Co musíte ráno vědět (19. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se v třetím čtvrtletí vedlo čínské ekonomice a co prozradil nový průzkum o amerických teenagerech? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně, index S&P 500 vzrostl počtvrté za sebou

Americké akcie na úvod týdne uzavřely smíšeně. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posílily díky růstu nejvýznamnějších technologických a komunikačních firem. Nové produkty představila společnost Apple. Akciový index S&P 500 se zvýšil o 0,34 % na 4 486,46 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,84 % na 15 021,81 bodu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se snížil o 0,10 % na 35 258,61 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,06 % na 16,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o 1,5 bazického bodu na 1,591 %. Americká ropa WTI uzavírala na zelené nule, Brent ale odepsal 0,7 %. Ztráty okolo čtvrt procenta zaznamenaly zlato i strříbro, očekávané schválení ETF na bitcoinové futures pomohla největší kryptoměně k zisku okolo 1,5 %.

Procento, kalkulačka, sazby - ilustrační foto
18. 10. 2021 17:18
Toto je skutečný důvod dlouhodobého poklesu úrokových sazeb

Nízké úrokové sazby se podle některých ekonomů staly novým normálem. Jejich pokles ovšem není záležitostí posledních let...

2. Evropské akcie zahájily týden poklesem, hlavní indexy zaznamenaly ztráty do procenta

Obchodování na akciových trzích v západní Evropě v pondělí skončilo v červených číslech. Investory znervóznila mimo jiné zpráva o vývoji čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o půl procenta na 467,01 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,42 % na 7 203,83 bodu, německý DAX se snížil o 0,72 % na 15 474,47 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,81 % na 6 673,10 bodu.

Burzovní palác
18. 10. 2021 6:39
ČS: Říjnová strategie pro české akcie

Jak vnímají domácí akciový trh v polovině října analytici z České spořitelny?

3. Akcie na pražské burze v pondělí ubraly přes půl procenta, ČEZ pokračuje v oslabování

Index PX pražské burzy v úvodu týdne odepsal 0,53 % na 1 354,54 bodu, a oslabil tak již pátým dnem v řadě. Hlavními kontributory poklesu byly nadále především akcie ČEZ a bankovní tituly.

Video thumbnailplay-btn
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone

České firmy patří na parket pražské burzy. Drobné investory s nabídkou svých akcií osloví ještě v říjnu česká společnost...

4. Očekávané události

V úterý dojde na španělskou obchodní bilanci, sledovanější ale budou americká stavební povolení a zahájená rezidenční výstavba a také zásoby ropy. Na trhu START pražské burzy začne IPO společnosti FIXED.zone. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
15. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. října a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 4,9 %, byl slabší, než se čekalo

Meziroční růst čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 4,9 % ze 7,9 %. Na vině byla horší situace ve stavebnictví a omezení spotřeby energie v továrnách, které brzdí ožívání ekonomiky po pandemii nemoci covid-19. Růst byl slabší, než se čekalo. S odkazem na předběžné vládní údaje o tom informovaly tiskové agentury.

6. Deset procent nejbohatších Američanů vlastní rekordních 89 % amerických akcií

Deset procent nejbohatších Američanů nyní vlastní 89 % všech amerických akcií, což je rekordní údaj, který upozorňuje na roli akciového trhu při zvyšování nerovnosti v bohatství. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila centrální banka USA.

7. EMA posuzuje použití vakcíny od Pfizeru a BioNTechu u dětí od pěti let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí uvedla, že začala posuzovat použití vakcíny proti covidu-19 od farmaceutických firem Pfizer a BioNTech u dětí ve věku 5 až 11 let. Žádost o schválení vakcíny v této věkové skupině podaly americká společnost Pfizer a její německý partner BioNTech minulý týden.

8. Průmyslová výroba ve Spojených státech v září nečekaně klesla

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v září nečekaně meziměsíčně snížila o 1,3 %. Zhruba z poloviny k tomu přispěly přetrvávající důsledky hurikánu Ida. Informovala o tom v pondělí americká centrální banka. Vývoj za srpen Fed revidoval směrem dolů, z růstu o 0,4 % na pokles o 0,1 %.

9. Reuters: Gazprom projevil slabý zájem o posílení tranzitu plynu do Evropy

Ruská společnost Gazprom si na listopad pro účely přepravy zemního plynu trasou Jamal-Evropa zarezervovala jen asi třetinu volných kapacit přes území Polska. O dodatečné tranzitní kapacity na přepravu suroviny přes Ukrajinu pak neprojevil Gazprom zájem vůbec. Ukazují to výsledky aukce, na které se odvolává agentura Reuters. Gazprom je pod palbou kritiky za to, že nenabízí více plynu, přestože jeho ceny v Evropě strmě vzrostly. Své dlouhodobé závazky ale Gazprom plní, potvrzují jeho evropští odběratelé.

10. PPF prodává 30% podíl v CETIN Group investičnímu fondu GIC

Skupina PPF prodává 30% podíl v provozovateli sítí CETIN Group investičnímu fondu GIC s centrálou v Singapuru. PPF si ve skupině CETIN zachová majoritu 70 %. PPF to uvedla na webu. Vypořádání transakce podléhá schválení příslušných regulačních úřadů. Účastníci transakce se dohodli, že nezveřejní podrobnosti o její finanční stránce. Nový menšinový vlastník získá odpovídající zastoupení v představenstvu CETIN Group.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V USA má 87 % náctiletých iPhone, zjistil rozsáhlý průzkum

Chytrý telefon od společnosti Apple vlastní 87 % amerických teenagerů. Vyplývá to z výsledků nového průzkumu, který na vzorku 10 000 mladých obyvatel Spojených států provedla investiční banka Piper Sandler. Na zjištění upozornil zpravodajský web Axios, který píše o zarážející všudypřítomnosti iPhonů.

Výsledky sondáže kromě toho dokládají například oblíbenost sociálních sítí založených na sdílení videí či fotek u mládeže. Za svou oblíbenou platformu označilo 35 % respondentů Snapchat, dalších 30 % TikTok a 22 % Instagram.

Dotazování prováděného na konci léta se zúčastnilo 10 000 náctiletých ze 44 amerických států. Respondenti žijí v domácnostech s průměrným ročním příjmem 67 755 dolarů, což přibližně odpovídá loňskému mediánu stanovenému na základě sčítání lidu. Jejich odpovědi kromě trendů ve využívání nových technologií naznačují i to, že dospívajícím v USA záleží na udržitelném životním stylu, píše Axios.

Těsná většina dotázaných (51 %) uvedla, že si někdy koupila již použité zboží, a 62 % z nich prý někdy prodalo něco ze svého majetku. Rostlinné imitace masa jsou podle průzkumu součástí jídelníčku 14 % teenagerů. Ovšem ve srovnání s loňským rokem stoupl podíl dotázaných, kteří každý den používají make-up, a to ze 22 % na 33 %.

"Jsme svědky toho, jak nová generace, která vyrostla na internetu a zajímá se o sociální spravedlnost, mění ekonomiku," komentuje čísla Axios.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
24. 11. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Výnosové křivky v Evropě rozdělují bankovní sektor, v rámci…
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat