Co musíte ráno vědět (9. listopadu)

Jak skončilo úterní obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, jak se letos (ne)daří nejbohatším Číňanům a k čemu se může investorům hodit znalost šelem z čeledi medvědovitých? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý zakolísaly, nakonec ale opět vzrostly. Investoři čekají na výsledky voleb do Kongresu
Akcie ve Spojených státech uzavřely obchodování třetí den po sobě v plusu. Investoři čekají na výsledek voleb do Kongresu a vyhlížejí, že vyústí v patovou situaci, která by mohla zabránit velkým politickým změnám. Na devizovém trhu slábl dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,02 % a uzavřel na 33 160,83 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,56 % na 3 828,11 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,49 % na 10 616,20 bodu. Index volatility VIX nicméně vzrostl o 4,89 % na 25,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba osm bazických bodů na 4,136 %. Ceny ropy klesly asi o 2,5 %, zlato a stříbro naopak obdobnou měrou posílily. Drsný výprodej prodělaly hlavní kryptoměny, bitcoin odepsal asi 12 % na 18 330 USD (dvě největší kryptoměnové burzy Binance a FTX se dohodly na spojení v zájmu řešení problémů s likviditou).
2. Evropské akcie v úterý posílily, dařilo se hlavně technologiím
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v zelených číslech. Nejvýrazněji zpevnily akcie z technologického odvětví, které jako celek přidaly přes tři procenta. Investoři čekali na výsledky voleb ve Spojených státech. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,78 % na 421,61 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,08 % na 7 306,14 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,15 % na 13 688,75 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,39 % na 6 441,50 bodu.
3. Pražská burza v úterý rostla, index PX je nejvýše od poloviny září
Index PX pražské burzy v úterý posílil o 0,33 % na 1 237,25 bodu. Zaznamenal tak již šestý růstový den v řadě, ačkoli některé dny vzrostl jen velmi mírně, a zakončil seanci na nejvyšší hodnotě od poloviny září. Vzhůru ho táhly především akcie Erste, nedařilo se naopak Monetě a Kofole.
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem se investoři zaměří na čínskou inflaci a japonskou obchodní bilanci. Odpoledne pak Spojené státy na trh pošlou data o velkoobchodních zásobách. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Hurun: Hodnota majetku nejbohatších Číňanů letos klesla nejvýrazněji za 20 let
Hodnota majetku nejbohatších lidí v Číně se v letošním roce snížila nejvýrazněji za 20 let. Přispěly k tomu dopady ruské invaze na Ukrajinu, přísná protipandemická politika a zejména pokles čínských akciových trhů. Prvenství v žebříčku, který v úterý zveřejnila společnost Hurun, si druhým rokem udržel sedmašedesátiletý Čung Šan-šan. Ten je majitelem firmy na balenou vodu Nongfu Spring a podniku Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, který vyvíjí vakcínu proti covidu-19. Hodnota jeho majetku se proti loňsku zvýšila o 17 % na 65 miliard dolarů.
6. Německá expertní komise předpovídá na příští rok slabou recesi
Německá expertní komise předpovídá na příští rok slabou recesi. Ceny podle ní porostou ještě rychleji než letos, i když ekonomika klesne. Informoval o tom týdeník Der Spiegel. Komise pravidelnou výroční zprávu předloží ve středu německé vládě.
7. Automobilka Renault se kvůli zlepšení ziskovosti rozdělí na pět podniků
Francouzský výrobce automobilů Renault představil velkou reorganizaci svého podnikání, která má podpořit schopnost firmy vytvářet zisk. Součástí oznámených změn je rozdělení aktivit do pěti podniků, prohloubení spojení s čínskou automobilkou Geely a osamostatnění divize pro elektromobily prostřednictvím vstupu na burzu plánovaného na příští rok. Automobilka o tom informovala na úterní prezentaci pro investory. Otazníky však zůstávají nad budoucím vztahem s dlouholetým japonským partnerem Nissan, protože Renault hledá externí investory pro každou ze svých divizí.
8. ČNB v září podle analytiků vynaložila na podporu koruny 2,6 miliardy eur
Česká národní banka (ČNB) v září vydala na intervencích na podporu koruny 2,6 miliardy eur. Od května centrální banka takto utratila 25,5 miliardy eur, což je zhruba 16 % devizových rezerv z jejich maximálního objemu v letošním dubnu. Uvedli to analytici s poukazem na zveřejněná čísla stavu devizových rezerv ČNB.
9. Německou firmu Adidas od ledna povede bývalý šéf Pumy Björn Gulden
Německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas od ledna povede bývalý šéf společnosti Puma Björn Gulden, někdejší hráč fotbalové Bundesligy. Současný šéf Adidasu Kasper Rörsted v pátek odstoupí a finanční ředitel Harm Ohlmeyer bude do konce roku působit jako dočasný generální ředitel, uvedla firma v úterním sdělení.
10. EK zahájila vyšetřování plánovaného převzetí Activision Blizzard Microsoftem
Evropská komise (EK) zahájila hloubkové vyšetřování nabídky společnosti Microsoft na převzetí firmy Acitivison Blizzard, vývojáře her Call of Duty či Candy Crush. Komise se obává, že transakce, která má být největším převzetím v technologickém průmyslu, může poškodit hospodářskou soutěž.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Medvědi, kam se podíváte
Na rok 2022 investoři nebudou vzpomínat v dobrém. Medvědi úřadují, kam se člověk podívá. I mezi nimi jsou ale rozdíly.
Aktuality

