Čínská firma Fosun učinila nabídku na převzetí Tom Tailor

Čínský konglomerát Fosun International posiluje svou pozici v evropském módním sektoru. Firma v úterý oznámila, že navyšuje svůj podíl v německé oděvní společnosti Tom Tailor nad 30 procent, a podle německého zákona tak musí spustit povinnou nabídku na odkup všech akcií společnosti. Akcie firmy na oznámení reagovaly růstem o 14 procent.
Fosun informoval, že koupí nové akcie firmy, a jeho podíl tak vzroste na 35,35 procenta. Fosun za nové akcie zaplatí 2,26 eura, což celou firmu ohodnocuje na 96 milionů eur. V úterý cena akcií stoupla až na téměř 2,5 eura.
Fosun mimo jiné vlastní francouzskou turistickou společnosti Club Med. Firma se snaží expandovat v evropském maloobchodu v době, kdy spotřebitelé v Číně jsou hlavním pohonem růstu výdajů za luxusní zboží. Loni firma získala kontrolu nad francouzskou módní značkou Lanvin a rakouským výrobcem luxusního spodního prádla Wolford. Má také podíl v italském výrobci luxusního pánského oblečení Caruso.
Firma Tom Tailor byla založená v roce 1962. Působí ve středním segmentu oděvního trhu. V poslední době se však potýká s problémy, protože spotřebitelé stále více nakupují obuv a oděvy na internetu. Od loňského ledna, kdy akcie stouply až na 12,9 eura, ztratily více než 80 procent své hodnoty.
Generální ředitel Heiko Schäfer uvedl, že nákup nových akcií firmou Fosun v rámci plánovaného navýšení kapitálu firmy je známkou důvěry v plánovanou restrukturalizaci firmy a její problémové dceřiné společnosti Bonita zaměřené na dámskou módu. V prosinci Tom Tailor oznámil, že urychlí restrukturalizaci a modernizaci značky Bonita a sníží hodnotu značky o 120 milionů až 130 milionů eur.
"Považujeme skutečnost, že Fosun převezme veškeré nové akcie za signál důvěry v cestu, kterou podnikáme," prohlásil Schäfer.
Navýšení kapitálu se uskuteční 22. února. Tom Tailor z prodeje nových akcií získá celkem 8,6 milionu eur.
Fosun vstoupil do firmy Tom Tailor v roce 2014 a od té doby svůj podíl postupně zvyšuje. V roce 2015 koupil Fosun také německou soukromou banku Hauck & Aufhäuser Privatbankiers za 210 milionů eur.
Čínští investoři v posledních letech čelí v Německu odporu kvůli obavám, že státem podporované firmy získají příliš velké napojení na důležité technologie největší evropské ekonomiky. Kritiku vyvolaly zvláště převzetí výrobce robotů Kuka čínskou Midea v roce 2016 a loňská překvapivá koupě téměř deseti procent akcií v automobilce Daimler čínskou Geely.
Německo loni v prosinci odsouhlasilo nová pravidla, která snižují spodní výši podílu pro vyšetřování a zablokování koupě podílu v německé firmě společností, která není z Evropy. Chce tak odvrátit nežádoucí nákupy čínských investorů ve strategických oblastech, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK
Aktuality

