Evropské akcie: Stále ještě růstová příležitost, nebo bažina, ve které se utopíte?

Není to tak dávno, co analytici radili obloukem se vyhýbat Evropě. Dnes je situace opačná. Změnilo se snad v mezidobí něco zásadního?
Začátkem loňského roku na trzích rezonovalo varování před potenciálně prudkým pádem cen evropských aktiv vyvolaným možným nesplácením kupónů podmíněně konvertibilních dluhopisů bank (takzvaných CoCo bondů) či jejich přeměnou na kapitál v případě nepříznivé ekonomické situace evropských finančních domů.
Na podmíněně konvertibilní bondy ale investoři rychle zapomněli a prodejní doporučení se začala měnit na nákupní. Akciím na burzách starého kontinentu v posledních měsících nahrává pokračující ožívání světové ekonomiky a nadále velice uvolněná měnová politika Evropské centrální banky v kombinaci s jejich příznivým oceněním ve srovnání s americkými cennými papíry.
Příliv peněz do evropských akcií je nyní skutečně masivní. V týdnu do 16. června investoři poslali do burzovně obchodovaného fondu Vanguard FTSE Europe více než 870 milionů dolarů, což spolu s přílivem peněz v předchozích pěti obchodních dnech vytvořilo historický dvoutýdenní rekord. Evropských akcií si všiml již i magazín Barron's, úvodní stránka jeho květnového vydání na investory křičí: Kupujte Evropu.
Toky peněz v ETF Vanguard FTSE Europe, zdroj: Zero Hedge
Problém tkví v tom, že evropské akcie navzdory masivnímu přílivu nových peněz nebyly schopné vystoupat na nové rekordní hodnoty. Od chvíle, kdy vyšlo květnové číslo Barron's, klesl evropský akciový index EURO STOXX 50 o více než čtyři procenta.
I ti největší optimisté musejí uznat, že býčí signál vypadá jinak. A vývoj relativního ocenění evropských akcií vůči benchmarku S&P 500, které dosáhlo lokálního maxima jak jinak než v den vydání květnového čísla magazínu Barron's, který část trhu považuje za vysoce spolehlivý kontrariánský indikátor, vypadá ještě hůře.
Relativní ocenění indexu EURO STOXX 50 (vs. S&P 500), zdroj: Bloomberg
Zdroj: MacroTourist
Aktuality

