2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Po velice volatilním březnu nastalo v dubnu na trhu s drahými kovy uklidnění. Cena zlata si utvořila silnou podporu na 1 920 USD za trojskou unci, nad kterou uzavírá od 16. března.
O pásmu 1 920 až 1 960 USD za unci jsem psal již koncem března. 1 920 USD je původní historický vrchol z roku 2011, hladina 1 960 USD je silná rezistence z období září 2020 až ledna 2021. V uvedeném pásmu se cena zlata pohybuje posledních 20 dnů. Jeho proražení jedním či druhým směrem a uzavření nad nebo pod uvedenými úrovněmi by mohlo určit směr vývoje ceny pro nadcházející dny.
Poměrně býčí je však letos pohled na akcie těžařů zlata. Jejich výkonnost se měří několika různými indexy:
Akcie těžařů zlata jako celek vykazovaly nižší výkonnost než zlato již od roku 2006. Od roku 2011, kdy zlato dosáhlo tehdejšího historického maxima, do dosažení dna v roce 2015 klesl poměr HUI a ceny zlata o vysokých 80 %.
Příliš mnoho analytiků spojuje cenovou hladinu zlata s tím, za kolik by se měly obchodovat akcie těžařů kovu. Je důležité poznamenat, že výkonnost "zlatých akcií" ve vztahu k ceně kovu závisí na maržích společností. Ty mohou být během medvědího trendu silně stlačené. Vezměme si například posledních 20 měsíců (od srpna 2020). Cena zlata klesala a náklady na těžbu rostly. Tato dvojnásobná rána je důvodem, proč akcie těžařů ztrácely více než zlato.
Od začátku letošního roku však akcie těžařů zlata překonávají svou výkonností samotný kov, a to zhruba čtyřnásobně. Je to známka toho, že je další býčí trend "za rohem"?
Poměry GDX a GDXJ ke zlatu nyní naznačují explozivní růstový potenciál, pokud se dokážou vymanit z desetileté báze.