Co musíte ráno vědět (23. února)

Jak světové trhy zahájily poslední únorový týden, kolik už vydělala Tesla na své investici do bitcoinu a jak byste na tom byli, kdybyste investovali 10 000 dolarů do indexu Dow v roce 1900? I to musíte ráno vědět.

Image
Starožitnosti ze dřeva vyrobené před rokem 1900
Obrázek: Etsy.com

1. Americké akciové indexy zahájily týden smíšeně, pod tlakem byly zejména velké technologické tituly

Akcie v USA v pondělí převážně klesaly, index Dow ale díky růstu cen akcií firem jako Walt Disney mírně posílil. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite ztrácely, protože růst výnosů amerických státních dluhopisů a obavy o růst inflace poslaly níže akcie úspěšných růstových firem. Na devizovém trhu oslabil americký dolar. Index Dow stoupl o 0,09 % na 31 521,69 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,77 % na 3 876,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,46 % na 13 533,05 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,35 % na 23,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva bazické body na 1,365 %. Ceny ropy se zvedly o více než čtyři procenta, zlato zpevnilo o procento a půl a stříbro zpevnilo o více než tři procenta. Část zisků z minulého týdne vrátil bitcoin, který odepsal 5 %, i tak je ale za uplynulých sedm dnů dražší o více než 12 %.

Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě peněz od centrálních bank a vlád nečekám

Jeden po druhém zatloukané hřebíčky do rakve tržní racionality

2. Evropské akcie v pondělí opět ztrácely, investory znervózňuje růst výnosů dluhopisů 

Akcie na západoevropských trzích pokračují v nevýrazných výkonech a v pondělí opět skončily v červených číslech. Investoři reagují na růst cen komodit a hrozbu inflace v kombinaci s růstem výnosů státních dluhopisů. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 0,44 % na 413,06 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,18 % na 6 612,24 bodu, německý DAX zlevnil o 0,31 % na 13 950,04 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,11 % na 5 767,44 bodu.

Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?

3. Pražská burza dále klesá, index PX se snížil popáté za sebou

Pražská burza i na začátku nového týdne pokračovala v poklesu. Index PX se snížil popáté po sobě, v pondělí ubral 1,11 % na 1 042,64 bodu. Dolů šly ceny akcií ČEZ i bank s výjimkou Monety.

Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu

4. Očekávané události

V úterý zaujmou ceny nemovitostí v Číně, britská nezaměstnanost a české výrobní ceny, nejvýznamnější ale bude inflace v eurozóně a v Americe indexy cen domů, zásoby ropy a hlavně spotřebitelská důvěra. První ze dvou návštěv Kongresu má naplánovanou Jerome Powell. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Globální dividendy by se letos mohly vrátit k růstu

Celosvětové dividendy by se v letošním roce mohly zvýšit až o pět procent. Ukazuje to studie investiční společnosti Janus Henderson. Loni pandemie covidu-19 způsobila, že dividendy klesly nejvýrazněji od globální finanční krize před více než deseti lety.

6. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v únoru zlepšila mnohem výrazněji, než se očekávalo. Německá ekonomika těží z příznivého vývoje v průmyslu, který pomáhá kompenzovat negativní dopady pandemie covidu-19. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil institut Ifo.

7. Boeing po problému s motorem doporučil nepoužívat některá letadla

Americký výrobce letadel Boeing doporučil aerolinkám, aby zatím nepoužívaly stroje Boeing 777 se stejným typem motoru, jaký v sobotu způsobil potíže jednomu z letadel ve Spojených státech. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) hned po nehodě nařídil mimořádnou kontrolu uvedených letadel a některé letecké společnosti provoz těchto boeingů samy zastavily. Informace o příčinách nehody si v pondělí vyžádala Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).

8. Tesla už díky sázce na bitcoin vydělala miliardu dolarů, více než loni za prodej aut

Když společnost Tesla oznámila, že nakoupila za miliardu a půl dolarů bitcoin, mnozí se chytali za hlavu a vykřikovali, že Elon Musk definitivně přišel o rozum. Americký vizionář ale opět ukázal, že když vystřelí, trefí se. Tesla již podle analytiků ze společnosti Wedbush na bitcoinu vydělala miliardu dolarů, tedy více, než kolik v loňském roce vydělala v hlavní oblasti svého podnikání.

9. Goodyear kupuje za 2,8 miliardy dolarů výrobce pneumatik Cooper

Americký výrobce pneumatik Goodyear Tire & Rubber koupí za 2,8 miliardy dolarů konkurenční firmu Cooper Tire & Rubber. Akvizice rozšíří nabídku Goodyearu v segmentu pneumatik pro lehké nákladní a sportovně-užitkové vozy, které mají vysokou ziskovou marži, a upevní pozici firmy v Severní Americe a Číně,.

10. Nejvyšší soud USA nezablokoval vydání finančních záznamů Donalda Trumpa

Americký nejvyšší soud v pondělí odmítl zablokovat rozhodnutí nižších soudů, podle nichž účetní Donalda Trumpa musí předat exprezidentovy finanční záznamy v rámci vyšetřování vedeného prokuraturou v New Yorku. Verdikt by mohl definitivně ukončit mnohaměsíční bitvu o citlivé dokumenty. Podle agentury Reuters nejvyšší soud manhattanskému prokurátorovi Cyrusi Vanceovi otevřel cestu k Trumpovým daňovým přiznáním a dalším záznamům.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Investice z roku 1900 a stoletý dluhopis

Určitě už jste mnohokrát četli něco o tom, kolik byste vydělali, kdybyste investovali do toho nebo onoho investičního aktiva před tolika či tolika lety. Pravdou je, že kdybyste investovali do indexu Dow v roce 1900 deset tisíc dolarů, byli byste dnes mrtví. Co jste čekali, tisíce procent?

Mimochodem, Sven Henrich tímto tweetem reagoval na opětovné spekulace ohledně možnosti, že by USA vydaly 100leté státní dluhopisy. Podle Janet Yellenové nejsou tyto úvahy úplně od věci, ale trh pro takové cenné papíry je nyní podle ní příliš malý.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat