Jak (bez)významné jsou v životě člověka peníze?
Jakou roli hrají v lidském životě peníze? Po narození o nich nic nevíme, pak o ně celý život usilujeme, ale na smrtelné posteli jsou nám nakonec k ničemu.
Kdybychom význam peněz v životě chtěli vyjádřit graficky, vypadalo by to asi takto:
Jedním z nástrojů, které dokážou urychlit příchod zjištění, že peníze nejsou vším, potažmo že nejsou ničím, je penze. "Honba za penězi začíná obvykle polevovat kolem 65. roku života, samozřejmě v závislosti na tom, jak jsou lidé na stáří zajištění. Pokud jim to dovolí zdraví, mohou se věnovat koníčkům a vnoučatům a nemusejí 40 hodin týdně trávit v práci, aby měli na zaplacení nájmu a podobně. To obvykle trvá dvě až tři dekády, během kterých význam peněz v jejich životě stále klesá," říká Lawrence Yeo z webu More To That.
Stoupenci myšlenky FIRE vycházející z anglického "financial independence, retire early" (finanční nezávislost, brzký důchod) tvrdí, že pokud snahy o získání finanční nezávislosti lidé na samém začátku produktivního věku výrazně zintenzivní, dosáhnou stavu, kdy peníze přestanou řídit jejich životy, mnohem dříve.
Yeo však upozorňuje, že přestat o penězích přemýšlet ve chvíli, kdy jich sice máte dost, ale zároveň víte, že byste jich mohli mít ještě více, není jednoduché. "Nebo si opravdu myslíte, že po 15 letech striktní kontroly všech výdajů a kontrolování portfolia 20krát denně si jen tak řeknete, že teď už se starat nebudete?"
"Je smutné, že tíhu peněz ze sebe definitivně shodíme až v posledních chvílích života, na druhou stranu některé lidi honba za penězi provází až do úplného konce života. Na mysli mám ty, kdo zemřou nečekaně, třeba při dopravní nehodě," říká Yeo. "Zní to drsně, taková je ale bohužel realita."
Zdroj: More To That