BRIC, PIT, PIGS nebo STUPID aneb O zkratkách se žertuje

Zkratky označující skupiny zemí s určitým společným rysem, jimž udělal reklamu provařený akronym BRIC(S), investory stále lákají. Zkušenosti z minulosti ale ukazují, že nejzajímavější výnosy a potenciál mají ty, které jsou mimo zájem většiny investorů. I v tomto případě platí, že jít vlastní cestou proti davu se může vyplatit.

Investoři hledající hodnotu se často dostávají do situace, kdy opomíjejí zajímavé tituly jen proto, že momentálně nejsou v kurzu. Je totiž jednodušší investovat do titulů nebo na trzích, které jsou in a vezou se na vlně popularity, než na trzích nebo do titulů, od kterých dávají všichni ruce pryč. Tam, kde je malý zájem, je také nízké ocenění, přičemž právě to může vytvářet zajímavý potenciál, a naopak tam, kde je velký zájem, už může být potenciál dávno vyčerpaný.

Historie ukazuje, že země, které jeden rok patří mezi výkonnostně nejhorší, klidně mohou být v následujícím roce favority, a zase naopak.

Cihla byla nejpopulárnější a vydělávala

Výraz BRIC označující Brazílii, Rusko, Čínu a Indii poprvé použil v roce 2001 Jim O'Neill z Goldman Sachs. V něm označil tyto čtyři země jako potenciální adepty na rozšíření seskupení nejbohatších zemí G7, zejména díky očekávanému růstu jejich ekonomik a vlivu na světovou ekonomiku.

Zkratka vypadala dobře. A navíc vzhledem k tomu, že vznikla až po splasknutí technologické bubliny, kdy investoři nutně potřebovali nějaký nový impulz, se stala relativně rychle populární. S růstem popularity a množstvím nových produktů navázaných na BRIC ale také klesal výnosový potenciál. A i když už dnes jde o oficiální seskupení, které má i vlastní banku BRICS Development Bank (jako alternativu ke Světové bance a MMF), zájem o něj spíše opadá. V každém případě mohli investoři od vzniku zkratky v roce 2001 do dneška dosáhnout výnosu přes 300 % (průměrný roční výnos kolem 10,5 %).

Úspěch zemí a chytlavost zkratky vedly k tomu, že v následujících letech začala vznikat podobná uměle vytvořená seskupení, v nichž byly země, které měly někdy více, jindy méně společných rysů. Někdy to přitom vypadalo, že jde spíše jen o zajímavou zkratku než o nějaká investičně nebo ekonomicky a hospodářsky zajímavá seskupení.

Díra jako černý kůň

Ne vždy ale šlo o zkratku, která zněla atraktivně. Po asijské finanční krizi z 90. let se pro některé země ze sdružení ASEAN zažila zkratka PITs (Filipíny, Indonésie a Thajsko jako nejvíce postižené země), která určitě nezní nijak příznivě (lze ji přeložit jako díra, jáma nebo brloh). Přes nepříliš lichotivý název i špatné postavení zemí se ale nakonec ukázalo, že celkový výnos byl ve stejném časovém horizontu nakonec mnohem vyšší (675 %) než u zemí BRIC, když navíc i nejhorší země z PITs byla lepší než nejlepší z BRIC.

"Hezký" název ani lepší výchozí podmínky a vyšší popularita trhů neznamenaly pro země BRIC vyšší výnosy. Spíše to bylo naopak, s rostoucí popularitou BRIC ztrácely trhy na síle a například od roku 2006 BRIC fondy vydělaly jen kolem 20 %, zatímco země PITs přidaly kolem 175 %.

Prasátka mají potenciál překvapit

Pro investory, kteří hledají podobné příležitosti, by tak podle McGaughyho mohlo být dnes zajímavé seskupení znějící pohromadě ještě hůře - PIGS (Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko). Jde o ekonomiky a trhy, které patří mezi nejhorší od vypuknutí poslední krize z roku 2008. Podle McGaughyho je kromě špatné ekonomické situace společným rysem zemí tohoto akronymu také geografická, ekonomická a jistá kulturní podobnost.

Jak McGaughy nakonec upozorňuje, někdy je investování proti proudu do něčeho, co na první pohled nevypadá vábně a zajímavě, mnohem výnosnější než módní a oblíbené nástroje nebo destinace. Dnes mohou být opět zajímavé také země BRIC, a to nejen díky nedávným poklesům těchto trhů, ale i z pohledu kontrariánského přístupu, kdy pro investory může být nákupním signálem to, že banka Goldman Sachs uzavírá svůj fond zaměřený právě na tyto země. Velké banky totiž často dělají rozhodnutí, která se v budoucnu projeví jako zcela nesmyslná.

Čím horší, tím lepší?

Nakonec si připomeňme několik pokusů o podobné zkratky, které měly sdružovat v něčem podobné země, ale často vypadají spíše jen jako pokusy o co nejzajímavější a nejkurióznější název.

První je RUK pro Rusko, Ukrajinu a Kazachstán, tři země bývalého Sovětského svazu, které mají jedny z nejvyšších úrokových sazeb a jejichž měny výrazně oslabily.

Pak je zde PCB pro Peru, Kolumbii a Brazílii, letos tři nejhorší akciové trhy pro dolarové investory, nebo JOBQES zahrnující Jordánsko, Omán, Bahrajn, Katar, Egypt a Saúdskou Arábii, které patří mezi nejlevnější akciové trhy na světě.

Nejvtipnější je sektorově a komoditně zaměřená zkratka GETOUt pro zlato, energetiku, telekomunikace, ropu a utility, tedy nyní nejméně oblíbené sektory a komodity.

V minulosti ale můžeme vypátrat i jiné kuriozity, přičemž některé země se v rámci nich často opakují. Zájem mezi investory vyvolaly například CIVETS (cibetky), kam patří Kolumbie, Indonésie, Vietnam, Egypt, Turecko a Jihoafrická republika. Tyto země mohly být pro investory zajímavé díky rostoucí populaci, relativně nízkému zadlužení a rychle rostoucímu hospodářství, které nebylo jednostranně zaměřené.

Poté zde byla zkratka MAVINS (mavin - odborník na všechno), která zahrnovala Mexiko, Austrálii, Vietnam, Indonésii, Nigérii a Jihoafrickou republiku, u nichž ve své době byly tahákem nejen komodity jako největší výrobní a exportní artikl, ale i výhodná geografická poloha a rozloha, možnost industrializace, demografický vývoj a očekávaný růst domácí poptávky.

Obdobně na tom byly země TIMBI, kde k Brazílii a Indii z BRIC přibyly Turecko, Indonésie a Mexiko, čímž se vytvořila skupina zemí s rychlým růstem vzdělané produktivní populace a pevnějším zakotvením demokracie. Ze zemí, které se v dané době vyznačovaly podstatně menším dluhovým břemenem a strukturálními deficity, pak vzniklo společenství CASSH (Kanada, Austrálie, Švýcarsko, Singapur a Hongkong).

Poslední skupinu zkratek tvoří rarity, které vznikaly pouze v nadsázce, jako například STUPID, země s velkými deficity (Španělsko, Turecko, Velká Británie, Portugalsko, Itálie a Dubaj), nebo CEMENT (Countries in Emerging Markets Excluded by New Terminology), což byl akronym, jenž měl všechny přesvědčit o tom, že společenství BRIC je jen součástí velkého celku zvaného rozvíjející se trhy.

Nakonec lze připomenout spolky, které jsou svázány i formálně, jako například BASIC (Brazílie, Jižní Afrika, Indie, Čína) nebo ABC (Argentina, Brazílie a Chile). Ty ovšem investorům většinou nic neřeknou.

Zdroj:
valuewalk.com
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freepik
20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 3. 2023 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Události posledních 14 dní zvýšily pravděpodobnost recese
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
18. 3. 2023 6:37
Čtyři investiční témata, která by měla (nadále) zářit v příštích pěti letech
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
17. 3. 2023 12:37
Lekce z války na Ukrajině? Západ se bude muset (opět) trochu ušpinit
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat