Jak číst rozevírání nůžek mezi americkými akciovými indexy? A co je také "podezřelé"?

Zatímco americký akciový index Dow je od začátku roku na zelené nule, benchmark technologického trhu Nasdaq Composite přidává bezmála pětinu. Rozdíl ve výkonnosti indexů je tak nejvýraznější od začátku 90. let.
Největší vliv na vývoj benchmarku Nasdaq Composite aktuálně (data k 15. květnu) mají akcie společností Apple (váha 13,2 %, výkonnost od začátku roku +32 %), Microsoft (10,9 %, +31 %), Alphabet (6,3 %, +38 %), Amazon (5,4 %, +37 %), NVIDIA (3,5 %, +105 %), Tesla (3,3 %, +41 %) nebo Meta Platforms (2,4 %, +102 %). Tyto firmy, jejichž souhrnná váha je 45 %, přitom ještě v 90. letech, kdy měly největší váhu v Nasdaqu akcie Costco Wholesale nebo Cisco Systems, buď vůbec neexistovaly, nebo přinejmenším zdaleka nedosahovaly svých současných rozměrů.
"Problémem amerického akciového trhu je jeho obrovská koncentrace. V indexu S&P 500 se v prvním čtvrtletí deset akcií s největší váhou zasloužilo o 87 % jeho růstu. Trh se z tohoto pohledu nejeví zrovna zdravě," upozorňuje Gene Goldman, investiční šéf v Cetera Financial Group. "Velké technologické tituly, které se aktuálně vezou mimo jiné na vlně zájmu o umělou inteligenci, na jednu stranu tlačí některé indexy vzhůru, na druhou stranu ale ty samé benchmarky činí extrémně zranitelnými."
Něco se (zřejmě ) chystá
Na americkém akciovém trhu je toho ale více, co stojí za zmínku. Tak třeba podezřelý klid během výsledkové sezóny, během které index S&P 500 na týdenní bázi předváděl mimořádně malé pohyby.
Vyústilo to v situaci, kdy na trhu s futures na akciový index S&P 500 proti sobě dvě hlavní skupiny stojí s rekordními objemy LONG a SHORT pozic. Oba tábory zkrátka ve velkém sázejí na to, že se trh "utrhne" a předvede výraznější pohyb v jednom ze směrů.
Zatím je ale S&P 500 nadále "schovaný" pod hladinou 4 200, v posledních měsících prakticky neprorazitelnou.
Oproti několika předchozím pokusům by případný útok na úroveň 4 200 probíhal z momentu, kdy je v indexu méně titulů nad svým 200denním průměrem (a je tedy potenciál, že jejich podíl poroste) než v předchozích několika případech.
A na závěr jedna perlička v době, kdy se stále jedná o navýšení dluhového stropu v USA. Trh s CDS, tedy s pojištěním pro případ nesplácení, věřil tento týden citelně méně americké vládě než třeba skupině největších technologických firem v čele s Applem, Amazonem nebo Alphabetem.
Zdroj: MarketWatch, CappThesis, Tribeca Trade Group, Barchart, @Honeystocks1, Fundstrat Global Advisors
Aktuality
