Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Indiana Jones - Harrison Ford
Obrázek: Paramount Pictures

Jak se v polovině týdne vedlo akciím v Evropě a za oceánem, je podle guvernéra ČNB Aleše Michla aktuální nastavení tuzemské měnové politiky dostatečně přísné a jak se filmaři při dokončování pátého snímku o Indiana Jonesovi vyrovnávají s pokročilým věkem herce Harrisona Forda? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve středu vzrostly. Před Dnem díkůvzdání náladu podpořily naděje na pomalejší zvyšování sazeb

Fedu Americké akcie opět zpevnily. Zápis z listopadového zasedání americké centrální banky totiž podpořil naděje na zpomalení tempa zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,28 % na 34 194,06 bodu, a uzavřel tak na nejvyšší úrovni za sedm měsíců. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,59 % na 4 027,26 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,99 % na 11 285,32 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,42 % na 20,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 3,689 %. Ceny ropy spadly o čtyři procenta, zlato přidalo půl procenta a stříbro zpevnilo o více než dvě procenta. Dařilo se i kryptoměnám, bitcoin zdražil o dvě procenta a ether o bezmála čtyři procenta.

16. LONG akcie, SHORT dluhopisy
Obrázek: Thinkstock
23. 11. 2022 17:05
Akcie vs. dluhopisy: Která třída aktiv je nyní atraktivnější?

Letošek se s největší pravděpodobností do historie zapíše jako rok, ve kterém skončily v červených číslech jak akcie...

2. Evropské akcie ve středu zpevnily, zisky hlavních indexů ale nebyly výrazné

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech. Dařilo se odvětví turismu a volnočasových aktivit, ale také cenným papírům maloobchodních firem, těžařů nebo technologických podniků. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,60 % na 438,82 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,17 % na 7 465,24 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,04 % na 14 427,59 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,32 % na 6 679,09 bodu.

MS ve fotbale 2022 - ilustrační foto
Obrázek: Wallpapercave.com
22. 11. 2022 16:52
Index FTSE jako anglický fotbal, Cruyffova a Powellova otočka a Messiho poslední pokus aneb o fotbalovém šampionátu trochu jinak

Nebyla by to snad ani britská pobočka globální investiční společnosti, kdyby na startu fotbalového světového šampionátu...

3. Pražská burza ve středu oslabila, v rámci indexu PX vzrostly jen akcie Monety

Index PX pražské burzy ve středu odepsal 0,26 % na 1 234,89 bodu. V minusu tak skončil zatím všechny dny od začátku týdne. Dolů ho táhly především akcie skupiny ČEZ. Po prezentaci výsledků za první tři čtvrtletí roku oslabovaly také akcie zbrojovky Colt CZ Group, které ztratily většinu úterního zisku. Dařilo se naopak akciím Monety.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
23. 11. 2022 9:24
Kacerovský (WOOD & Company): Trh s kryptoměnami ještě může skrývat různé kostlivce, řada projektů je ale kvalitních a smysluplných. Ether(eum) může podat lepší výkon než bitcoin

Pád burzy FTX způsobil na trhu s kryptoměnami (další) otřes a vyvolal řadu otázek. Jak kvalitní jsou jednotlivé projekty...

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko předběžné listopadové indexy nákupních manažerů a ráno bude patřit německému indexu podnikatelské nálady Ifo. Trhy ve Spojených státech zůstanou na Den díkůvzdání zavřené a nevyjdou ani žádná americká makrodata. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
18. 11. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Michl: Základní úroková sazba ČNB je už na úrovni, kde tlumí hospodářskou aktivitu

Základní úroková sazba České národní banky (ČNB) je už na úrovni, kde tlumí hospodářskou aktivitu. Další zvyšování sazeb by mohlo prohloubit hospodářskou recesi, protože účinek zvýšení sazeb se projevuje se zpožděním. Během přednášky na Masarykově univerzitě v Brně to ve středu řekl guvernér ČNB Aleš Michl. Základní úroková sazba je od června 7 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1999. Od Michlova červencového nástupu do čela ČNB se sazba nezměnila.

6. Německý dovozce plynu Uniper žádá pro svou záchranu dalších 25 miliard eur

K záchraně největšího německého dovozce plynu Uniper bude potřeba získat od spolkové vlády další pomoc v objemu 25 miliard eur. Podnik to ve středu oznámil v tiskovém sdělení. Uniper se stal za nynější energetické krize jednou z nejviditelnějších korporátních obětí omezených dodávek ruského plynu, německá vláda se proto v září dohodla na převzetí firmy.

7. Colt CZ Group v prvních třech čtvrtletích roku meziročně zvýšila výnosy o třetinu

Zbrojařský holding Colt CZ Group vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku výnosy 10,22 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 34,4 %, zejména díky navýšení prodeje zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl za devět měsíců 1,33 miliardy korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni činil 47,1 %.

8. Média: Mitsubishi UFJ koupí filipínskou a indonéskou divizi Home Creditu

Japonská společnost Mitsubishi UFJ Financial Group koupí zhruba za 600 milionů eur filipínskou a indonéskou divizi společnosti Home Credit Group, která patří české finanční skupině PPF. S odkazem na zdroje o tom ve středu informovaly agentura Reuters a server japonského listu Nikkei Asia. Home Credit informaci nekomentoval.

9. Pokles aktivity v podnikatelském sektoru eurozóny se v listopadu zmírnil, v USA zrychlil

Pokles aktivity v podnikatelském sektoru eurozóny se v listopadu zmírnil, celková poptávka ale pokračuje v poklesu. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky ve středu zveřejnila společnost S&P Global. Spotřebitelé kvůli rostoucím životním nákladům omezují výdaje, zatímco ekonomové předpovídají, že hospodářství eurozóny v příštích měsících vstoupí do recese, která nebude mírná. Ve Spojených státech pokles podnikatelské aktivity zrychlil.

10. Zápis z listopadového zasedání Fedu signalizuje možné snížení tempa zvyšování úroků

Výrazná většina představitelů americké centrální banky se na listopadovém zasedání shodla, že v brzké době bude pravděpodobně vhodné snížit tempo zvyšování úrokových sazeb. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, který banka zveřejnila ve středu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Filmaři dokončují pátý díl série o Indiana Jonesovi, Forda počítačově omlazují

Příští rok v létě dorazí do kin už pátý film ze série o archeologovi a dobrodruhovi Indiana Jonesovi. Představiteli hlavní role Harrisonu Fordovi bylo v době natáčení 80 let. V části filmu, která pojednává o starších událostech, byla proto jeho postava počítačově omlazena.

Začátek nového snímku se odehrává v roce 1944 a vrací se k dějové lince z filmů, které vznikaly v 80. letech 20. století. Indiana Jones v nich čelí odvěkým nepřátelům, nacistům. Režisér James Mangold uvedl, že úvodní scény jsou jako "panák adrenalinu" a snaží se dělat čest režisérovi předchozích dílů Stevenu Spielbergovi. Druhá část děje diváky přenese na konec 60. let.

K vytvoření Fordova mladšího já experti na filmové triky použili kombinaci několika metod, od specializovaného softwaru po vyhledání konkrétních starých záběrů a replik rekvizit. Výsledek překvapil i Forda, který dodal, že je rád za věk, kterého se dožil, a být znovu mladý by nechtěl.

"Je to trochu strašidelné. Myslím, že ani nechci vědět, jak to funguje, ale funguje to," řekl Ford.

Nový film přijde po patnáctileté pauze, přičemž snímek Indiana Jones a Království křišťálové lebky v roce 2008 fanoušky příliš neoslovil. Forda k natočení pokračování podle jeho slov přiměl dobrý scénář a chuť rozvinout postavu a přivést ji na konec cesty.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 12. 2022 17:06
Michálek (STARTer IP): Do roku 2023 půjdu s investičním portfoliem založeným na ETF. Jsou pro to…
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
4. 12. 2022 18:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio v roce 2023?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Přestat sledovat