Co musíte ráno vědět (5. srpna)

Donald Trump

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadla měnověpolitická zasedání ČNB a Bank of England a kteří dva "silní vůdci" si tento týden notovali? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, investoři čekají na statistiku z trhu práce USA

Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, posílil pouze index technologického trhu Nasdaq Composite. Investoři čekají na statistiku z amerického trhu práce a na to, jak na ni zareaguje americká centrální banka, zejména zda bude trvat na dosavadním postoji, že je kvůli vysoké inflaci odhodlána dále výrazně zvyšovat úrokové sazby. Index Dow klesl o 0,26 % a uzavřel na 32 726,82 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,08 % na 4 151,94 bodu, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 0,41 % na 12 720,58 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,32 % na 21,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 2,69 %.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Fairlead Strategies
4. 8. 2022 17:14
Katie Stockton (Fairlead Strategies): Růst cen akcií na konci července byl silný, rally ale (minimálně) zpomalí. Červnové minimum není definitivní

Katie Stockton, zakladatelka a ředitelka společnosti Fairlead Strategies, patří letos k těm, kteří každou krátkodobou...

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, zisky hlavních indexů ale nebyly výrazné

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři věnovali pozornost mimo jiné hospodářským výsledkům aerolinek Lufthansa a měnověpolitickému zasedání britské centrální banky. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,18 % na 439,06 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,03 % na 7 448,06 bodu, německý DAX se zvýšil o 0,55 % na 13 662,68 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,64 % na 6 513,39 bodu.

Ropa WTI - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
4. 8. 2022 10:35
Ropa: Horké téma pro technickou analýzu i globální ekonomiku

Ceny ropy patří k nejvíce sledovaným kurzům na finančních trzích. Jsou podstatné pro spotřebitele i průmysl, stojí a...

3. Pražská burza ve čtvrtek navázala na středeční růst, dařilo se akciím Erste

Index PX pražské burzy ve čtvrtek posílil o 0,55 % na 1 231,89 bodu, a pokračoval tak v umazávání ztrát z konce minulého a začátku tohoto týdne. Dařilo se bankám, mírně oslabila zbrojovka Colt CZ Group.

Zlato a stříbro - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
3. 8. 2022 12:53
Zlato a stříbro: Větší sázky na riziko prospěly i drahým kovům

Zlato i stříbro přerušily sérii několika týdenních poklesů. Zlato minulý týden zpevnilo již druhým týdnem v řadě...

4. Očekávané události

V pátek dopoledne na trh pošlou Německo statistiku průmyslové výroby, Spojené království index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax a Česko data o maloobchodních tržbách. Hlavní odpolední zprávou bude na poli makrodat americká nezaměstnanost za červenec (očekává se vznik asi 250 tisíc pracovních míst a stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 3,6 %). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
29. 7. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. srpna a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v čele s novým guvernérem ponechala na srpnovém zasedání úrokovou sazbu na 7 %

Bankovní rada České národní banky na srpnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rada jednala po personální obměně a poprvé v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem zvyšování sazeb. Šlo o první ponechání sazeb beze změny po sedmi nadstandardních zvýšeních základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

6. Britská centrální banka v srpnu zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,75 %

Britská centrální banka ve čtvrtek v souladu s očekáváním zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 %, hlavně kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům. O čtvrt procentního bodu sazbu zvýšila už letos v únoru, březnu, květnu a červnu a o 15 bazických bodů také loni v prosinci. V srpnu pro zvýšení sazby hlasovalo všech devět členů měnového výboru, přičemž její růst o 50 bazických bodů představuje nejvýraznější utažení měnové politiky za 27 let. Základní sazba je navíc nyní nejvýše od konce roku 2008.

7. Gazprom: V plynovodu Nord Stream 1 teď funguje pouze jedna turbína ze šesti

Plynovod Nord Stream 1 v současnosti funguje pouze s jednou turbínou místo šesti, uvedla ve čtvrtek ruská plynárenská společnost Gazprom. Podle agentury Reuters také zopakovala, že západní sankce brání návratu jedné z turbín do Ruska. Tato turbína, která byla kvůli servisu v Kanadě, je teď v Německu. Podle Gazpromu vyžadují opravu i některé další turbíny. Ruský podnik potížemi s turbínami zdůvodňuje omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 do EU.

8. Ukrajinská vláda ohlásila na září rozsáhlou privatizaci

Ukrajinská vláda ohlásila na 1. září rozsáhlou privatizaci. Občanům v ní budou nabídnuty především nevyužívané objekty a provozovny, uvedl v prohlášení zveřejněném na serveru ukrajinské vlády premiér Denys Šmyhal.

9. Italská vláda schválila dalších 17 miliard eur na pomoc firmám a domácnostem

Italská vláda ve čtvrtek schválila další soubor opatření, která mají firmám a domácnostem pomoci s nebývalým růstem cen energií, potravin či pohonných hmot. Vyčlenit na něj hodlá z rozpočtu 17 miliard eur, oznámil ve čtvrtek premiér Mario Draghi. Jde o další sumu k letos schváleným už 35 miliardám eur, jimiž se italská vláda snaží od ledna zmírnit dopady růstu nákladů rodin a podnikatelů. Nová opatření rozpočet více nezatíží, neboť vycházejí z předpokládaných vyšších příjmů, řekl podle agentury Reuters Draghi.

10. Internetovému obchodu Alibaba v prvním fiskálním čtvrtletí kvůli uzávěrám v Číně poprvé klesly tržby

Čínskému internetovému obchodu Alibaba Group Holding poprvé klesly čtvrtletní tržby, překonaly však odhady analytiků. Důvodem byla omezení související s bojem s nemocí covid-19 v Číně. Čistý zisk v prvním fiskálním čtvrtletí klesl o 50 % na 22,74 miliardy jüanů (81,6 miliardy Kč).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Orbán se v USA sešel s Trumpem. Nepřímo sebe a svého přítele označil za "silné vůdce"

Maďarský premiér Viktor Orbán se tento týden ve Spojených státech setkal s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. A oba si notovali, jak si rozumí. "Oba se angažujeme v otázce boje proti ilegální migraci, v otázce nízkých daní, a co je nejdůležitější, angažujeme se v otázce míru," uvedl Orbán.

"Shodli jsme se v tom, že mír je jediným řešením válečné inflace a válečné hospodářské krize. Mír však dokážou dohodnout jen silní vůdci," dodal předseda maďarské vlády.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat