Co musíte ráno vědět (17. ledna)

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi na burzách v Evropě a za oceánem, jaké hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí vykázaly americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley a co všechno už zvládá robot Tesly Optimus? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý mírně oslabily, dolar naopak zpevnil
Americké akcie oslabily. Výprodej akcií Applu a Boeingu zatížil index S&P 500. Smíšené hospodářské výsledky bank Morgan Stanley a Goldman Sachs vedly k poklesu cen akcií napříč finančním odvětvím. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se snížil o 0,62 % a zakončil obchodování na 37 361,12 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,37 % na 4 765,98 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 0,19 % na 14 944,35 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,45 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o jedenáct bazických bodů výše na 4,062 %. Ceny ropy klesly zhruba o procento, zlato i stříbro odevzdaly přes procento a bitcoin přidal asi procento a půl na 43 265 USD.
2. Evropské akcie v úterý zlevnily, ztráty hlavních indexů ale nebyly výrazné
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech, žádný z hlavních indexů se ale nesnížil o více než půl procenta. V minusu uzavřely všechny hlavní sektory, pokles vedlo odvětví síťových služeb. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,24 % na 473,06 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,48 % na 7 558,34 bodu, německý DAX odepsal 0,30 % na 16 571,68 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,18 % a skončil na 7 398 bodech.
3. Pražská burza v úterý oslabila, nedařilo se skupině ČEZ ani bankám
Pražská burza v úterý ztrácela, index PX odepsal 0,79 % na 1 445,83 bodu. Dolů šly akcie energetické společnosti ČEZ a nedařilo se ani bankovnímu sektoru.
4. Očekávané události
V noci na středu nabídne Čína údaje o HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách nebo index cen rezidenčních nemovitostí. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat britskou výrobní a spotřebitelskou inflaci a index cen britských rezidenčních nemovitostí od DCLG a dále českou výrobní inflaci a spotřebitelskou inflaci za eurozónu. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na indexy dovozních a vývozních cen, maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, podnikové zásoby nebo na index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Goldman Sachs v posledním loňském čtvrtletí zvýšila zisk, bance Morgan Stanley zisk klesl
Americká banka Goldman Sachs v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 51 % na 2,01 miliardy dolarů. Překonala tak očekávání, a to díky obchodování s akciemi, které těžilo z oživení na trzích a vykázalo třikrát lepší výsledek, než odhadovali analytici. Čtvrtletní zisk rivala Morgan Stanley pak meziročně klesl o více než 30 % na 1,5 miliardy dolarů. Na vině byly dvě jednorázové položky v podobě vkladu do státního pojistného fondu (FDIC) a poplatku za urovnání trestního vyšetřování. Výnosy ale překonaly odhady, zejména díky investičnímu bankovnictví.
6. Značka VW loni vystřídala Teslu v čele německého trhu s elektromobily
Německá značka Volkswagen v loňském roce vystřídala americkou Teslu v čele německého trhu s automobily s čistě elektrickým pohonem. Vyplývá to z podrobnějších údajů o loňském vývoji německého automobilového trhu, které v úterý zveřejnil Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA).
7. Další banka na Wall Street zvýšila svůj cíl pro S&P 500
Tým stratégů z UBS pod vedením Jonathana Goluba aktuálně očekává, že index S&P 500 zakončí letošní rok na úrovni 5 150 bodů. Dosud UBS vyhlížela S&P 500 na 4 850 bodech. Výhled se odvolává na to, že šance na lepší výkonnost akcií je vyšší díky uspokojivým firemním ziskům, které podpoří brzké uvolnění měnové politiky.
8. ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v lednu znovu zlepšila
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v lednu navzdory inflaci stoupla šestý měsíc po sobě a byla lepší, než se čekalo. Ve své zprávě to v úterý uvedl německý hospodářský institut ZEW. Jeho index důvěry se meziměsíčně zvýšil na 15,2 bodu z prosincových 12,8 bodu. Podle agentury Bloomberg dává zpráva naději, že největší evropská ekonomika bude schopna dostat se z loňské recese. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali pokles indexu na 12 bodů.
9. Litevská ministryně: Využití zmrazených ruských aktiv je třeba řešit rychle
O využití ruských zmrazených aktiv v Evropě na pomoc Ukrajině je potřeba rozhodnout co nejrychleji, nejlépe do konce února. Při příchodu na úterní jednání unijních ministrů financí v Bruselu to uvedla litevská ministryně Gintaré Skaistéová. Stejně tak je podle ní potřeba dosáhnout schválení unijní finanční pomoci Ukrajině v objemu 50 miliard eur, kterou v prosinci zablokovalo Maďarsko. Jestliže se na mimořádném summitu EU 1. února nedohodne celá sedmadvacítka, měla by Evropská komise podle litevské ministryně připravit plán B.
10. Autopůjčovna SIXT koupí za několik miliard eur až 250 000 aut od Stellantisu
Autopůjčovna SIXT koupí v příštích třech letech do svých flotil v Evropě a Severní Americe až 250 000 vozidel od automobilky Stellantis. Firmy o dohodě za několik miliard eur v úterý informovaly v tiskové zprávě.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Robot Optimus druhé generace umí uchopit vajíčko nebo složit tričko
Americká společnost Tesla na konci loňského roku představila druhou generaci robota Optimus, dříve známého jako Tesla Bot. Původní verze robota i mezi skalními fanoušky Tesly budila značné rozpaky, druhá ale vypadá o poznání lépe. Podle zveřejněných videí dokáže třeba uchopit vajíčko nebo složit tričko.
Aktuality
