US MARKETOtevírá za: 11 h 55 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 3. díl (komodity a nemovitosti)

Ve 21. století lze jen těžko spoléhat na to, že nám vhodné rozdělení peněz mezi akcie, dluhopisy a hotovost zajistí zajímavé zisky. Může se zdát, že evropská dluhová krize či arabské jaro výrazně omezily prostor k investování. Vnímaví investoři a jejich poradci však vědí, že lze výhodně investovat za každé situace. Globální ekonomika nabízí nepřeberné množství příležitostí. Nechte si tedy poradit, jak své portfolio adekvátně upravit.

Investujte do komodit

Ceny komodit jsou volatilní, v případě zemědělských produktů navíc velice citlivé na počasí. Ti, co v minulosti investovali do kukuřice, si letos v létě mohli mnout ruce – dlouhé sucho totiž zapříčinilo nárůst ceny.

Stejně tak mohli odvážní investoři vsadit na to, že poroste cena ropy. V souvislosti s nepokoji na Blízkém východě se v posledních měsících několikrát opravdu cena ropy vyšvihla prudce nahoru, naposledy kvůli povstání v Sýrii. "Držením komodit v portfoliu můžete oživit jeho výnosy," říká Phil Cook, zakladatel kalifornské společnosti Cook & Associates, který upřednostňuje přírodní zdroje (ropu, zemní plyn, dřevo) před potravinami. "Poptávka roste a klesá, ale příležitosti pravidelně přicházejí."

Jiní poradci, například Jason Romano, partner ve firmě Moss Adams Wealth Advisors, doporučují komoditní portfolio diverzifikovat. S komoditami se zkrátka dá různě pracovat – zaměřit se na jednotlivé společnosti (například producenty zlata), podílové fondy nebo ETF.

Nemovitosti nabízejí zajímavou alternativu

Možná jste neměli odvahu na vrcholu krize s nemovitostmi koupit rodinný dům či byt. Ovšem investiční fondy díky těmto výhodných nákupům posilovaly. Dle expertů jsou nemovitosti zkrátka příliš podstatnou součástí ekonomiky, než aby je investoři přehlíželi. "Nemovitosti by měly sloužit jako jedno z podkladových aktiv," říká Phil Cook. Upřednostňuje komerční objekty před rezidenčními. "U nich je největší potenciál růstu," vysvětluje.

Některé fondy investují do stavebních společností. Realitních investičních fondů je však mnohem více a orientují se jak na rezidenční, tak komerční objekty. Tyto fondy si v posledních letech vedly lépe než akcie, navíc vykazovaly menší volatilitu. "Realitní investiční fondy považujeme za dobrý nástroj diverzifikace," říká Jason Romano. "Investuji však jen do těch veřejně obchodovatelných."


Poslední díl miniseriálu o investování v současných tržních podmínkách najdete na Investičním webu již v pátek 5. října v poledne.

Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 1. díl (diverzifikace a žádný strach)

Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 1. díl (diverzifikace a žádný strach)

Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 2. díl (globální zaměření, ETF a mladé trhy)

Jak vyladit své portfolio na nové tržní podmínky – 2. díl (globální zaměření, ETF a mladé trhy)

Zdroj: CNBC

Investiční alternativyInvestováníKomodityNemovitosti
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa