1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Válka na Ukrajině a s ní spojená obrovská geopolitická nejistota, nadále vysoké valuace, tlak na technologické tituly a mimořádný pesimismus investorů. I tyto charakteristiky aktuálně vykazuje americký akciový trh.
Americký akciový index S&P 500 se v posledních dnech drží relativně slušně, co by za to daly třeba akcie v Rusku. Vedle války na Ukrajině musejí investoři nadále mít na paměti očekávané zpřísňování měnové politiky ze strany Fedu (růst výnosů bondů) ve světle vysoké inflace. Z technického hlediska je každopádně americký trh střednědobě v sestupném trendu (nižší maxima i minima).
Ačkoli americké akcie po korekci zlevnily podle ukazatele CAPE o téměř 10 %, jsou z historického hlediska stále velice drahé. Výraznou valuační příležitost tak indexoví investoři mohou cítit jen sotva.
Nálada investorů v USA je navíc nejhorší od nástupu pandemie covidu-19. Pro někoho varovné znamení, pro ty odvážnější možná kontrariánský signál.
Medvědů na americkém akciovém trhu přibývá. Od roku 1998 při takovém podílu pesimistů index S&P 500 v následujícím roce v 69 % případů zpevnil (medián míry růstu cen byl 21,6 %), v 31 % případů oslabil (průměr byl -24 %, nejhorší pokles dosáhl dokonce 39 %).
V posledních dnech více technologický index Nasdaq Composite nepodává tak špatné výkony jako hodně průmyslově zaměřený Dow, nicméně v dlouhodobější perspektivě právě technologie výrazně ustupují ze svých donedávna výsostných pozic. Dobře je to vidět na relativní výkonnosti indexu Nasdaq Composite vůči S&P 500. Ten v posledních měsících připomíná vývoj po roce 2000.
Na trhu Nasdaq se nahromadil velký objem spekulací na pokles. Pokud by se chtělo někomu vsadit proti tomu, může se dočkat krásné odměny. Ale k jistotě mají podobné obchody samozřejmě daleko.
Minulý týden došlo k mimořádnému intradennímu vývoji indexu Nasdaq Composite, když benchmark z 3% ztráty dokázal uzavřít 3 % v plusu. K posledním 21 denním otočkám indexu o více než 5 % přitom bez výjimky došlo během silných medvědích trendů. Bude to tentokrát jiné?
22. února index S&P 500 potvrdil sesun do korekce (pokles o 10 % i podle závěrečných denních cen, již dříve byl v korekci intradenně). Pro býky budiž naději to, že historicky po korekcích americké akcie mají tendenci velice zajímavě posilovat. Přesně průměrný vývoj nicméně nastává v jednotlivých případech opravdu výjimečně, a tak by se býci neměli burzovním almanachem příliš opájet. Už vzhledem k současnému prostředí, ve kterém se to nepříznivými faktory opravdu jen hemží. Od roku 1970 index S&P 500 korigoval nyní již třicetkrát a zatím jen sedmkrát se poté sesunul do medvědího trendu. Zůstane u sedmičky?