US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (23. března)

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi na starém kontinentu a na Wall Street, jak na měnověpolitickém zasedání rozhodl Fed a jak (ne)závislé je štěstí na bohatství? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
23. 3. 2023 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu výrazně oslabily po rozhodnutí Fedu o dalším zpřísnění měnové politiky

Americké akcie zahájily středeční seanci kolem nuly a po většinu dne se pohybovaly v úzkém pásmu. Po zveřejnění rozhodnutí Fedu stran nastavení úrokových sazeb se ale nálada na trhu rozkolísala a všechny tři hlavní indexy nakonec uzavřely výrazně v červených číslech. Guvernér Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci prohlásil, že boj s vysokou inflací neskončil. Index Dow klesl o 1,63 % na 32 030,11 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,65 % na 3 936,97 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite spadl o 1,60 % na 11 669,96 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,12 % na 22,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o patnáct a půl bazického bodu na 3,451 %.

Fed investorům připravil perné chvilky. Pokud se nepoučí, mohou škody ještě narůst

Fed investorům připravil perné chvilky. Pokud se nepoučí, mohou škody ještě narůst

2. Evropské akcie ve středu mírně posílily, britská inflace nečekaně stoupla

Akcie na evropských trzích po hektickém přelomu týdne ve středu převážně pokračovaly v mírném růstu. Cenné papíry podle analytiků zpevňují díky tomu, že se zmírnila nervozita kolem druhé největší švýcarské banky Credit Suisse, kterou převezme její domácí rival UBS. Dařilo se akciím výrobců nápojů a potravin, naopak sektor finančních služeb klesl. Britská inflace v únoru zaskočila investory vyšším tempem růstu, než se očekávalo. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,15 % na 447,16 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,41 % na 7 566,84 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,14 % na 15 216,19 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,26 % na 7 131,12 bodu.

Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?

Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?

3. Pražská burza ve středu po dvoudenním růstu oslabila

Po dvoudenním růstu ve středu pražská burza klesla, index PX se snížil o 1,18 % na 1 328,68 bodu. Oslabily téměř všechny tituly, nejvýrazněji energetická společnost ČEZ. V kladných číslech se udržely jen akcie výrobce nápojů Kofola. Cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR stagnovaly.

Rozruch kolem krachujících bank podpořil ceny zlata. Ve hře jsou hladiny 2 000 USD a 45 000 Kč za unci

Rozruch kolem krachujících bank podpořil ceny zlata. Ve hře jsou hladiny 2 000 USD a 45 000 Kč za unci

4. Očekávané události

Ve čtvrtek rozhodne o sazbách Bank of England, v eurozóně vyjde předběžný index spotřebitelské důvěry, v Česku vyjdou údaje o zahraničním dluhu a v USA budou zveřejněny statistiky stavebních povolení a prodejů nových domů, týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti, běžný účet a index aktivity chicagského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. března

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v souladu s očekáváním zvýšil základní sazbu o 25 bazických bodů do pásma 4,75-5,00 %, další růst úroků není kvůli otřesům po krachu bank jistý

Americká centrální banka na březnovém zasedání podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75-5,00 %. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání Fed naznačil, že je blízko pozastavení zvyšování sazeb kvůli nedávným otřesům na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.

6. Lagardeová: ECB rázně zakročí, aby inflaci stlačila zpět ke dvěma procentům

Inflace v eurozóně je podle prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové stále příliš vysoká. ECB ale podle ní rázně zakročí, aby inflaci vrátila ke dvěma procentům. Lagardeová to ve středu řekla na konferenci ve Frankfurtu nad Mohanem. Euro po jejích slovech zpevnilo.

7. FT: Eurozóna musí být při potírání inflace tvrdohlavá, říká šéf Bundesbank

Tvůrci úrokových sazeb v eurozóně musejí být při potírání inflace tvrdohlaví a sazby dále zvyšovat. Deníku Financial Times (FT) to řekl šéf německé centrální banky Joachim Nagel. Jeho poznámky přicházejí poté, co Evropská centrální banka minulý týden zvedla základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu navzdory některým hlasům, aby nepokračovala ve zpřísňování měnové politiky, dokud se neuvolní napětí v bankovním sektoru.

8. Výhled německé ekonomiky se podle poradců vlády zlepšil, brzdou zůstává inflace

Vyhlídky německé ekonomiky se proti loňskému podzimu nepatrně zlepšily, hospodářský růst ale dále brzdí vysoká inflace. Ve středeční zprávě to uvedl výbor ekonomických poradců německé vlády. Předpověděl, že hrubý domácí produkt Německa se v letošním roce zvýší o 0,2 procenta, což odpovídá lednové prognóze německé vlády. Pro příští rok počítá výbor se zrychlením růstu na 1,3 procenta.

9. Inflace v Británii v únoru překvapivě vzrostla, dostala se na 10,4 %

Meziroční míra inflace v Británii se v únoru překvapivě zvýšila, dostala se na 10,4 %, v lednu činila 10,1 %. K jejímu růstu přispěly zejména vyšší ceny potravin a zdražení nápojů v hospodách a restauracích, oznámil ve středu britský statistický úřad. Inflace tak vykázala nárůst poprvé za čtyři měsíce. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles inflace na 9,9 %.

10. Média: Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodu více využívat vlastní měny

Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodu více používat vlastní měny, tedy jüan a rubl. Čínský prezident Si Ťin-pching se na tom v Moskvě dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Je to součást širší ekonomické spolupráce, kterou delegace obou zemí dojednaly. S odkazem na čínská státní média o tom ve středu informoval server americké televize CNBC.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čím bohatší (stát), tím šťastnější? V zásadě ano, neplatí to ale bez výjimky.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

dnes-Tomáš Beránek
Zbraně