jistý, že je váš poradce nebo advokát skutečný profík?
4. Motivace
Vždy se ptejte sami sebe na to, co je motivuje k tomu, že právě vám vnucují určitý produkt. Je to dlouhodobá stabilita a finanční zdraví vaší firmy, nebo vidina vysokých poplatků a provizí?
5. Právní dokumenty
Miniaturním písmem natištěné právní podmínky v příloze neslouží k tomu, aby chránily vás, nýbrž poskytovatele služeb a jeho firmu. Arbitrážní doložky, právní ustanovení a podobně. To vše banky využívají hlavně ke své vlastní ochraně.
6. Výkon
Jakou roli hrají v nabízeném produktu náklady: poplatky, úroky, provize atd.? Mají výrazný dopad na dlouhodobé výnosy investičního instrumentu?
7. Závazky akcionářů
Všechny veřejně obchodované firmy (včetně investičních bank a emitentů dluhopisů) ctí závazek ke svým akcionářům, a sice maximalizovat zisky. To je pro ně mnohem důležitější než dobrý pocit z toho, že vám pomohli z tíživé finanční situace. Vždy si ověřte, zda nové produkty přinesou benefity vaší firmě, nebo akcionářům banky.
8. Dělejte věci jednoduše
Je snadné dělat věci komplikovaně. Mnohem těžší je dělat je jednoduše. Čím více složitosti, tím větší pravděpodobnost, že se věci zhatí.
9. Nic není zadarmo
Peníze nikdy nejsou zadarmo. Stejně tak neexistuje bezrizikový obchod. Kámen ve zlato neproměníte.
Zdroj: Washington Post