Hloupá finanční rozhodnutí neexistují, pravděpodobnost není vše

Velká finanční rozhodnutí jsou vždy obtížná, ať už jde o investice, bydlení nebo třeba rozjezd podnikání. Čím byste se měli v podobných situacích řídit? A proč nelze od stolu říci, jestli jste se rozhodli správně, nebo špatně?
Představte si situaci, kdy máte možnost investovat milion korun. S 50% šancí, že se tento milion zhodnotí na 50 milionů. Pokud ne, o milion přijdete. Jak se rozhodnete?
"Z hlediska matematiky byste o takové možnosti neměli vůbec přemýšlet a peníze byste měli investovat. Pokud však tento milion bude vše, co máte, takřka jistě odmítnete," říká Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management.
Na Twitteru také nedávno uvedl příklad týkající se hypotéky: Splácíte úvěr na bydlení se zafixovanou sazbou 2,75 %. Pokud by vaše rodina najednou potřebovala větší byt nebo dům a vy byste kvůli tomu museli hypotéku refinancovat a splácet úvěr se sazbou 5,75 %, co byste udělali? Zůstali byste raději v současném, nebo byste přistoupili na dražší úvěr a pořídili si nové bydlení?
Od followerů se mu dostalo různých odpovědí. Jedni říkali, že rodina je více než úroková sazba, a argumentovali dlouhodobým růstem cen nemovitostí, druzí reagovali, že dražší hypotéka by v současnosti byla ekonomickou sebevraždou.
"Názory lidí budou v podobných situacích vždy rozdílné. Pravdou je, že neexistuje správná odpověď. Matematika, pravděpodobnost či historické paralely mohou naznačovat, že některá rozhodnutí nejsou správná, vždy ale záleží na situaci, (finančních) možnostech člověka a jeho přístupu k riziku. Nelze tak jednoduše říci, že by nějaké rozhodnutí bylo hloupé," vysvětluje Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense