Halloween, Mikuláš, Vánoce, Valentýn: Spoléháte na sladkosti od centrálních bank po celý rok?

Před dvěma týdny děti po celém světě chodily od domu k domu oblečené jako čarodějnice, kostlivci či zombíci. U dveří říkaly, že udělají nějaký trik, nebo že chtějí dostat sladkosti ("Trick-or-Treat!"). Halloween je náramná legrace, jako když u nás chodí Mikuláš s andělem a čerty. Finanční trhy jsou ovšem o zvládání rizik. A řízení rizika už žádná legrace není, protože stojí hodně sil.
Všichni na trzích – malí investoři, podniky s expozicí na měny či úroky, ale i velcí spekulanti – mnohokrát slýchají vábení slavit Halloween po celý rok, vábení obejít vysilující činnost řízení rizik a zkusit nějaký trik, případně doufat, že dostanu nějakou sladkost.
Oblíbeným trikem, jímž se chtějí vyhnout řízení finančního rizika, je přirozený hedging; oblíbenou sladkostí je spoléhat na záchranu z vyšších míst, například od centrálních bank.
Tyto triky a sladkosti fungují teoreticky výborně:
Mám devizové příjmy z exportu? Nač řešit kurz, když mám i devizové výdaje na dovoz. Navíc si mohu vzít cizoměnový dluh.
Letí měna vzhůru jako raketa, případně padá jako kámen? Je tu centrální banka, aby intervenovala.
Padají ceny akcií? Je tu regulátor, který omezí takzvané krátké prodeje a zastraší spekulanty. Nebo je tu centrální banka, aby srazila úrokové sazby či kupovala dluhopisy.
Nelíbí se nám neustálé fluktuace kurzů měn a rozdílné úrokové sazby v různých zemích? Zavedeme jednotnou měnu euro.
Triky fungují teoreticky výborně. Má to ale několik háčků, které brání tomu, aby fungovaly déle než dočasně:
Přirozený hedging funguje dobře, je-li plný – objemově i časově. Jsem-li exportér a mám 60 % tržeb v eurech a 30 % importů v dolarech s odlišným časováním plateb, přirozené zajištění je zajištěním spíše virtuálním než skutečným.
S tím souvisí druhá podmínka: Trhy se nesmějí moc hýbat. Dokud jsou pohyby cen líné, vypadá to, že přirozené zajištění funguje. Začnou-li se tržní ceny hýbat hodně, mezera mezi cizoměnovými příjmy a výdaji a nesoulad v časování plateb nadělá ve výsledovce pořádnou paseku.
Doufání ve sladkosti má také svá slabá místa a nutné podmínky:
Jak moc se ceny na trzích musejí pohnout, aby přijela kavalerie z centrální banky? O 5 %, 20 %, či 50 %? Zachrání kavalerie všechny? AIG i Lehman Brothers? Na které úrovni kurzu EURCZK bude ČNB intervenovat? Čekali jste sladkosti? My jsme to ale takhle přesně neslíbili!
Neustálý přísun sladkostí vede nejen k tloustnutí, ale i ke klesajícímu požitku z jejich pojídání. Žijeme v době, kdy se obrovské výkyvy v sentimentu na trzích a ekonomice a bezprecedentní akce centrálních bank staly normálním koloritem. Objem sladkostí, který dříve stačil, však už nestačí.
Příliš časté používání triků a podávání sladkostí má své vedlejší, často nepříjemné účinky. Probíhající krize eurozóny je toho názorným příkladem.