Co musíte ráno vědět (7. prosince)

Automobil Lightyear 0
Obrázek: Lightyear

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi na trzích v Evropě a za oceánem, k jaké obměně dojde v německém indexu DAX a kolik stojí první sériově vyráběný solární elektromobil? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý klesly, investoři zvažují riziko recese

Americké akcie v úterý opět výrazně oslabily. Níže jejich ceny tlačí obavy z rostoucích úrokových sazeb a hospodářské recese. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,03 % a uzavřel na 33 596,34 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,44 % na 3 941,26 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o rovná dvě procenta na 11 014,89 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,84 % na 22,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o šest a půl bazického bodu na 3,533 %. Ceny ropy klesly o více než tři procenta, zlato uzavřelo na zelené nule, stejně tak bitcoin, stříbro pak odepsalo 0,3 %.

Rok 2023 - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
6. 12. 2022 10:25
Nabídne rok 2023 investorům stabilnější prostředí?

V roce 2023 by se inflace měla normalizovat a měnové prostředí stabilizovat. V krátkodobém horizontu jsme opatrní, ale v...

2. Evropské akcie v úterý klesly, nedařilo se odvětvím technologií, financí nebo zdravotní péče

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Výrazně oslabily technologické společnosti, firmy z finanční odvětví nebo podniky ze sektoru zdravotní péče. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,58 % na 438,92 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,61 % na 7 521,39 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,72 % na 14 343,19 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,14 % na 6 687,79 bodu.

Mumbaj (Bombaj), Indie, emerging markets - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Flickr
6. 12. 2022 12:50
Morgan Stanley: 3 důvody pro lepší výkonnost emerging markets v roce 2023

Akcie na vyspělých trzích klopýtají v medvědím trendu po celý letošní rok, rozvíjející se trhy jsou na tom ale ještě...

3. Pražská burza v úterý oslabila, nejvýrazněji klesly hlavní tituly

Index PX pražské burzy v úterý odepsal 1,59 % na 1 183,66 bodu. Umazal tak celý pondělní zisk a zakončil den na nejnižší hodnotě od konce října. Dolů benchmark táhly především akcie skupiny ČEZ, Komerční banky a Erste. V plusu skončily jen cenné papíry pojišťovny VIG a Monety.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním bezpečně obchodovat?

Medvědí trend na trhu s kryptoměnami koreluje i přímo souvisí s děním mimo svět těchto digitálních aktiv. Bitcoin ještě...

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem na trh Čína pošle data o mezinárodním obchodu a Austrálie zprávu o HDP. Dopoledne přidají Spojené království index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax, Německo průmyslovou výrobu, Česko průmyslovou a stavební výrobu, obchodní bilanci a devizové rezervy ČNB a za eurozónu ještě vyjdou HDP a změna zaměstnanosti. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na produktivitu práce a kanadská centrální banka oznámí výsledek svého měnověpolitického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
2. 12. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. prosince

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. prosince a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Automobilka Porsche v hlavním indexu německých akcií DAX nahradí Pumu

Německý výrobce sportovních vozů Porsche po dvou měsících na burze vstoupí do hlavního německého akciového indexu DAX. Od 19. prosince v něm nahradí výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma. Informovala o tom v pondělí burzovní společnost Deutsche Börse. Akcie Porsche od vstupu na frankfurtskou burzu koncem září posílily přibližně o 30 %. Automobilka rychle předstihla mateřskou společnost Volkswagen a stala se nejhodnotnějším výrobcem automobilů v Evropě.

6. MOL: Zásobování palivy v Maďarsku je v kritickém stavu, je potřeba zvýšit dovoz

Situace kolem zásobování pohonnými hmotami v Maďarsku je kritická a jediným řešením je vytvořit podmínky pro zvýšení dovozu. Uvedla to v úterý podle agentury Reuters maďarská ropná a plynárenská společnost MOL. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu. Situaci podle firmy MOL v poslední době komplikují snahy lidí vytvářet si zásoby pohonných hmot. Agentura APA v úterý s odvoláním na zprávy médií napsala, že zhruba čtvrtina čerpacích stanic v Maďarsku musela kvůli nedostatku paliv dočasně zavřít.

7. WSJ: Výrobce nápojů PepsiCo propustí v severoamerických provozech stovky lidí

Výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo propustí ve svých severoamerických provozech stovky lidí. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom informoval server deníku The Wall Street Journal. Nápojový gigant zaměstnává celosvětově asi 309 000 lidí, z toho 40 % ve Spojených státech. Masivní propouštění ve velkých firmách se tak rozšiřuje i mimo oblast médií a technologických společností.

8. TSMC výrazně zvýší investici v Arizoně, postaví tam druhý závod na čipy

Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing zvýší svou investici v americkém státě Arizona na 40 miliard dolarů. Plánuje zde postavit druhý závod na výrobu čipů. Firma o tom v úterý informovala na svém webu. Jde o největší investici této společnosti mimo území Tchaj-wanu a zároveň to je nejvyšší zahraniční přímá investice v USA.

9. PPF vykázala za první pololetí ztrátu 318 milionů eur, rok předtím naopak zisk 188 milionů eur

Skupina PPF vykázala za první pololetí letošního roku ztrátu 318 milionů eur, když o rok dříve měla za stejné období zisk 188 milionů eur. PPF o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Letošní ztrátu podle ní způsobily zejména náklady v souvislosti s odchodem z ruského bankovního trhu. "Ztráta vyplývá ze stažení Home Creditu z ruského trhu. V tomto kontextu pro mě představuje spíše vyjádření dobrých mravů než neúspěch," řekl k výsledkům generální ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

10. Tržby v českém maloobchodu meziročně klesají už půl roku, v říjnu se snížily o 9,4 %

Tržby v maloobchodu v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 % po jejich zářijovém revidovaném snížení o 5,3 %. Lidé méně utráceli zejména za nepotravinářské zboží. Proti září se říjnové tržby snížily o 1,8 %. Informace v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Firma Lightyear zahájila jako první sériovou výrobu solárního elektromobilu

Nizozemská společnost Lightyear zahájila jako první na světě sériovou výrobu elektromobilu, který získává energii přímo ze slunečního svitu. První model Lightyear 0 stojí 250 000 eur a firma má již předběžné objednávky na zhruba 150 vozů.

Lightyear plánuje vyrábět vozy v závodě společnosti Valmet Automotive ve Finsku. Začne tempem jedno auto týdně. Do druhé poloviny příštího roku by měla výroba zrychlit na pět vozů týdně, řekl agentuře Bloomberg generální ředitel a spoluzakladatel firmy Lex Hoefsloot.

Vůz má na kapotě a střeše zakřivené solární panely. Podle Hoefsloota je schopen v létě v Amsterodamu jezdit bez nabíjení dva měsíce a v Portugalsku až sedm měsíců. Energie získaná ze slunce přidá každý den až 70 kilometrů dojezdu.

Automobily poháněné sluncem se zatím jen těžko dostávají z fáze prototypu, protože solární panely vyžadují velkou plochu. Hoefsloot dodal, že pro firmu bylo v počátcích náročné získat finanční prostředky, protože investoři se zdráhali vložit peníze do nového konceptu.

Společnost Lightyear byla založena v Nizozemsku v roce 2016. Nyní vyvíjí model Lightyear 2, jehož cena by měla začínat na 30 000 eur. Jeho výroba by měla začít v roce 2025.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat