US MARKETOtevírá za: 11 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Halloween, Mikuláš, Vánoce, Valentýn: Spoléháte na sladkosti od centrálních bank po celý rok?

Před dvěma týdny děti po celém světě chodily od domu k domu oblečené jako čarodějnice, kostlivci či zombíci. U dveří říkaly, že udělají nějaký trik, nebo že chtějí dostat sladkosti ("Trick-or-Treat!"). Halloween je náramná legrace, jako když u nás chodí Mikuláš s andělem a čerty. Finanční trhy jsou ovšem o zvládání rizik. A řízení rizika už žádná legrace není, protože stojí hodně sil.

Všichni na trzích – malí investoři, podniky s expozicí na měny či úroky, ale i velcí spekulanti – mnohokrát slýchají vábení slavit Halloween po celý rok, vábení obejít vysilující činnost řízení rizik a zkusit nějaký trik, případně doufat, že dostanu nějakou sladkost.

Oblíbeným trikem, jímž se chtějí vyhnout řízení finančního rizika, je přirozený hedging; oblíbenou sladkostí je spoléhat na záchranu z vyšších míst, například od centrálních bank.

Tyto triky a sladkosti fungují teoreticky výborně:

  • Mám devizové příjmy z exportu? Nač řešit kurz, když mám i devizové výdaje na dovoz. Navíc si mohu vzít cizoměnový dluh.

  • Letí měna vzhůru jako raketa, případně padá jako kámen? Je tu centrální banka, aby intervenovala.

  • Padají ceny akcií? Je tu regulátor, který omezí takzvané krátké prodeje a zastraší spekulanty. Nebo je tu centrální banka, aby srazila úrokové sazby či kupovala dluhopisy.

  • Nelíbí se nám neustálé fluktuace kurzů měn a rozdílné úrokové sazby v různých zemích? Zavedeme jednotnou měnu euro.

Triky fungují teoreticky výborně. Má to ale několik háčků, které brání tomu, aby fungovaly déle než dočasně:

  • Přirozený hedging funguje dobře, je-li plný – objemově i časově. Jsem-li exportér a mám 60 % tržeb v eurech a 30 % importů v dolarech s odlišným časováním plateb, přirozené zajištění je zajištěním spíše virtuálním než skutečným.

  • S tím souvisí druhá podmínka: Trhy se nesmějí moc hýbat. Dokud jsou pohyby cen líné, vypadá to, že přirozené zajištění funguje. Začnou-li se tržní ceny hýbat hodně, mezera mezi cizoměnovými příjmy a výdaji a nesoulad v časování plateb nadělá ve výsledovce pořádnou paseku.

Doufání ve sladkosti má také svá slabá místa a nutné podmínky:

  • Jak moc se ceny na trzích musejí pohnout, aby přijela kavalerie z centrální banky? O 5 %, 20 %, či 50 %? Zachrání kavalerie všechny? AIG i Lehman Brothers? Na které úrovni kurzu EURCZK bude ČNB intervenovat? Čekali jste sladkosti? My jsme to ale takhle přesně neslíbili!

  • Neustálý přísun sladkostí vede nejen k tloustnutí, ale i ke klesajícímu požitku z jejich pojídání. Žijeme v době, kdy se obrovské výkyvy v sentimentu na trzích a ekonomice a bezprecedentní akce centrálních bank staly normálním koloritem. Objem sladkostí, který dříve stačil, však už nestačí.

Příliš časté používání triků a podávání sladkostí má své vedlejší, často nepříjemné účinky. Probíhající krize eurozóny je toho názorným příkladem.

Nejmocnější člověk světové ekonomiky

Nejmocnější člověk světové ekonomiky

Centrální bankyKvantitativní uvolňováníMiroslav PlojharZajištění
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa