Americké akcie jsou drahé. Na tyhle grafy hodnotoví investoři nemohou slyšet

Akciový trh v USA je na historických maximech. Hlavní indexy jsou tak i přes růst zisků a tržeb silně nadhodnocené, přičemž některé indikátory jsou nejvýše od doby před splasknutím internetové bubliny v roce 2000. Investoři ale dále nakupují a jako kdyby ignorovali rizika, jako jsou geopolitické napětí, nejistý ekonomický výhled nebo opět rostoucí výnosy vládních dluhopisů.
Akciové indexy jako S&P 500 nebo Dow Jones Industrial Average posouvají rekordy a technologický Nasdaq Composite se historickému maximu opět přibližuje (a třeba equal weight varianta indexu Nasdaq 100, kde nemají tituly váhu podle tržní kapitalizace firem, ale všechny stejnou, již maximum vylepšila).
Trh jako celek ignoruje varování před přehnanými valuacemi. Jasně to ukazuje řada indikátorů. Populární je například takzvaný Buffettův indikátor, který velikost akciového trhu vztahuje k velikosti ekonomiky. Ten je již výrazně výše než před rokem 2000. Je ale potřeba jedním dechem dodat, že to platí již od roku 2020, od kterého americké akcie posílily zhruba na dvojnásobek.
Sledované jsou také poměry ceny akcií a zisků (P/E) nebo tržeb (P/S) na akcii. P/E indexu S&P 500 se pohybuje na úrovni ze začátku roku 2000 a poměr P/S byl vyšší pouze na konci roku 2021, po kterém přišel cyklický medvědí trend do října 2022. Od té doby americký trh dva roky roste prakticky bez korekcí.
Americká centrální banka v září zahájila cyklus snižování sazeb, což akciový trh má dále podporovat. Trh s dluhopisy ovšem zatím reaguje spíše novou vlnou nejistoty, výnosy 10letých vládních dluhopisů USA v posledních týdnech rostou a již opět překročily 4 %. A připomeňme si, že trh s bondy je podstatně větší než ten akciový a říká se, že umí situaci v ekonomice nebo politice vnímat citlivěji a přesněji než více spekulativní trh s akciemi.
Volatilita na akciovém trhu po bleskovém vzedmutí na začátku srpna je sice nižší, zůstává ale zvýšená. Zejména vzhledem k tomu, že akciové indexy jsou na rekordech, je index volatility VIX stále poměrně vysoko. Tento takzvaný index strachu sleduje dění na trhu s opcemi na index S&P 500, a jeho úroveň tak naznačuje, že zdaleka ne všichni obchodníci "kupují" současnou tržní euforii.
Celkově je ale nálada na trzích býčí.
Je příznačné, že poptávku po akciích v období posouvání historických rekordů živí do značné míry drobní investoři. Podíl majetku amerických domácností v akciích je rekordní, zatímco podíl hotovosti klesá. Taková nálada amerických drobných investorů nejednou předcházela výrazným korekcím hlavních indexů. Uvidíme, zda současná situace vyústí ve veselejší příběh než ta na začátku roku 2000.