Co musíte ráno vědět (2. února)

Obraz La Partie de bateau (Gustav Caillebotte)
Obrázek: ArtDaily.com

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a za oceánem, překvapil Fed trhy rozhodnutím o nastavení úrokových sazeb a jaké umělecké dílo bude nově zdobit sbírky pařížského Musée d'Orsay? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu výrazně posílily, trh podpořily výstupy ze zasedání FOMC

Akcie ve Spojených státech posílily po výrocích šéfa americké centrální banky Jeromea Powella o tom, že inflace začíná zmírňovat. Na devizovém trhu se dolar propadl na devítiměsíční minimum. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,02 % a zakončil obchodování na 34 092,96 bodu. Širší index S&P 500 ovšem stoupl o 1,05 % na 4 119,21 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,00 % na 11 816,32 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,89 % na 17,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jedenáct bazických bodů na 3,417 %. Ceny ropy klesly o bezmála tři procenta, zlato i stříbro přidaly procento a bitcoin na konci dne posiloval zhruba o 3,4 % na 23 700 USD.

FOMO vs. JOMO
Obrázek: Freepik.com
1. 2. 2023 12:51
Psychologie a strategie v investování: Od FOMO k JOMO a zase zpátky

O efektu FOMO jste už jistě slyšeli. Jde o obavu, že vám (v našem případě na trzích) takzvaně ujede vlak (fear of...

2. Evropské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Investoři vyhlíželi výsledky zasedání velkých centrálních bank. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý klesl o 0,03 % na 453,09 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,14 % na 7 761,11 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,07 % a uzavřel na 7 077,11 bodu, zatímco německý DAX přidal 0,35 % na 15 180,74 bodu.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních měn centrálních bank

Novinky okolo společnosti Binance, růst ceny bitcoinu, který by byla chyba přeceňovat, nebo o zatím spíše neúspěšných...

3. Pražská burza ve středu posílila na nejvyšší úroveň od loňského června

Pražská burza po mírném úterním poklesu ve středu znovu posílila na nejvyšší úroveň od loňského června. Index PX stoupl o 0,97 % na 1 342,50 bodu. Nahoru parket v Rybné táhly především akcie energetické firmy ČEZ.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro

Dánsko a Česko se letos připojí k eurozóně. Když se podíváme na penzijní systémy v obou zemích, využívají evropský trh...

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne nabídne německou obchodní bilanci. V 13.00 SEČ skončí zasedání Bank of England, v 14.15 bude oznámen výsledek zasedání ECB a v 14.30 bude o výsledku jednání informovat ČNB. Ve Spojených státech se investoři zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, produktivitu práce a průmyslové zakázky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
27. 1. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, plánuje další zpřísňování měnové politiky

Americká centrální banka podle očekávání dále zmírnila rozsah zvyšování úroků. Základní úrokovou sazbu zvedla o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50-4,75 %. Sazba je tak nejvýše od října 2007. Banka to uvedla na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru. Zdůraznila v ní také, že kvůli přetrvávající vysoké inflaci bude nutné sazbu dále zvyšovat, předpokládá ale již jen zvyšování o 25 bazických bodů na jednotlivých zasedáních.

6. Inflace v eurozóně v lednu nečekaně prudce klesla na 8,5 %

Meziroční míra inflace v eurozóně pokračovala v lednu v nečekaně rychlém poklesu z předchozích měsíců. Z prosincových 9,2 % se dostala až na 8,5 %. V rychlém odhadu to ve středu uvedl statistický úřad Eurostat. Ekonomové očekávali mírnější snížení růstu cen, v průměru asi na 9 %.

7. Nezaměstnanost v EU zůstala v prosinci na 6,1 %, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v prosinci podle sezónně přepočtených údajů činila 6,1 %, a zůstala tak na listopadové úrovni. Meziročně se snížila o 0,3 procentního bodu. Nejnižší zůstává v České republice, kde klesla na 2,3 % z listopadových 2,6 %. Ve středu to oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

8. Evropská komise představila plán podpory firem, kterým reaguje na subvence USA a Číny

Evropská komise (EK) chce firmám, které tvoří takzvanou zelenou ekonomiku, zjednodušit administrativu a urychlit přístup k financování jejich projektů. Oznámila to ve středu předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž chce Brusel podpořit evropskou ekonomiku v reakci na masivní státní subvence, které svým firmám nabízejí hlavně Spojené státy a Čína. Komise podle ní do jara navrhne nové normy, které podporují produkci ekologických technologií a omezují závislost na dovozu surovin z Číny. Unijní exekutiva chce také uvolnit pravidla pro státní podporu a vytvořit zvláštní "fond suverenity". To ale až po debatě s členskými státy, které nejsou v podpoře těchto plánů jednotné.

9. Rozpočet ČR skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy Kč, loni byl leden přebytkový

Státní rozpočet ČR skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Ve středu o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v lednu bylo lednové hospodaření státu přebytkové, výsledek 3,9 miliardy korun byl ale ovlivněn rozpočtovým provizoriem, které omezilo výdaje státu na dvanáctinu rozpočtu roku 2021. Je to potřetí za 15 let, kdy je lednový výsledek státního rozpočtu záporný. Příjmy v lednu dosáhly 132,3 miliardy korun, meziročně se zvýšily o 5,4 %. Výdaje byly 139,1 miliardy korun, meziročně o 14,4 % vyšší.

10. Indie zvýší dovozní cla na auta, daň by mohla zasáhnout rovněž automobilku Škoda

Indie od dubna zvýší cla na dovážená auta a motocykly, opatření se týká rovněž elektromobilů. Dovozní clo stoupne i v případě aut, která se v zemi kompletují. Změna by se tak mohla týkat i automobilky Škoda Auto, která má v Indii dva závody. S odvoláním na středeční oznámení vlády o tom informovala agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Musée d'Orsay získalo do sbírek vzácný obraz impresionisty Gustava Caillebotta

Sbírky pařížského Musée d'Orsay se rozrostly o další zásadní dílo francouzského impresionismu. Francouzský stát koupil od soukromého sběratele obraz La Partie de bateau (Část člunu) z roku 1878. Dílo namaloval umělec a mecenáš impresionistů Gustave Caillebotte. Na akvizici přispěla skupina LVMH nejbohatšího Francouze Bernarda Arnaulta.

Caillebotteův obraz vyhlásily v roce 2020 francouzské úřady národní památkou a jeho hodnota se odhaduje na 43 milionů eur. Není ale jasné, za jakou cenu ho pařížské muzeum od příbuzných malíře získalo.

Olej na plátně zobrazuje muže s vysokým cylindrem v člunu. Jean-Paul Claverie, který je poradcem šéfa skupiny LVMH Arnaulta, se domnívá, že se jednalo o jedno z posledních velkých děl francouzského impresionismu v soukromých rukou. O obraz podle něj měla zájem muzea z celého světa.

Francouzská ministryně kultury Rima Abdul-Malaková označila koupi obrazu za "pěkné vítězství". Dílo bude ve sbírkách Musée d'Orsay a v příštím roce, kdy se bude slavit 150. výročí nástupu impresionismu, bude vystaveno v několika francouzských městech.

Caillebotte, který je známý díky obrazům Paříže a okolí, byl přítelem známých impresionistů Claudea Moneta a Pierra-Augusta Renoira. Jeho dílo postupně upadalo do zapomnění a bylo znovu objeveno kritiky a historiky umění v druhé polovině 20. století, díky čemuž jsou jeho obrazy málo zastoupené ve sbírkách francouzských muzeí. Caillebotte byl také důležitým mecenášem a sběratelem. Jeho obraz Jeune homme à sa fenêtre (Mladý muž u okna) se v roce 2021 prodal za 53 milionů dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat