Bohatí rodiče jako životní výhoda nad všechny ostatní
Uživatel vystupující pod přezdívkou Jake na Twitteru nedávno uspořádal anketu, ve které položil jednoduchou otázku: Je vám pětadvacet a toužíte po kariéře v oblasti správy aktiv. Před vámi se objeví džin a nabízí vám čtyři možnosti, ze kterých si můžete vybrat jen jednu. Kterou zvolíte - získání osvědčení CFA, titul MBA z prestižní školy, skvělou první práci, nebo bohaté rodiče? Všechny nabídky vypadají lákavě, ale správná odpověď je jen jedna.
Z více než 2 400 hlasujících si 7 % vybralo osvědčení CFA, 17,9 % titul MBA, 37,3 % skvělou první práci a 37,8 % bohaté rodiče. Každá z těchto možností vám nějakým způsobem může pomoci, pravdou ale je, že největší službu odvedou bohatí rodiče. Právě ti vám totiž otevírají cestu ke vzdělání, tím zvyšují šanci, že nastoupíte do dobré práce, a tím zase rostou šance, že nakonec skutečně budete pracovat ve vysněné oblasti správy aktiv.
Ostatně práce, do které nastoupíte, je také jednou z věcí, na které mají rodiče vliv. Podle dat amerického statistického úřadu více než pětina mužů pracuje před dovršením třiceti let ve stejné společnosti jako jejich otcové, přičemž lze zároveň konstatovat, že výdělky mladých lidí pracujících ve stejných podnicích jako jejich rodiče jsou vyšší, než by byly, kdyby pracovali v podobných firmách, avšak odděleně od rodičů.
"Když jsem byl student na vysoké, neměl jsem na první léto zajištěnou žádnou práci. Všude mě odmítli. Až teta mi nabídla práci ve skladu, kde bych za minimální mzdu mohl přerovnávat krabice. Zachránil mě můj profesor, se kterým jsem o tom poté mluvil. Řekl mi, abych takovou práci v žádném případě nedělal, a doslova mě donutil kontaktovat konzultační společnost, kterou vlastnil jiný profesor. Práci jsem získal a celé léto jsem se učil programovat. Byla to úžasná zkušenost," vzpomíná Nick Maggiulli z Ritholtz Wealth Management. "Stačilo však málo a 'doplatil' jsem na to, že nepocházím z prominentní rodiny."
Výše uvedené potvrzuje i studie, která nedávno vznikla na London School of Economics. Podle jejích závěrů je největším handicapem chudých nedostatek výchozího majetku. Zdrojem tohoto poznání byl mimo jiné experiment, při kterém byl náhodně vybraným chudým ženám v Bangladéši zajištěn určitý majetek (například hospodářská zvířata) s cílem zjistit, jak to ovlivní jejich finanční situaci. "Došli jsme k závěru, že pokud nemajetný člověk získá prostředky, díky kterým jeho bohatství překročí určitou úroveň, je pro něj únik z chudoby výrazně snazší než v situaci, kdy by tímto výchozím majetkem nedisponoval," píše se ve studii.
Maggiulli je stejně jako odborníci z London School of Economics přesvědčen, že silou bohatství není možnost dopřávat si luxusní dovolené nebo si kupovat drahá auta, ale potenciál efektivně pracovat se svým životem, tedy mimo jiné získat kvalitní vzdělání, dobré zaměstnání a plat, který totéž umožní další generaci.
Zdroj: Of Dollars And Data