US MARKETOtevírá za: 3 h 10 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Recese: Nejlepší čas začít podnikat

V recesi je nejlepší doba začít uvažovat jako podnikatel. Mnoho úspěšných firem, jako například Microsoft, CNN nebo Southwest Airlines, vzniklo právě v období recese.

Vladimír Hobza
Vladimír Hobza
20. 3. 2010 | 11:00
Recese

Se skoro dvoucifernou mírou nezaměstnanosti a těžko přístupnými úvěry je nejlepší doba začít podnikat. Zkuste se zamyslet nad tím, že tisíce lidí nemohou najít práci a spousta talentů je levně dostupná.

Dobrá zaměstnání se jeví méně jistá, když firmy propouštějí a zkracují pracovní dobu. Mnoho lidí je pak ochotno pracovat pro začínající firmy.

Samozřejmě je obtížné zajistit půjčky a kapitál, ale to představuje jen drobnou překážku, nikoliv zábranu.

"Použít vlastní kapitál pro rozvoj svého podnikatelského záměru je obvykle nejlepší způsob," říká James Shein, profesor na Northwestern University Kellogg School of Management.

"Lidé si musejí dobře promyslet své podnikatelské záměry, protože během recese je obtížné získat peníze."

Mnoho úspěšných společností začalo v dobách ekonomického úpadku. Například Microsoft nebo Southwest Airlines. Výzkumy v oblasti podnikání naznačují, že žádná z těchto firem nemá jedinečný recept na úspěch.

Naopak jednalo se o kombinaci několika faktorů, jako jsou štěstí, dobré podnikatelské záměry a odhodlání pracovat přesčas. V případě Microsoftu a CNN také pomohli charismatičtí vůdcové - Bill Gates a Ted Turner.

"Většina opravdu dobrých firem mívá obvykle ve vedení někoho s horlivou vírou v prodávaný produkt – takoví lidé jsou ochotni svůj život obětovat tomu, aby něčeho dosáhli," říká profesor Schein.

Firmy z recese: Microsoft

Například Microsoft vznikal v průběhu recese a ropné krize v 70. letech. Společnost pomalu začínala v roce 1975 v americkém státě Nové Mexiko.

Přátelé Paul Allen a Bill Gates vyvinuli programovací jazyk pro počítače, který začal být brzy užíván ostatními programátory. V otevřeném dopise adresovaném tvůrcům softwaru vyzval Gates k ukončení používání a tvorby neoprávněných kopií, aby mohl svým programátorům platit za jejich práci.

Po roce 1981 rozšířil Gates svou společnost a navázal obchodní vztahy s IBM, které prodávalo produkty od Microsoftu na svých nových osobních počítačích.

"Ačkoliv Microsoft začal ve špatné době, nabízel služby v oblasti, která zažívala boom," říká Richard D'Aveni, profesor strategického managementu na Tuck School of Business.

Ale Microsoft nebyl jen ve správném čase na správném místě. Především partnerství s IBM mu zajistilo autorská práva na operační systémy do osobních počítačů.

Když ostatní výrobci začali vyrábět stejné osobní počítače jako IBM, Microsoft mohl vydělávat prodejem licencí na software i k těmto počítačům.

Firmy z recese: Southwest Airlines

Pro leteckou společnost Southwest Airlines bylo úspěchem najít mezeru na trhu. První lety začaly v roce 1971 mezi městy Dallas, Houston a San Antonio.

Na rozdíl od ostatních leteckých společností nenabízely aerolinky výběr míst k sezení, jídlo nebo další služby pro pobavení cestujících během letu. Southwest Airlines také nelétaly na drahých letištích, kde by musely čelit konkurenci známých dopravců.

"Využily strategii vyhýbání se konkurenci a zároveň byly nízkonákladovým hráčem," říká profesor D'Aveni. "Kdyby tomu bylo v příznivější době, byly by kvůli svému operačnímu modelu a nízkým cenám izolovány."

S letenkami o 50 až 70 procent levnějšími než u konkurence dokázala Southwest Airlines zpřístupnit letecké cestování široké veřejnosti.

Jaké společnosti vzniknou během současné recese?

Pravděpodobně v oblasti ekologických technologií. Mnoho začínajících firem v oblasti solární a větrné energie získá z vládního stimulačního balíku podporu 11 mld. dolarů na rozvoj elektrické sítě a 14 mld. dolarů v daňových úlevách na obnovitelné energie.

Jak dochází k oživení ekonomiky, mohou se tyto malé společnosti stát zdrojem inovace a nových pracovních míst. Především pro lidi, kteří chtějí budovat kariéru. Profesor Shein říká, že velké firmy propouštějí a provádějí outsourcing. "Jsou to však především malé podniky, které vytvářejí pracovní místa."

Podle dat americké správy malých podniků vytvořily malé firmy v roce 2005 přibližně 80 procent nových pracovních míst.

Nelze očekávat, že dojde ke změně. "Špatné časy jsou nejlepší dobou k zakládání společností," říká Gregg Fairbrothers, profesor obchodních věd na Tuck School.

Náročné doby vyžadují inovace a nové nápady, jak vytvářet více s méně zdroji. Současný stav ekonomiky by nám v tom měl být ponaučením.

Zdroj: Newsweek

InvestováníRecese
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika