Ekonomické turbulence a volatilita: Jsou hedgeové fondy řešením?

Světová ekonomika se již několik let funguje v prostředí výrazných nerovnováh a vysoké volatility. Centrální banky a vlády uvrhly systém do finanční represe, tedy prostředí velmi nízkých výnosů z dluhopisů i z akcií. Tuto realitu je nutné respektovat a přijmout skutečnost, že vysoké výnosy z let 2002 až 2007 jsou pryč.
Jak má reagovat investor?
Jednou z možností jsou hedgeové fondy, jejichž nabídka se i na českém trhu začíná pomalu rozšiřovat. Nespornou výhodou hedgeových fondů je možnost aplikace sofistikovaných investičních strategií, využívání široké škály instrumentů a rychlejší reakce na měnící se tržní prostředí. Klasické fondy, určené drobným investorům, tohoto přístupu nejsou schopny. Nepružná a omezující regulace spolu s rigidními požadavky na skladbu portfolia přirozeně vytváří méně efektivní strukturu, kterou v důsledku pocítí investor při pohledu na výkonnost portfolia.
V současnosti je vše o efektivitě. O efektivní alokaci kapitálu, nízkých transakčních nákladech a příznivé poplatkové struktuře.
Investiční přístup
Jak tuto novou realitu reflektuje například jeden z předních hedgeových fondů Charles Bridge Global Macro Fund? Především zkracováním investičního horizontu, pružnějším reagováním na měnící se tržní podmínky, aktivním využíváním hedgingu a tématickými investicemi.
Strukturální i tématické investiční myšlenky, které Charles Bridge vyhledává, se nikdy neobchodují v přímé lince, ale vždy oscilují kolem určitého trendu. Kombinace fundamentálních valuací a tradingových pravidel pro identifikaci vhodných vstupů do pozic, určení stop-lossů a realizaci průběžných zisků je v současnosti nutností.
Tím to ale zdaleka nekončí. V nestabilním prostředí je nutno řídit především riziko. Toho lze dosáhnout pomocí nejrůznějších opčních strategií nebo strukturovaných produktů, jako jsou certifikáty, které zajistí preferovaný rizikový profil i ochranu kapitálu.
Na co si dát pozor
Při výběru hedgeového fondu je klíčová investiční strategie. Investor by měl chápat, co fond dělá a jakým způsobem investuje. Ze zkušenosti je dobré se vyhnout black boxům a slibům vysokých zisků, nesázet vše na jednu kartu a mít kapitál diverzifikovaný.
Neméně důležitá je transparentní struktura. Každý fond by měl mít nezávislého administrátora, který na měsíční bázi kalkuluje výkonnost (NAV). Standardem je i každoroční audit. Pokud někdo tvrdí opak, jedná se o první varovný signál. Offshorových domicilů mimo EU není nutno se a priori obávat, o to důležitější jsou požadavky na transparentnost a prověření si investice.
Standardem hedgeových fondů, pokud jde o poplatky, bývalo pravidlo 2/20, tedy 2% management fee a 20% performance fee. Trendem posledních let je mírné snižování těchto úrovní. Základem zůstává princip high watermark, tedy že performance fee je účtováno pouze při dosahovaní nových investičních maxim.
Zdroj: Best Buy Investments