Goldman Sachs: Ochota riskovat je extrémní, akcie by se ale zhroutit neměly
|

Goldman Sachs: Ochota riskovat je extrémní, akcie by se ale zhroutit neměly

Míra rizika na trhu v poslední době podle Goldman Sachs dosáhla historické výše, což vyvolává nejistotu ohledně budoucích výnosů.

Světové akcie Americké akcie Korekce na trzích Rizika

Pro globální akcie mimořádně úspěšný začátek roku se odehrává za rekordní ochoty investorů riskovat. Vzestup akcií probíhá současně s oslabováním amerických vládních dluhopisů, tradičně považovaných za jedno z nejbezpečnějších aktiv.

Goldman Sachs považuje aktuální příklon k riziku za problematický, protože vyvolává obavy o budoucí výnosy. Vyloženě na poplach ale banka nebije. Oporou pro investiční výhledy je podle stratégů vedených Ianem Wrightem kondice světové ekonomiky.

"Příklon k riziku zvyšuje možnost budoucího zklamání, ovšem historicky převažuje význam pozitivních signálů z makroekonomické sféry nad varovnými znameními spojenými s přílišnou ochotou riskovat," píše Wright. A nejinak tomu podle něj bude i v současnosti.

Goldman Sachs tak navzdory tomu, že vnímá rostoucí riziko korekce například na americkém akciovém trhu, v 3- a 12měsíčním horizontu nadvažuje v portfoliích akcie oproti dluhopisům. Ve střednědobém výhledu tedy banka akciím nadále věří, ačkoli rychlý růst cen z úvodu roku pocitově zvyšuje pravděpodobnost prvního výraznějšího poklesu po mnoha měsících.

Goldman  Sachs zprávu rozesílala klientům okolo 20. ledna. Je proto dobré doplnit, že první polovina probíhajícího týdne ukázala, že do akciového trhu na historickém rekordu stačí jen tak drobně "ťuknout", aby se spustily nebývalé výprodeje. Zatím žádné drama, čekání na pokles indexu S&P 500 alespoň o procento během jednoho obchodního dne skončilo, a to ještě intradenně akcie ztrácely výrazněji.

Uvidíme, zda sestup cen akcií bude pokračovat, nebo šlo v pondělí a úterý pouze o oddechový čas. Hospodářské výsledky největších technologických firem mohou být pro další výraznější pohyb důležitým katalyzátorem.

Zdroj: Goldman Sachs