Co musíte ráno vědět (5. srpna)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadla měnověpolitická zasedání ČNB a Bank of England a kteří dva "silní vůdci" si tento týden notovali? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, investoři čekají na statistiku z trhu práce USA
Americké akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, posílil pouze index technologického trhu Nasdaq Composite. Investoři čekají na statistiku z amerického trhu práce a na to, jak na ni zareaguje americká centrální banka, zejména zda bude trvat na dosavadním postoji, že je kvůli vysoké inflaci odhodlána dále výrazně zvyšovat úrokové sazby. Index Dow klesl o 0,26 % a uzavřel na 32 726,82 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,08 % na 4 151,94 bodu, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 0,41 % na 12 720,58 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,32 % na 21,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 2,69 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily, zisky hlavních indexů ale nebyly výrazné
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři věnovali pozornost mimo jiné hospodářským výsledkům aerolinek Lufthansa a měnověpolitickému zasedání britské centrální banky. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,18 % na 439,06 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,03 % na 7 448,06 bodu, německý DAX se zvýšil o 0,55 % na 13 662,68 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,64 % na 6 513,39 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek navázala na středeční růst, dařilo se akciím Erste
Index PX pražské burzy ve čtvrtek posílil o 0,55 % na 1 231,89 bodu, a pokračoval tak v umazávání ztrát z konce minulého a začátku tohoto týdne. Dařilo se bankám, mírně oslabila zbrojovka Colt CZ Group.
4. Očekávané události
V pátek dopoledne na trh pošlou Německo statistiku průmyslové výroby, Spojené království index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax a Česko data o maloobchodních tržbách. Hlavní odpolední zprávou bude na poli makrodat americká nezaměstnanost za červenec (očekává se vznik asi 250 tisíc pracovních míst a stagnace celkové míry nezaměstnanosti na 3,6 %). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČNB v čele s novým guvernérem ponechala na srpnovém zasedání úrokovou sazbu na 7 %
Bankovní rada České národní banky na srpnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Rada jednala po personální obměně a poprvé v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem zvyšování sazeb. Šlo o první ponechání sazeb beze změny po sedmi nadstandardních zvýšeních základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
6. Britská centrální banka v srpnu zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,75 %
Britská centrální banka ve čtvrtek v souladu s očekáváním zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 %, hlavně kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům. O čtvrt procentního bodu sazbu zvýšila už letos v únoru, březnu, květnu a červnu a o 15 bazických bodů také loni v prosinci. V srpnu pro zvýšení sazby hlasovalo všech devět členů měnového výboru, přičemž její růst o 50 bazických bodů představuje nejvýraznější utažení měnové politiky za 27 let. Základní sazba je navíc nyní nejvýše od konce roku 2008.
7. Gazprom: V plynovodu Nord Stream 1 teď funguje pouze jedna turbína ze šesti
Plynovod Nord Stream 1 v současnosti funguje pouze s jednou turbínou místo šesti, uvedla ve čtvrtek ruská plynárenská společnost Gazprom. Podle agentury Reuters také zopakovala, že západní sankce brání návratu jedné z turbín do Ruska. Tato turbína, která byla kvůli servisu v Kanadě, je teď v Německu. Podle Gazpromu vyžadují opravu i některé další turbíny. Ruský podnik potížemi s turbínami zdůvodňuje omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1 do EU.
8. Ukrajinská vláda ohlásila na září rozsáhlou privatizaci
Ukrajinská vláda ohlásila na 1. září rozsáhlou privatizaci. Občanům v ní budou nabídnuty především nevyužívané objekty a provozovny, uvedl v prohlášení zveřejněném na serveru ukrajinské vlády premiér Denys Šmyhal.
9. Italská vláda schválila dalších 17 miliard eur na pomoc firmám a domácnostem
Italská vláda ve čtvrtek schválila další soubor opatření, která mají firmám a domácnostem pomoci s nebývalým růstem cen energií, potravin či pohonných hmot. Vyčlenit na něj hodlá z rozpočtu 17 miliard eur, oznámil ve čtvrtek premiér Mario Draghi. Jde o další sumu k letos schváleným už 35 miliardám eur, jimiž se italská vláda snaží od ledna zmírnit dopady růstu nákladů rodin a podnikatelů. Nová opatření rozpočet více nezatíží, neboť vycházejí z předpokládaných vyšších příjmů, řekl podle agentury Reuters Draghi.
10. Internetovému obchodu Alibaba v prvním fiskálním čtvrtletí kvůli uzávěrám v Číně poprvé klesly tržby
Čínskému internetovému obchodu Alibaba Group Holding poprvé klesly čtvrtletní tržby, překonaly však odhady analytiků. Důvodem byla omezení související s bojem s nemocí covid-19 v Číně. Čistý zisk v prvním fiskálním čtvrtletí klesl o 50 % na 22,74 miliardy jüanů (81,6 miliardy Kč).
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Orbán se v USA sešel s Trumpem. Nepřímo sebe a svého přítele označil za "silné vůdce"
Maďarský premiér Viktor Orbán se tento týden ve Spojených státech setkal s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. A oba si notovali, jak si rozumí. "Oba se angažujeme v otázce boje proti ilegální migraci, v otázce nízkých daní, a co je nejdůležitější, angažujeme se v otázce míru," uvedl Orbán.
"Shodli jsme se v tom, že mír je jediným řešením válečné inflace a válečné hospodářské krize. Mír však dokážou dohodnout jen silní vůdci," dodal předseda maďarské vlády.