Hraje si Elon s ohněm? Rizikový trojúhelník Tesla-bitcoin-Ark drží akcionáře v pozoru

Elon Musk investoval 1,5 miliardy dolarů firmy Tesla do bitcoinu, čímž dramaticky zvýšil riziko, které se s jeho firmou pojí. Volatilita kryptoměny totiž výrazně zvyšuje očekávanou volatilitu čistých příjmů akcionářů Tesly. Jedním z významných zastánců automobilky je již dlouho také investiční společnost Ark Invest, pozice v akciích Tesly dominují všem jejím fondům. A protože v poslední době zaznamenala značné úspěchy a má bezesporu vliv na ceny biotechnologických akcií, rozhodli jsme se na to, jak souvisejí akcie Tesly s bitcoinem a Ark Invest, podívat blíže. Jejich propojení totiž představuje riziko, s nímž by měli investoři před další korekcí akciového trhu počítat.
Tesla oznámila, že již nakoupila bitcoiny v objemu 1,5 miliardy dolarů a zvažuje možnost akceptovat je při prodeji svých vozů. Šéf automobilky Elon Musk vychvaluje kryptoměny na Twitteru již nějaký ten pátek, trh s kryptoměnami slaví a kurz bitcoinu posouvá historická maxima.
Podle nás je ale tah Tesly riskantní a mate investory při hodnocení firmy. Vzhledem k volatilitě bitcoinu by totiž mohla Tesla snadno přijít třeba i o 50 % své 1,5miliardové investice. To by znamenalo pokles tržního ocenění o 750 milionů dolarů, čímž by se firma připravila téměř o celý upravený čistý příjem za fiskální rok 2020, který činil 812 milionů. Jinými slovy, Musk vystavil Teslu z hlediska tržního hodnocení obrovskému riziku a modely ocenění akcií Tesly budou nově velice citlivé na fluktuace kurzu bitcoinu.
Pro Teslu by bylo mnohem bezpečnější podpořit bitcoin pouhým oznámením, že pracuje na zahájení akceptace plateb v této měně. Ale i to bude rizikové, protože volatilita této kryptoměny znamená, že přijímat platby v bitcoinech bude pro firmu obrovský hazard. Kromě toho je bitcoin spojován s praním špinavých peněz a vzhledem k zásadě "poznej svého zákazníka" bude pro Teslu náročné přijímat v bitcoinech platby, pokud nehodlá výrazně rozšířit týmy a procesy zajišťující dodržování příslušných předpisů.
Pro akcionáře Tesly však máme i dobrou zprávu. Vedle investice do bitcoinu, kterou společnost oznámila, byla zveřejněna i geografická struktura výnosů za fiskální rok 2020. A z té je jasné, že poprvé v historii pocházela nadpoloviční většina výnosů z jiných zemí než z USA.
Ark Invest staví na nestabilním podloží
Než se podíváme na téma detailněji, připomeňme si pár informací o společnosti Ark Invest a jejích investicích v rámci pěti aktivně spravovaných ETF. Objem aktiv ve správě (AUM) firmy nedávno přesáhl 50 miliard dolarů a investice ETF Ark Disruptive Innovation se do značné míry koncentrují v jediné oblasti.
Pokud odhlédneme od všeobecného tržního rizika, pojí se s fondy společnosti Ark Invest dva hlavní idiosynkratické zdroje rizika.
Prvním je procento nesplacených akcií konkrétních firem, které je v držení pěti ETF aktivně spravovaných firmou Ark Invest. V první tabulce najdete firmy, v nichž vlastní Ark Invest více než 10 % akcií v oběhu. Bystřejší pozorovatel si rychle všimne velkého zastoupení nové generace biotechnologických firem. A vzhledem k tomu, že objem aktiv spravovaných Ark Invest vzrostl během jediného roku ze zhruba 3 miliard dolarů na více než 50 miliard, je jasné, jak velkou silou tato investiční firma na (býčím) trhu s biotechnologickými akciemi disponuje. Ale pokud se tok AUM obrátí, mohly by takto koncentrované pozice být z hlediska likvidity problémem a značným rizikem jak pro tyto akcie, tak pro samotnou Ark Invest.
Druhým zdrojem rizika je držení jednotlivých akciových titulů vyjádřená procentem z AUM. Z druhé tabulky vyplývá, že akcie Tesly činí 6,7 % celkových AUM pěti zmiňovaných fondů (data k 10. 2. 2021 – pozn. red.). Podobně rozsáhlé pozice mají fondy Ark Invest i ve třech dalších firmách – Teladoc Health, Roku a Square. Případná korekce akciového trhu, kterou může vyvolat zvýšení úrokových sazeb nebo další prodloužení lockdownů, by tak mohla spustit výprodej akcií Tesly nebo biotechnologických titulů. To by vedlo ke zhoršení výsledků, k čistému odlivu AUM a ke vzniku zpětnovazební smyčky.
My se navíc domníváme, že se skupina investorů a spekulantů, kteří vložili peníze do akcií Tesly, bitcoinu a dalších kryptoměn, do značné míry překrývá se skupinou, která kupuje fondy Ark Invest a související akcie, například biotechnologických firem. Taková situace vede ke zvýšené koncentraci rizika, což musí zohlednit zejména investoři, kteří mají v portfoliu pozice, jež jsou součástí této provázané struktury.