ČEZ se zajímá o aktiva Vattenfallu. Hnědé uhlí při nízkých cenách povolenek dává smysl

ČEZ zvažuje koupi německých aktiv, která prodává švédský koncern Vattenfall. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Vattenfall prodává hnědouhelné elektrárny o výkonu 8 GW, hnědouhelné doly a také přečerpávací vodní elektrárny.
Švédská státem vlastněná skupina Vattenfall loni v říjnu oznámila, že by chtěla prodat svůj hnědouhelný a elektrárenský majetek v Německu, aby tak Švédsku pomohla snížit jeho uhlíkovou stopu.
"Musíme si udržet svou velikost. A poněvadž ceny elektřiny klesají, klesají i naše tržby," prohlásil Beneš v rozhovoru, který americký list zveřejnil na své internetové stránce. "Součástí naší strategie je zjevně růst prostřednictvím akvizic," uvedl dále.
Podle Beneše jsou německé elektrárny na uhlí modernizované a účinné. Aby ale měl případný obchod smysl, usiluje ČEZ o širší německé portfolio švédského podniku. "Dáváme najevo, že bychom přemýšleli (také) o vodních elektrárnách," uvedl Beneš. Dalším důvodem ke koupi uhelných elektráren je podle něj i to, že ceny emisních povolenek, které zavedla Evropská unie ve snaze omezit emise oxidu uhličitého, v dohledné budoucnosti zřejmě zdražovat nebudou.
Mluvčí švédské Vattenfall Mikael Petrovic Wagmark podle WSJ sdělil, že se skupina rozhodla potenciálně změnit rozsah probíhajícího procesu. Znamená to prý, že zájemci o hnědouhelná aktiva firmy budou mít možnost ucházet se spolu s nimi také o převzetí operací týkajících se přečerpávacích vodních elektráren v Durynsku. Samostatně ale prý tyto aktivity na prodej nebudou. Podle výkonného ředitele Vattenfallu Magnuse Halla je cílem prodat německá aktiva do konce roku.
Zájem o hnědouhelná aktiva Vattenfallu v Německu loni vyjádřila německá hnědouhelná firma Mibrag, kterou vlastní tuzemský Energetický a průmyslový holding.
Enel stále ve hře
ČEZ zatím váhá, zda do dubna, kdy vyprší termín, podá závaznou nabídku na slovenská aktiva Enelu. ČEZ již v tomto případě podal předběžnou nabídku. Podle Beneše firma váhá kvůli enormním rizikům spojeným s dvěma nedokončenými bloky ve slovenské jaderné elektrárně Mochovce. Lhůta stanovená Enelem vyprší začátkem dubna.
Ceny povolenek podle generálního ředitele ČEZ Beneše příliš neporostou, což dělá hnědouhelné zdroje atraktivními. I proto se elektrárny Vattenfallu jeví jako zajímavé.
Ohledně výsledků za rok 2014 Beneš řekl, že se nechystá "žádné překvapení" oproti prognóze. "Také se domníváme, že čísla za letošní rok budou velmi podobná tomu loňskému," uvedl Beneš pro Hospodářské noviny.
"Pohled ředitele Beneše na ceny povolenek úplně nesdílíme. Vidíme možnost jejich výrazného nárůstu v případě, že v současnosti plánované nové úpravy trhu s nimi budou schváleny ve své přísnější podobě. ČEZ by také v případě takové akvizice musel řešit financování. Jeho zadlužení je již poblíž horní hranice pro udržení jeho současného úvěrového ratingu (ale stále ne příliš vysoko). Ohledně výhledu na letošní rok bychom vnímali udržení loňských výsledků jako pozitivní (očekáváme asi 9% pokles zisku EBITDA), není ale jasné, co přesně vyjádření šéfa ČEZ indikuje," okomentoval zprávu Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
Zdroj: Hospodářské noviny, WSJ, Česká spořitelna, ČTK
Aktuality
