Půltucet investičních strategií pro ty, kdo se nebojí

Investování je vážná věc. Jistota na prvním místě. "Kup a drž" stále funguje nejlépe. Pokud souhlasíte s uvedenými větami, možná ani dále nečtěte. Pro vás ostatní je připraveno hned šest spekulativnějších strategií.
1. Neřešit diverzifikaci
Kdysi prokázal význam diverzifikace Harry Markowitz, který tvrdil, že dobré portfolio je správně vyvážené portfolio. Rozumný přístup radí trochu místních akcií, trochu amerických, trochu rozvojových trhů, a navíc portfolio vyvážit komoditami, třeba zlatem. Pokud máte aktiva z různých trhů a tříd aktiv, jste nejlépe zabezpečeni.
Matematicky to má jistě něco do sebe, ovšem během krize se ukázalo, že ani diverzifikace někdy nepomůže. Neexistoval žádný typ investic imunní vůči krizi. Smysl mělo pouze hromadění hotovosti.
V době kdy Markowitz přišel s diverzifikací, vypadal trh úplně jinak: žádné nekvalitní hypotéky, finanční deriváty ani high frequency trading.
Lepší je investovat do toho, o čem něco víte, než se snažit za každou cenu rozložit riziko investicemi do něčeho neprůhledného. Kdo jde moc do šířky, ztratí přehled.
2. Na úvěr? Proč ne!
Tradiční rada zní: Spekuluj jen s penězi, které jsou přebytečné a které můžeš ztratit. Někdo jim říká "peníze na hraní".
Kdo chce na burze pořádně vydělat, musí do toho jít naplno – a případně i spekulovat na úvěr. Především mladí investoři mají jen málo naspořeno na spekulace s akciemi. Mohou se rozhodnout pro jinou investiční strategii – v případě špatného vývoje mají dost času si to "vysedět" a vyčkat na lepší prodejní kurz.
Akcionáři investující na úvěr musejí mít pevné nervy. Musí si dát enormní pozor na ztráty, nemohou to být začátečníci a měli by se na trhu dostatečně vyznat a vyhodnotit, zda nejsou akcie předražené. Dá se hodně vydělat s málo penězi, v případě neúspěchu však hrozí vysoké dluhy.
3. Svézt se v rozjetém vlaku
Nenechte si ujít trend. Burzovní brokeři ve svých komentářích říkají: "Rally na burze může zmizet tak rychle, jako vznikla." Často tak mluví ti, kterým utekl trend, a nedokázali na něm patřičně vydělat. Musejí si najít nějakou výmluvu. Odkazují se na amerického miliardáře Warrena Buffetta: "Akcie by měl člověk kupovat jen tehdy, když o ně nemá nikdo zájem."
Během posledních deseti let bylo k vidění několik megatrendů, například internetové akcie, biotechnologie, obnovitelné energie. Během nich mohli investoři znásobit své peníze – důležité bylo jen ve správnou chvíli aktiva umět prodat. Najít správný okamžik však není snadné. Investoři zleniví a zapomenou vybrat zisky.
Ani dnes není o megatrendy nouze – elektromobily, globální oteplování nebo demografická expanze mohou být dalšími šlágry.
4. Hop nebo trop
U spoření ve fondech se stále mluví o takzvaném efektu průměrování nákupní ceny a celkovém dopadu na zisky. Investujete pravidelně stejnou částku a když jsou fondy drahé, nakoupíte menší podíl, když jsou levné, automaticky nakoupíte více podílových listů. Teoreticky tak investor dlouhodobě získá slušnou průměrnou nákupní cenu a udělá dobrý obchod.
Někdo říká, že průměrování nákupní ceny je dobrým argumentem pro bankovní poradce. Kdo kupuje po malých částech, platí pravidelně poplatky – pro banku ideální klient.
Kdo chce koupit akcie, neměl by se s tím zdržovat a postupovat pomalu – prostě by tam měl všechno rovnou "nalít". Když jste přesvědčeni o dobré příležitosti, jděte do toho na plné obrátky.
5. Buďte aktivní
**Známý burzián André Kostolány kdysi investorům radil nakoupit akcie a držet je v portfoliu co nejdéle a třeba za deset let se podívat, jak se vyvíjí jejich kurz.
Špatně! Tento přístup už dnes nefunguje. Moderní investor musí reagovat flexibilně. Například po pádu Lehman Brothers ztrácely akcie týdny na hodnotě a investoři, kteří nezareagovali, přišli o hodně peněz. Musíte prostě aktivně reagovat, i když při tom něco padne na poplatky.
6. Kupujte akcie krachujících firem
Infineon, Heidelberg-Cement, ProSieben. Co mají tyto německé akcie společného? Všechny bojují s těžkými dluhy a hrozbou krachu. Akcionáři panikařili a kurzy se propadly – velkolepá příležitost. Všem se nakonec podařilo přežít a akcie vylétly nahoru. Vloni patřily k vítězům na německém trhu.
Kdo se orientuje na rychlé zisky, neměl by se zdržovat s akciemi typu Deutsche Telekom – tam nic závratného nestane.
Ještě více je možné vyspekulovat na "zkrachovaných" akciích, nebo spíše takových, které všichni už považují za zkrachované. Chce to pevné nervy. Například investor vsadí na 5 akcií, jejichž cena je pár centů. Čtyři z nich zkrachují a páté firmě se začne dařit a cena akcie několikrát vzroste. Nakonec může celkově skončit celé portfolio v zisku.
Zdroj: Handelsblatt