Americké akcie: Děsivé první pololetí je minulostí. Co slibuje burzovní almanach pro červenec a kdy by mohl skončit medvědí trend?
Následující řádky budou čistě o historii a dlouhodobých průměrech. Pro ty, kdo se snaží nějak "zahrát" letošní nároční rok, jsou tedy vším, jen ne návodem, jak pokračovat v "boji".
Ale čistě pro zajímavost, v uplynulých 21 letech odstartovaly hlavní americké indexy červencové obchodování v průměru celkem slušně, byť druhý obchodní den byl slabý. Zhruba do poloviny měsíce dominovali býci, do konce měsíce pak trhy spíše přešlapovaly na místě nebo rostly jen mírně.
Letos bychom takový vývoj po rekordních propadech v prvním pololetí asi přivítali (nespekulujeme-li na pokles), je ale otázka, zda tradičně nižší likvidita nebude nahrávat spíše "jižnímu kurzu" vývoje na burzách. Nemluvě o tom, že burzovní almanach pro další měsíce až do října nenaznačuje nic pěkného.
Index Dow jako poslední z amerických indexů odolává a zatím nenaplnil nejběžněji používanou definici medvědího trendu, neklesl tedy o 20 % ze svého vrcholu. Již v polovině června nicméně splnil podmínky pro to, aby se dalo hovořit o medvědím trhu podle definice Ned Davis Research, když odepsal 13 % za 145 kalendářních dnů. Od roku 1948 takový vývoj nastal již podevatenácté.
V předchozích případech se pouze dvakrát poklesy následně zastavily (to není letošní případ), v osmi případech akcie ztratily ještě do 10 % a v osmi případech více. Ve dvanácti případech trh dosedl na dno do tří měsíců, v šesti případech sesun cen pokračoval ještě více než půl roku. V průměru poklesy dosáhly dalších 12,4 % během 139 kalendářních dnů, což by na základě hodnoty Dow z letošního 13. června znamenalo, že ztráty na burzách skončí s letošním říjnem a Dow se zastaví na 26 732,13 bodu. Zbytečnější takto přesné číslo si dnes nikde jinde nepřečtete, umožní vám ale případně za pár měsíců zjistit, jestli je letošní propad Dow pod-, nebo nadprůměrně hluboký. Alespoň něco.
Zdroj: Almanac Trader
Aktuality
