Co musíte ráno vědět (8. října)

Jakým směrem se ve čtvrtek zhoupla horská dráha světových akciových trhů, trpí narušením dodavatelských řetězců více český, nebo německý průmysl a jaké novinky na trh uvádí Nestlé? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zpevnily, růst táhly technologické společnosti

Americké akcie ve čtvrtek posílily, růst indexů táhly cenné papíry technologických firem. Američtí senátoři se dohodli na zvýšení takzvaného dluhového stropu, což rozptýlilo obavy, že americké vládě dojdou peníze na plnění finančních závazků. Index Dow stoupl o 0,98 % na 34 754,94 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,83 % na 4 399,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 1,05 % na 14 654,02 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,95 % na 19,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 1,576 %.

S&P 500 - ilustrační foto
7. 10. 2021 10:22
Plusový i minusový akciový bod pro Goldman Sachs

Podívejte se na dlouhodobý graf vývoje indexu S&P 500 z dílny Goldman Sachs. Dozvíte se z něj třeba i něco nad rámec...

2. Evropské akcie ve čtvrtek připsaly půl druhého procenta, tempo akcelerovaly automobilky

Sektor výrobců automobilů na evropských burzách ve čtvrtek přidal plyn a posílil o 3,2 %, čímž se zasloužil o růst všech velkých evropských indexů. Nic na tom nezměnily ani zprávy o dvanáctiprocentním meziročním poklesu odbytu německé BMW nebo problémech ve výrobě tuzemské Škody Auto, která podobně jako německý průmysl ztrácí dech vinou přerušených dodavatelských řetězců a nedostatku polovodičů. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel o 1,60 % výše na 458,57 bodu, německý DAX posílil o 1,85 % na 15 250,86 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 1,17 % na 7 078,04 bodu a francouzský CAC 40 přidal 1,65 % na 6 600,19 bodu.

Bankovky, koruna, peníze
7. 10. 2021 17:02
Jak se starat o peníze? Toto je pět jednoduchých rad a doporučení do začátku

Peníze by nikdy neměly být cílem, ale prostředkem k jeho dosažení. Jejich správa je ale i tak (nebo možná právě proto)...

3. České akcie ve čtvrtek posílily, ačkoli zbrojovku zasáhla špatná zpráva

Akcií elektrárenské skupiny ČEZ se druhý den v řadě zobchodovalo za více než miliardu korun, ve čtvrtek to znamenalo jejich procentní zlevnění. Více než čtyřprocentní pokles pak utrpěly cenné papíry České zbrojovky poté, co podle serveru EUobserver měla porušit vývozní embargo do Ruska. Všechny tři bankovní tituly zaznamenaly zhruba procentní růst, a vytáhly tak index PX o 0,2 % výše na 1 366,28 bodu.

Video thumbnailplay-btn
7. 10. 2021 12:08
Investor: Akcie ČEZ mi dělají radost. Firma se mi líbí díky energetickému mixu a tvorbě cash flow, limitem je vlastnictví ze strany státu

Akcie ČEZ mi dělají dlouhodobě radost a věřím, že díky štědré dividnedové politice tomu tak bude i nadále. Růst cen...

4. Očekávané události

Na konci týdne Čína pošle na trh indexy nákupních manažerů, indická centrální banka rozhodne o měnové politice, Německo oznámí obchodní bilanci a Česká republika zveřejní maloobchodní tržby. Zaujmout mohou brazilská inflace nebo data z kanadského pracovního trhu, největší pozornost na sebe ale strhne sada čísel o tvorbě pracovních míst v americké ekonomice (čeká se zhruba 475 tisíc vytvořených pozic) a tamní míře nezaměstnanosti. USA vedle toho oznámí také velkoobchodní zásoby a počty aktivních vrtů na těžbu ropy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
1. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. října a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Škoda Auto do konce roku výrazně omezí či zastaví výrobu, chybí čipy

Automobilka Škoda Auto od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech. Důvodem jsou chybějící čipy, které se používají v palubní elektronice. Firma se zaměří na dokončení velkého množství rozpracovaných vozů.

6. Průmyslovou výrobu v Německu utlumily narušené dodavatelské řetězce

Průmyslovou výrobu v Německu v srpnu utlumily narušené dodavatelské řetězce. Ve srovnání s červencem výroba klesla o čtyři procenta, což je výrazně více, než se čekalo. Zvláště trpí automobilový sektor. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se výroba v srpnu sníží o 0,4 %. Červencový růst průmyslové výroby o 1,3 % ještě očekávání překonal.

7. Český průmysl v srpnu meziročně klesl o 1,4 %, důvodem jsou dovolené a odstávky

Český průmysl v srpnu přešel do meziročního poklesu o 1,4 % z červencového růstu o 6,8 %. Důvodem poklesu výroby byly zejména neplánovaně prodloužené dovolené v automobilovém průmyslu a plánované odstávky v energetice. Hodnota nových zakázek se proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 %, což bylo ale dáno hlavně růstem cen, nikoli objemem zakázek. V meziměsíčním srovnání byla průmyslová výroba nižší o 3,2 %.

8. MMF vyzval vlády, aby si vytvořily plán na snížení dluhu po pandemii

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyzval vlády, aby začaly pracovat na fiskálních plánech, které jim pomohou snížit zadlužení nahromaděné kvůli vysokým výdajům na řešení dopadů pandemie covidu-19. Podle fondu je důležité, aby se jednotlivé země už začaly vracet k udržitelným rozpočtům a aby jejich rozpočtové politice důvěřovali investoři. Pandemie způsobila, že vlády začaly vynakládat obrovské sumy peněz na podporu hospodářství. Každá země si teď podle MMF musí určit, jaké načasování a jaké tempo fiskální konsolidace pro ni budou vhodné.

9. Česká zbrojovka odmítla spekulace médií o porušení omezení vývozu zbraní

Portál EUobserver přinesl investigativní článek o podezření, že některé evropské firmy mohly přes Moldavsko reexportovat zbraně a střelivo do Ruska a Běloruska, pro které platí embargo EU. V článku je zmíněna i Česká zbrojovka a 100 kusů její pušky TSR. Česká zbrojovka Uherský Brod toto podezření pro TN.cz odmítla "Informace v článku se nezakládají na pravdě. Export České zbrojovky se striktně řídí pravidly a předpisy České republiky, Evropské unie a OSN, včetně platných omezení vývozu vojenského materiálu do Ruska," napsala.

10. Microsoft: Většina státem podporovaných hackerských útoků přišla z Ruska

Za 58 % všech státem podporovaných hackerských útoků, které v posledním roce zaznamenala americká technologická firma Microsoft, stálo Rusko. Kampaně mířily zejména na vládní agentury a nevládní analytické organizace v USA, na Ukrajině, v Británii a v dalších členských zemích NATO. Microsoft to uvedl ve své druhé výroční zprávě Digital Defense Report.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nestlé uvádí na trh rostlinné náhražky vajec a krevet

Potravinářská skupina Nestlé na trh uvádí rostlinné náhražky vajec a krevet. Výrobky se chuťové i nutričně blíží svým předlohám, tvrdí švýcarská společnost, která tak rozšířila svou nabídku na rychle rostoucím trhu s veganskými produkty.

Náhrada vajec, která se v Evropě označuje Garden Gourmet vEGGie, obsahuje sójové bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Jde připravit jako míchaná vejce i jako omeleta a lze ji přidat do koláčů nebo sušenek. Veganské krevety s názvem Vrimp navazují na náhražku tuňáka, kterou švýcarská skupina nabídla loni.

Generální ředitel Mark Schneider uvedl, že veganské výrobky jako rostlinné hamburgery či klobásy vykazují dvouciferný růst tržeb. "Není to omezeno na jednu věkovou nebo demografickou skupinu," řekl novinářům. Tyto produkty podle něj začínají být všeobecně ve velkém přijímány.

"Chceme se co nejvíce přiblížit živočišné verzi, protože pak je pro lidi mnohem snazší přejít na tento typ výrobků," konstatoval technologický šéf Nestlé Stefan Palzer. Oba výrobky budou zpočátku v omezené míře uvedeny na některé evropské trhy, například ve Švýcarsku.

Společnost Nestlé uvedla své první hamburgery na rostlinné bázi na trh v roce 2019, tedy zhruba o tři roky později než američtí průkopníci v oboru, firmy Beyond Meat a Impossible Foods.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat