Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Image
Hotovost, americký dolar - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a za velkou louží, jaký spor začíná doutnat mezi Světovou bankou a americkou vládou a v jakém městě žije více dolarových miliardářů než kdekoli jinde na světě? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek skončily v zelených číslech, index S&P 500 znovu posunul svá maxima

Obchodování na amerických akciových trzích ve čtvrtek skončilo v plusu. Posílily všechny tři hlavní indexy, přičemž klíčový benchmark S&P 500 posunul výše jak zavírací, tak absolutní maximum. Úsměv z tváře investorům nesebrala ani horší než očekávaná týdenní data z trhu práce. Index Dow přidal 0,17 % na 33 503,57 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,42 % na nové zavírací maximum 4 097,17 bodu (absolutní rekord posunul na 4 098,19 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,03 % na 13 829,31 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,22 % na 16,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,623 %.

Nástup e-commerce jako skvělá zpráva pro Facebook

Americké daně na Bidenův způsob: Které firmy je (také) výrazně pocítí?

2. Evropské akcie ve čtvrtek trhly další rekord

Všechny významné západoevropské akciové indexy zakončily čtvrteční obchodování s mírnými zisky poté, co zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu potvrdil, že americká centrální banka nehodlá spěchat se zvyšováním úrokových sazeb, neboť si není jista, zda je pandemie covidu-19 skutečně již na ústupu. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,58 % na historicky nejvyšší úroveň 436,86 bodu, britský FTSE 100 získal 0,83 % na 6 942,22 bodu, německý DAX zaznamenal zisk 0,17 % na 15 202,68 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,57 % na 6 165,72 bodu.

(Ne)bezpečná vakcína a tramvajové dilema

Boření mýtů: Hospodářské výsledky firem o výkonnosti jejich akcií (až tak) nerozhodují

3. České akcie šly ve čtvrtek do strany, vyskočil Avast, spadla Erste

Pražská burza ve čtvrtek sledovala celosvětový trend posilování technologií na úkor bank. To znamenalo růst Avastu, O2 nebo ČEZ a pokles Erste i Philip Morris ČR. Index PX připsal tři setiny procenta na 1 088,16 bodu.

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato sám nakupuji jako fyzický kov

4. Očekávané události

Na konci týdne Čína oznámí inflační data, Německo se pochlubí průmyslovou výrobou a obchodní bilancí, čísla z průmyslu vyjdou také ve Francii a Španělsku. Itálie doplní maloobchodní tržby a Británie zveřejní index cen domů. V Rusku dojde na obchodní bilanci a v Americe budou sledované výrobní ceny a velkoobchodní zásoby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Světové banky varoval před příliš vysokou globální minimální daní

Prezident Světové banky David Malpass varoval před stanovením globální minimální sazby firemní daně na příliš vysoké úrovni. V rozhovoru s BBC uvedl, že nechce, aby nová pravidla podkopávala schopnost chudých zemí přitahovat investice. Malpass za vysokou označil minimální sazbu ve výši 21 %, pro kterou se vyslovila americká ministryně financí Janet Yellenová

6. Itálie připravuje nový stimulační balík za více než 30 miliard eur

Italská vláda připravuje nový stimulační balík v hodnotě více než 30 miliard eur na podporu domácí ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Pomoc zvýší letošní deficit veřejných financí nad deset procent hrubého domácího produktu, řekl ve čtvrtek agentuře Reuters zdroj z vlády. Rozpočtový schodek Itálie byl naposledy nad deseti procenty na počátku 90. let minulého století.

7. Odbyt automobilky BMW v prvním čtvrtletí vzrostl o třetinu na nový rekord

Odbyt německého výrobce luxusních automobilů BMW se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 33,5 % na rekordních 636 606 vozů. Firma ve čtvrtek také upozornila, že k růstu odbytu přispěla silná poptávka po automobilech s elektrickým pohonem.

8. Nikkei: Nedostatek součástek brzdí výrobu tabletů iPad a notebooků MacBook

Celosvětový nedostatek součástek brzdí výrobu počítačových tabletů iPad a přenosných počítačů MacBook americké technologické společnosti Apple. Informoval o tom ve čtvrtek server listu Nikkei Asia, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Výrobní plány Applu pro chytré telefony iPhone však nedostatek součástek podle listu zatím neovlivnil.

9. Tesla kritizuje byrokracii v Německu, kde se chystá otevřít továrnu

Americký výrobce elektromobilů Tesla ostře kritizuje zdlouhavé regulační procedury v Německu, kde se letos v létě chystá otevřít svou první evropskou továrnu. Tesla, v jejímž čele stojí podnikatel Elon Musk, chce v nové továrně zahájit výrobu elektromobilů Model Y do začátku července.

10. Papež vyzval MMF a SB k novému modelu, v němž trhy budou sloužit obecnému blahu

Papež František v dopise adresovaném jarnímu zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), které se koná tento týden, vyzval jeho účastníky k solidaritě při rozdělování vakcín proti covidu-19 a k odpuštění části dluhů nejchudším zemím. Vyjádřil také naději, že jejich on-line schůzka přispěje k nalezení modelu obnovy, který nevrátí svět do nerovného hospodářského a sociálního módu, v němž na nepatrnou menšinu světové populace připadá polovina světového bohatství.

BONUS

Peking, ráj dolarových miliardářů

V Pekingu nyní žije více dolarových miliardářů než v jakémkoli jiném městě na světě. Loni jich v čínské metropoli podle žebříčku časopisu Forbes přibylo 33, dohromady jich tak bylo už 100. Peking tedy těsně překonal New York, kde loni žilo 99 miliardářů a který žebříčku nejbohatších lidí Forbesu vládl sedm let. Podle webu BBC je za tím fakt, že se Čína dokázala rychle zotavit z nákazy covidem-19 a těží z růstu svých technologických firem a z růstu akciových trhů.

Pokud by se ale majetek newyorských miliardářů sečetl, byl by o 80 miliard dolarů vyšší než majetek jejich čínských protějšků. Nejbohatší osobou žijící v Číně byl v loňském roce zakladatel společnosti na sdílení krátkých videí TikTok a generální ředitel její mateřské firmy ByteDance Čang I-ming. Loni se jeho majetek zdvojnásobil na 35,6 miliardy dolarů. Nejbohatší Newyorčan, bývalý starosta města Michael Bloomberg, má 59 miliard dolarů.

Čína má v žebříčku za loňský rok 210 nových miliardářů, více než jakákoli jiná země. Polovina z nich přišla k penězům díky výrobě nebo vlastnictví technologických společností.

Loni se do žebříčku dostalo i nejvíce nových jmen. Forbes vypočetl, že ve světě přibývá každých 17 hodin jeden miliardář. Loni jich přibylo 493.

Nejvíce miliardářů - 724 - žije nadále ve Spojených státech. Čína je ale dohání, za loňský rok jich Forbes v zemi napočítal 698. Titul nejbohatšího člověka na světě si už čtvrtý rok po sobě udržel zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos s majetkem 177 miliard USD.

Musíte vědět
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat