US MARKETZavírá za: 6 h 0 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Co musíte ráno vědět (11. listopadu)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v říjnu inflace v Číně a jak jsou na tom Češi s platy vůči zbytku EU? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek opět vylepšily rekordy, mají za sebou nejlepší týden za dvanáct měsíců

Akcie v USA v pátek opět přepisovaly rekordy a výrazně posílily i za celý týden. Index Dow poprvé v průběhu seance překročil hranici 44 000 bodů, S&P 500 uzavřel na dalším historickém maximu. Investoři přijímají výsledky amerických voleb s optimismem. I když ekonomové upozorňují na možné dlouhodobé riziko, které by přinesla realizace některých návrhů Donalda Trumpa, současný tržní sentiment je pozitivní díky předpokládaným dopadům očekávaného snížení daní či deregulace ekonomiky. Index Dow v pátek posílil o 0,59 % na 43 988,99 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,38 % na 5 995,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,09 % na 19 286,78 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,71 % na 14,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 4,304 %. Za celý týden Dow posílil o 4,61 %, S&P 500 přidal 4,66 % a Nasdaq Composite zpevnil o 5,74 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Trumpovo vítězství býky navnadilo, index S&P 500 výrazně posunul historický rekord

Týden na trzích podle burzovních grafů: Trumpovo vítězství býky navnadilo, index S&P 500 výrazně posunul historický rekord

2. Evropské akciové indexy v pátek i za celý uplynulý týden klesly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech a pokles zaznamenaly hlavní indexy rovněž v týdenním horizontu. Investoři v pátek nadále věnovali pozornost hlavně politickým turbulencím v Německu. Panevropský index STOXX Europe 600 se v pátek snížil o 0,65 % na 506,63 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,84 % na 8 072,39 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,76 % na 19 215,48 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,17 % na 7 338,67 bodu. Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,84 %, FTSE 100 odepsal 1,28 %, DAX přišel o 0,21 % a CAC 40 se snížil o 0,95 %.

Transformace ekonomiky se sama neudělá. Cestou k obrodě Evropy jsou i regionální burzy, říká šéf prodejů pražského akciového parketu

Transformace ekonomiky se sama neudělá. Cestou k obrodě Evropy jsou i regionální burzy, říká šéf prodejů pražského akciového parketu

3. Pražská burza v závěru týdne oslabila. Nedařilo se Erste či Komerční bance, ČEZ posílil

Pražská burza v závěru týdne oslabila, index PX klesl o 0,46 % na 1 665,10 bodu. Dolů trh táhly především Erste Group Bank a Komerční banka, jejichž akcie odepsaly shodně přes 1,3 %. Naopak se ziskem kolem tři čtvrtě procenta zakončil páteční obchodování ČEZ a mírně v plusu uzavřela i MONETA Money Bank. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o procento, nejvíce si připsaly akcie společnosti Gevorkyan, nejvýraznější ztrátu naopak zaznamenala Pilulka.

Zaostřeno na pražské byty: Vyplatí se ještě nákup? Napoví pravidlo čtyř procent

Zaostřeno na pražské byty: Vyplatí se ještě nákup? Napoví pravidlo čtyř procent

4. Očekávané události

V noci na pondělí se investoři zaměří na obchodní bilanci a běžný účet Japonska a ráno bude patřit české inflaci. Jinak v Evropě ani odpoledne ve Spojených státech významná ekonomická data nevyjdou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. listopadu

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Číně v říjnu klesla na 0,3 % navzdory stimulačním opatřením

Meziroční inflace v Číně v říjnu klesla na čtyřměsíční minimum 0,3 %, a to navzdory rozsáhlým opatřením čínské vlády na podporu růstu domácí ekonomiky. V září se spotřebitelské ceny v Číně meziročně zvýšily o 0,4 %. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že meziroční míra inflace v říjnu zůstane na zářijové úrovni. V meziročním srovnání se spotřebitelské ceny snížily o 0,3 % po zářijové stagnaci. Za meziměsíčním poklesem cen stály podle statistického úřadu levnější potraviny.

6. Gevorkyan svolává mimořádnou valnou hromadu, jejím předmětem bude schvalování možného zpětného odkupu akcií

Metalurgická společnost Gevorkyan oznámila konání mimořádné valné hromady, na které se bude hlasovat o schválení možného zpětného odkupu akcií v maximálním množství pěti milionů kusů s minimální cenou 100 Kč a maximální cenou 500 Kč za kus s dobou účinnosti 18 měsíců od data konání valné hromady 10. prosince.

7. Michel: EU je připravena na spolupráci s USA ohledně Ukrajiny i Blízkého východu

Evropská unie je podle předsedy Evropské rady Charlese Michela připravena spolupracovat se Spojenými státy, zejména pokud jde o Ukrajinu či situaci na Blízkém východě, ale také v oblasti obchodu a bezpečnosti. Michel to uvedl po skončení pátečního  neformálního summitu EU v Budapešti. Na tiskové konferenci vystoupil společně s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který setkání hostil.

8. Nezaměstnanost v ČR se po zářijovém růstu v říjnu opět snížila na 3,8 %

Nezaměstnanost v Česku se po zářijovém nárůstu na 3,9 % v říjnu opět snížila na 3,8 %. Takový byl podíl lidí bez práce předtím v srpnu a červenci. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Počet nezaměstnaných klesl v říjnu meziměsíčně o 1 902 lidí na 289 003. Volných míst naopak proti září přibylo o 1 318 na 265 972. Meziročně ale nezaměstnanost stoupla, loni v říjnu činila 3,5 %. Bez práce bylo tehdy asi 261 000 lidí a volných míst bylo přes 280 000.

9. Toyota podle zdrojů Reuters plánuje zvyšování výroby v Číně

Japonská automobilka Toyota Motor hodlá do roku 2030 zvýšit výrobu v Číně na 2,5 až 3 miliony vozů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Loni výroba Toyoty v Číně klesla na 1,75 milionu vozů z rekordních 1,84 milionu v předchozím roce.

10. Čína umožní místním vládám vydat další dluhopisy a zbavit se skrytého dluhu

Čína podpoří místní vlády částkou deset bilionů jüanů (32,7 bilionu Kč). Umožní jim vydat v příštích třech letech dluhopisy až za šest bilionů jüanů, aby se mohly zbavit skrytých dluhů nashromážděných v minulosti. K dalším čtyřem bilionům jüanů se dostanou díky doplňkovému financování rozloženému do více let. S finanční injekcí na podporu poptávky ale Peking zatím čeká, až jakou obchodní politiku zahájí nově zvolený americký prezident Donald Trump. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Evropské platy

Češi vydělávají výrazně méně než průměrní Evropané. V roce 2023 činila česká roční hrubá mzda v průměru 23 tisíc eur, zatímco v EU necelých 38 tisíc eur. Zaostáváme tak třeba za baltskými Litvou a Estonskem. Na chvostu je stále Bulharsko, zatímco nejvíce vydělávají lidé v Lucembursku.

Zdroj: Portu
Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa