Co musíte ráno vědět (7. června)
Jak začal týden na akciových trzích v Evropě a ve Spojených státech, jak výrazně se podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka zřejmě tento měsíc zvýší tuzemské úrokové sazby a do jakého potenciálně důležitého testování se zapojily některé britské společnosti? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zahájily týden mírným růstem, dařilo se růstovým titulům
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech na začátku týdne vzrostly a zotavily se z části ztrát, které utrpěly minulý týden. Investoři nakupovali velké růstové firmy jako Apple a Amazon, jehož akcie se obchodovaly první den po rozštěpení v poměru dvacet ku jedné. Na devizovém trhu mírně posiloval dolar. Index Dow stoupl o 0,05 % na 32 915,78 na bodu, širší index S&P 500 přidal 0,31 % na 4 121,43 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,40 % na 12 061,37 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,13 % na 25,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o osm a půl bazického bodu na 3,040 %. Ceny ropy se zvedly o půl procenta, stejnou měrou naopak oslabilo zlato a bitcoin přidal přes 5 % na 31 400 USD.
2. Evropské akcie v pondělí zpevnily, hlavní indexy přidaly kolem procenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech. Z jednotlivých sektorů se nejvíce dařilo těžbě. V závěru uplynulého týdne naopak akcie klesly v reakci na data z amerického trhu práce za květen, která posílila očekávání, že Fed bude pokračovat v poměrně razantním utahování měnových kohoutů. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,92 % na 444,12 bodu, německý DAX přidal 1,34 % na 14 653,81 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ziskem jednoho procenta na 7 608,22 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,98 % na 6 548,78 bodu.
3. Pražská burza v pondělí mírně oslabila, dolů ji táhly hlavně akcie Komerční banky a Monety
Pražská burza v pondělí mírně klesla. Index PX se snížil o 0,11 % na 1 328,56 bodu. Dolů burzu táhlo hlavně oslabení akcií Komerční banky a Monety Money Bank. Naopak posílení cenných papírů energetické firmy ČEZ pokles burzy mírnilo.
4. Očekávané události
V úterý se investoři dovědí, jak se vyvíjí spotřeba japonských domácností, australská centrální banka rozhodne o měnové politice, Německo oznámí průmyslové objednávky a Španělsko samotnou produkci. V Česku budou oznámeny maloobchodní tržby, devizové rezervy a vývoj mezd a v Británii finální indexy nákupních manažerů. Z USA dorazí zprávy o obchodní bilanci a také o vývoji spotřebitelských úvěrů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Rusnok: ČNB v červnu asi zvýší úrokovou sazbu minimálně o 0,75 procentního bodu
Bankovní rada České národní banky na svém zasedání tento měsíc zřejmě zvýší základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu či více. Důvodem je nadále rostoucí inflace. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz to řekl končící guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Nyní dosahuje základní úroková sazba 5,75 % a je nejvyšší od roku 1999. Naposledy o jejím zvýšení bankovní rada rozhodla na začátku května. Šlo o šesté zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě.
6. Meziroční pokles tuzemského průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 %
Meziroční pokles českého průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 % z 1,3 % v březnu. Za poklesem opět stála automobilová výroba, kde přetrvávající problémy s nedostatkem dílů ještě umocnila vysoká srovnávací základna z loňského roku. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce nižší o 0,8 %.
7. Hodnota IPO v USA a v Evropě za prvních pět měsíců roku klesla o 90 %
Hodnota primárních veřejných nabídek akcií (IPO) ve Spojených státech a v Evropě od začátku roku do konce května klesla meziročně o 90 %. Hlavním důvodem je válka na Ukrajině a růst inflace a úrokových sazeb. S odvoláním na údaje společnosti Dealogic o tom informoval list Financial Times. Celkem 157 společností získalo do konce května z nabídky akcií 17,9 miliardy USD, zatímco ve stejném období loni 628 firem získalo 192 miliard USD. Celosvětově se hodnota primárních nabídek snížila o 71 % na 81 miliard USD, přičemž počet primárních nabídek se propadl na 596 z 1 237 loni.
8. Reuters: UniCredit bude zájemce o svou ruskou pobočku hledat i v zahraničí
Italská bankovní společnosti UniCredit se snaží urychlit plány na odchod z Ruska, zájemce o své tamní podnikání proto bude hledat i mezi investory mimo Rusko. S odvoláním na informované zdroje to v pondělí uvedla agentura Reuters. Mluvčí UniCredit se ke zprávě odmítl vyjádřit.
9. Musk hrozí zrušením smlouvy o převzetí Twitteru, viní firmu z jejího porušení
Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk varoval, že by mohl odstoupit od smlouvy o převzetí internetové společnosti Twitter, za kterou nabídl 44 miliard dolarů. Jeho právní zástupce uvedl, že Twitter odmítá žádosti o poskytnutí údajů ohledně falešných a spamových účtů na stejnojmenné sociální síti. Dodal, že tento postup je porušením podmínek dohody a že Musk si vyhrazuje právo dohodu zrušit.
10. Ministerstvo financí v předběžném návrhu státního rozpočtu ČR na rok 2023 zvýšilo nebo nechalo výdaje většině kapitol
Ministerstvo financí v předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok, který zatím naplánovalo se schodkem 295 miliard korun, zvýšilo nebo nechalo na stejné úrovni ve srovnání s letošním schváleným rozpočtem výdaje více než poloviny kapitol. Více by mělo dostat ministerstvo práce a sociálních věcí nebo ministerstvo obrany. Větší výdaje by měly být i na obsluhu státního dluhu. Vyplývá to z materiálu, který má k dispozici ČTK. Dokument k přípravě státního rozpočtu na rok 2023 minulý týden projednala vláda. Pro letošní rok je schválen schodek rozpočtu 280 miliard korun, resort financí ale plánuje v červenci vládě předložit novelu letošního rozpočtu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Část britských firem testuje čtyřdenní pracovní týden při zachování mzdy
Zhruba 70 společností s více než 3 300 zaměstnanci v Británii začalo od pondělí testovat návrh, že jejich zaměstnanci budou pracovat pouze čtyři dny v týdnu při zachování plné mzdy. Pilotní projekt potrvá šest měsíců a má zjistit, zda se podaří zkrátit pracovní týden bez toho, aby se snížila produktivita práce. Experiment zorganizovala skupina, která se zasazuje o kratší pracovní týden bez snížení mezd, uvedl server televize BBC.
Podle organizátorů je experiment největší svého druhu na světě. Řídit ho budou akademici z univerzit v Oxfordu a Cambridge, odborníci z americké Boston College a z institutu Autonomy.
Do testování se zapojily firmy z různých oborů, od vývojářů kancelářského softwaru přes náborové firmy až po charity či restaurace nabízející oblíbené fish and chips. Výzkumníci budou měřit dopad na produktivitu a duševní pohodu, ale také na životní prostřední a rovnost pohlaví. Budou sledovat, jak zaměstnanci reagují na den volna navíc, včetně faktorů, jako jsou stres, spokojenost s prací a životem, zdraví, spánek, využití energie a cestování.
"Koncept pětidenního pracovního týdne z 20. století už není tím nejlepším pro podnikání v 21. století," řekl generální ředitel Charity Bank Ed Siegel. "Pevně věříme, že čtyřdenní pracovní týden bez změny mzdy nebo výhod vytvoří šťastnější pracovní sílu a bude mít stejně pozitivní dopad na produktivitu podnikání, zkušenosti zákazníků a naše sociální poslání," dodal. Charity Bank do průzkumu rovněž zapojila.
Experiment je součástí širší celosvětové iniciativy. Testy menšího rozsahu se konají také v Irsku, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Některé společnosti, například technologická firma WANdisco či internetová banka Atom, už podobný systém přijaly v naději, že méně pracovních dní zvýší produktivitu lidí v době, kdy jsou v práci, a zlepší morálku zaměstnanců.
Vedoucí výzkumu, ekonomka a socioložka z Boston College Juliet Schorová, uvádí, že držet se rigidního, staletí starého systému založeného na čase nedává smysl. Připouští ale, že myšlenka čtyřdenního pracovního týdne nemusí vyhovovat každému ani všem profesím.