US MARKETZavírá za: 2 h 25 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Investování: Dědo, neriskuj!

Mladí jsou nebojácní a odvážní, staří jsou obezřetní a mají strach. Takový je obecný pohled na přístup k riziku během života. Začínáme naivní, ochotní vsadit na cokoliv. Ale jak stárneme, začínáme hromadit peníze a snažíme se zajistit se na křehké a zranitelné stáří.

Vladimír Hobza
Vladimír Hobza
15. 2. 2010 | 12:00
Investice

Nový výzkum v oboru behavioral economics a výzkumu lidského mozku tento jednoduchý obraz dokresluje. Součástí stárnutí je postupné otupění kognitivních funkcí. Součástí těchto změn je i způsob, jakým náš mozek přistupuje k riziku. Ale změny způsobené stárnutím nemusejí vždy vést k averzi k riziku, může to být i obráceně.

Na toto téma se zaměřuje nová studie publikovaná v časopisu Journal of Neuroscience. Tým výzkumníků ze Stanford University a Kellogg School of Management pozoroval 110 dobrovolníků ve věku 19 až 85 let během hraní investiční hry. Polovině z nich byl zkoumán mozek magnetickou rezonancí. Překvapivým výsledkem bylo, že starší účastníci dělali často více chyb, když si vybírali příliš mnoho rizikových aktiv.

Test pro investiční seniory

Experiment byl sestaven následovně: Všichni účastníci investiční hry si mohli vybrat mezi třemi typy aktiv – dluhopisem s pevným výnosem 1 dolar, akcií s dvojnásobnou pravděpodobností vzrůstu o 10 dolarů než ztráty 10 dolarů (dobré akcie) a akcií, u nichž byla dvojnásobná pravděpodobnost ztráty než zisku (špatné akcie). Účastníci na začátku nevěděli, které akcie jsou dobré a které špatné, ale během 10 kol měli možnost to rozpoznat.

Bylo zjištěno, že chyb ve hře přibývá se zvyšujícím se věkem hráčů. Dalo se to čekat, protože kognitivní funkce se s věkem zhoršují. Překvapil ovšem typ chyb, které se s věkem začaly množit.

Jedním typem chyb byl "zmatek". Tato chyba spočívala ve výběru některé akcie místo dluhopisu. Přitom z průběhu hry bylo zjevné, že tato konkrétní akcie patří mezi ty špatné. "Zmatek" vzrůstal s věkem, přesto byly tyto chyby vzácné a představovaly pouze 8 procent chyb mezi starší třetinou hráčů (67 až 85 let) a 3 procenta chyb u mladších hráčů (19 až 35 let).

Více let, více rizika

U starších hráčů výrazně rostl počet chyb, které by bylo možno popsat jako "vyhledávání rizika". Hráči vybrali akcie místo dluhopisů hned na začátku hry, když nebylo ještě jasné, které akcie jsou dobré a které špatné. To představovalo 32 procent veškerých chyb u starší věkové skupiny a 24 procent u mladší skupiny.

Třetí typ chyby, "averze k riziku", vznikl, když hráč vybral dluhopis, i když bylo zřejmé, že akcie jsou lepší volbou. Tento druh chyby byl kvantitativně stejně zastoupen u všech věkových skupin, a to navzdory předpokladu, že starší lidé mají větší averzi k riziku.

Co vedlo starší hráče k většímu vyhledávání rizika? Podle dat z elektromagnetické rezonance lze rozlišit obraz mozkové aktivity, která představuje učení a předpovídání. Vypadá to, že část mozku - nucleus accumbens – je zodpovědná za vyhledávání rizika. Starší hráči sice pozorovali, jak se vyvíjí jejich investice, ale nebyli se schopni z toho poučit a učinit optimální investiční rozhodnutí.

Přepisování investičních učebnic

Měli bychom přehodnotit současný přístup ke starším lidem jako k rizikově averznějším? Kromě tohoto výzkumu je obecně známé, že gambling je více populární mezi staršími. Jiný výzkum z roku 2002 zjistil, že bohatší a starší investoři jsou více ochotni investovat do rizikovějších aktiv, i přes ztrátu, která by mohla znamenat pozdější odchod do důchodu.

Stárnutí však nemá jen špatnou stránku. Postupná ztráta schopnosti rychle usuzovat a předpovídat je kompenzována vyšší mírou moudrosti a zkušeností. Výzkumy zjistily, že nejdůležitější finanční rozhodnutí nastávají ve věku kolem 53 let. Naštěstí klíčová finanční rozhodnutí většinou nespěchají, máme tak čas se zamyslet, vyhledat informace a zvážit rizika a přínosy všech variant.

Zdroj: Smartmoney.com

InvesticeInvestováníRizika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika