US MARKETZavírá za: 1 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jeden po druhém zatloukané hřebíčky do rakve tržní racionality

Aktivita drobných investorů roste a k jejich mnohdy spekulativním obchodům se zhusta připojují hedgeové fondy a další hráči. Ať jde o nový tržní standard, nebo o anomálii, která opět po čase vyprchá, je dobré vědět, že současná míra spekulace je historicky mimořádně vysoká. Podívejte se, co všechno se v posledních týdnech děje na burzách, jež posouvají historické rekordy. A v závěru si připomeňte, jak a proč zachovat chladnou hlavu.

Andrej Rády
Andrej Rády
22. 2. 2021 | 6:32
Americké akcie

Jistý J. P. Morgan kdysi řekl: "Nic nepodkope váš finanční úsudek spolehlivěji než to, že váš soused bohatne." A nikdy takových "sousedů" nebylo více než v současnosti, v éře sociálních sítí.

Jsme společenské bytosti, takže když se kolem nás začne riskovat, postupně nám to přestane připadat divné. Riziko pak působí jako normál.

Sociální sítě vyvolávají dojem, že investoři kolem nás riskují (a samozřejmě úspěšně). A tak se do rizikovějších obchodů pouštíme také, jakkoli bychom jinak v daném tržním prostředí možná jen vyděšeně zírali.

Společensky utvrzeni v tom, že riskování je v pořádku, bereme zavděk snadností přístupu na trhy. Stačí mobil a v něm šikovná aplikace, využívající mimochodem všechny principy návykovosti, jež jsou dobře známé v souvislosti právě se sociálními médii. Spekulativní mánie může začít.

A skoro bychom zapomněli, ano, je dobré na takovou zábavu dát lidem v době pandemie trochu peněz.

Každá statistika někomu vadí, ale je pravda, že hodně peněz na podporu spotřeby opravdu neposloužilo k nákupu potravin a placení nájmů.

Spousta peněz skončila na obchodních účtech. A není div, že ve stejné době přišel boom SPAC, tedy firem, jež vstupují na burzu s tím, že pojmou pod svá křídla nějaký hotový byznys, kterému by jinak cesta na veřejný trh mohla trvat příliš dlouho. Komu by se chtělo čekat, peníze přece nespí.

A kdyby snad SPAC nebyly dost spekulativní, je tu spousta konkrétních akcií, na které si spekulanti mohou políčit. Ano, bavíme se o GameStopu a spol.

A kdyby ani to někomu nestačilo, americký trh nabízí stovky firem, jejichž akcie stojí pár centů. A to by v tom byl čert, aby nějaká ta stovka procent nezacinkala.

No co, tak jsou některé firmy, o kterých se bavíme, v režimu ochrany před věřiteli. To přece neznamená, že si nemůžete koupit jejich akcie a trochu se na nich svézt, no ne?!

Pořád nemáte dost? No tak prostě nakupte vtip mezi kryptoměnami, vždyť o něm tweetoval Elon!

Platforma Robinhood a jí podobné pak dělají z kdysi možná lehce znervózňujícího opčního trhu téma na obědovou pauzu. Nic není tak snadné!

Co zkusit první? No tak určitě call opce, klidně daleko mimo peníze, expirující za pár dnů.

Experti často uklidňují veřejnost, že miliony (nových) drobných investorů nemají šanci výrazněji ovlivnit trh plný velkých institucionálních investorů. No, jak se to vezme.

K malým investorům se totiž rádi připojují někteří manažeři velkých fondů a přilévají na konkrétních trzích oleje do ohně. Kdo by nechtěl být příštím Georgem Sorosem, že?

A v únoru míra rizika přijímaná manažery fondů opravdu "zaujala", nic si nezastírejme.

Kombinace obchodů retailu a institucí na některých trzích vyvolala doslova extravagantní posuny cen.

A pozor, tento fenomén se netýká jen nějakých obskurních titulů, děje se to i v případě těch největších firem.

Neuvěřitelný výkon akcií největších technologických společností v posledním roce vyvolal bezprecedentní růst očekávání ohledně jejich ziskovosti.

Sečteno a podtrženo, akciová mánie se týká investorů napříč spektrem.

Možná není od věci si připomenout ještě jednu slavnou větu pana Morgana: "Zbohatl jsem díky tomu, že jsem uměl včas odejít.

Jak nezešílet?

Lidská psychika je mocná čarodějka. Na jednu stranu nás umí chránit před nepříjemnými vlivy, dokážeme fungovat třeba i během hladomoru nebo za války, dokážeme se v těžkých dobách zamilovávat, odpouštět, pomáhat si a tak dále. Čarovná moc lidské psychiky je ale v době tržního šílenství zhusta proti zájmům samotných investorů, protože je chrání před nepříjemnou pravdou. Ano, akcie jsou drahé, a ne, není (nebo minimálně nemusí být) skvělé koupit akcie hluboce ztrátové firmy za stonásobek jejích tržeb (a to bez ohledu na to, jak "drahý" je celý trh).

Řešení přitom není až tak složité. Jeho cílem je dostat psychologii co možná nejvíce ze hry. Na začátku má být plán, důvod investice, rozmyšlení si tolerovatelné ztráty, délka investičního horizontu. A pak je na řadě alokace aktiv. Se strategicky rozumně diverzifikovaným portfoliem máte velice dobrou šanci, že se svezete nahoru v době všeobecné rally, i když třeba o nějaké ty procentní body zaostanete za těmi maniakálními výsledky z titulních stránek novin. Třeba dokonce o desítky nebo stovky procentních bodů. Stejně tak máte ale velice solidní pravděpodobnost, že finančně nevykrvácíte, až se trendy (chtělo by se říci ty nejvíce "trendy" trendy) otočí, a naopak si spokojeně oddechnete, jak jste to tehdy před tou bájnou rally s tou diverzifikací nepodcenili.

Jak tržní David poráží burzovního Goliáše aneb Spekulace není (nejlepší) cesta

Jak tržní David poráží burzovního Goliáše aneb Spekulace není (nejlepší) cesta

Zdroj: The Felder Report, The Reformed Broker

Americké akcieInvestiční bublinyInvestiční strategiePonaučení pro investory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa