Hraje si Elon s ohněm? Rizikový trojúhelník Tesla-bitcoin-Ark drží akcionáře v pozoru

Elon Musk, Tesla - ilustrační foto
Obrázek: Wikimedia Commons

Elon Musk investoval 1,5 miliardy dolarů firmy Tesla do bitcoinu, čímž dramaticky zvýšil riziko, které se s jeho firmou pojí. Volatilita kryptoměny totiž výrazně zvyšuje očekávanou volatilitu čistých příjmů akcionářů Tesly. Jedním z významných zastánců automobilky je již dlouho také investiční společnost Ark Invest, pozice v akciích Tesly dominují všem jejím fondům. A protože v poslední době zaznamenala značné úspěchy a má bezesporu vliv na ceny biotechnologických akcií, rozhodli jsme se na to, jak souvisejí akcie Tesly s bitcoinem a Ark Invest, podívat blíže. Jejich propojení totiž představuje riziko, s nímž by měli investoři před další korekcí akciového trhu počítat.

Tesla oznámila, že již nakoupila bitcoiny v objemu 1,5 miliardy dolarů a zvažuje možnost akceptovat je při prodeji svých vozů. Šéf automobilky Elon Musk vychvaluje kryptoměny na Twitteru již nějaký ten pátek, trh s kryptoměnami slaví a kurz bitcoinu posouvá historická maxima.

Podle nás je ale tah Tesly riskantní a mate investory při hodnocení firmy. Vzhledem k volatilitě bitcoinu by totiž mohla Tesla snadno přijít třeba i o 50 % své 1,5miliardové investice. To by znamenalo pokles tržního ocenění o 750 milionů dolarů, čímž by se firma připravila téměř o celý upravený čistý příjem za fiskální rok 2020, který činil 812 milionů. Jinými slovy, Musk vystavil Teslu z hlediska tržního hodnocení obrovskému riziku a modely ocenění akcií Tesly budou nově velice citlivé na fluktuace kurzu bitcoinu.

Pro Teslu by bylo mnohem bezpečnější podpořit bitcoin pouhým oznámením, že pracuje na zahájení akceptace plateb v této měně. Ale i to bude rizikové, protože volatilita této kryptoměny znamená, že přijímat platby v bitcoinech bude pro firmu obrovský hazard. Kromě toho je bitcoin spojován s praním špinavých peněz a vzhledem k zásadě "poznej svého zákazníka" bude pro Teslu náročné přijímat v bitcoinech platby, pokud nehodlá výrazně rozšířit týmy a procesy zajišťující dodržování příslušných předpisů.

Tesla a bitcoin

Pro akcionáře Tesly však máme i dobrou zprávu. Vedle investice do bitcoinu, kterou společnost oznámila, byla zveřejněna i geografická struktura výnosů za fiskální rok 2020. A z té je jasné, že poprvé v historii pocházela nadpoloviční většina výnosů z jiných zemí než z USA.

Ark Invest staví na nestabilním podloží

Než se podíváme na téma detailněji, připomeňme si pár informací o společnosti Ark Invest a jejích investicích v rámci pěti aktivně spravovaných ETF. Objem aktiv ve správě (AUM) firmy nedávno přesáhl 50 miliard dolarů a investice ETF Ark Disruptive Innovation se do značné míry koncentrují v jediné oblasti.

Pokud odhlédneme od všeobecného tržního rizika, pojí se s fondy společnosti Ark Invest dva hlavní idiosynkratické zdroje rizika.

Prvním je procento nesplacených akcií konkrétních firem, které je v držení pěti ETF aktivně spravovaných firmou Ark Invest. V první tabulce najdete firmy, v nichž vlastní Ark Invest více než 10 % akcií v oběhu. Bystřejší pozorovatel si rychle všimne velkého zastoupení nové generace biotechnologických firem. A vzhledem k tomu, že objem aktiv spravovaných Ark Invest vzrostl během jediného roku ze zhruba 3 miliard dolarů na více než 50 miliard, je jasné, jak velkou silou tato investiční firma na (býčím) trhu s biotechnologickými akciemi disponuje. Ale pokud se tok AUM obrátí, mohly by takto koncentrované pozice být z hlediska likvidity problémem a značným rizikem jak pro tyto akcie, tak pro samotnou Ark Invest.

Pozice Ark Invest

Druhým zdrojem rizika je držení jednotlivých akciových titulů vyjádřená procentem z AUM. Z druhé tabulky vyplývá, že akcie Tesly činí 6,7 % celkových AUM pěti zmiňovaných fondů (data k 10. 2. 2021 – pozn. red.). Podobně rozsáhlé pozice mají fondy Ark Invest i ve třech dalších firmách – Teladoc Health, Roku a Square. Případná korekce akciového trhu, kterou může vyvolat zvýšení úrokových sazeb nebo další prodloužení lockdownů, by tak mohla spustit výprodej akcií Tesly nebo biotechnologických titulů. To by vedlo ke zhoršení výsledků, k čistému odlivu AUM a ke vzniku zpětnovazební smyčky.

My se navíc domníváme, že se skupina investorů a spekulantů, kteří vložili peníze do akcií Tesly, bitcoinu a dalších kryptoměn, do značné míry překrývá se skupinou, která kupuje fondy Ark Invest a související akcie, například biotechnologických firem. Taková situace vede ke zvýšené koncentraci rizika, což musí zohlednit zejména investoři, kteří mají v portfoliu pozice, jež jsou součástí této provázané struktury.

Pozice Ark Invest - podíly titulů na AUM

Video thumbnail play-btn
Obrázek: Freepik.com
18. 2. 2021 17:00
Josef Tětek (TopMonks): Pád kurzu bitcoinu pod maxima z roku 2017 již nečekám, pády o desítky procent jsou ale ve hře. Smysl dává dlouhodobé spoření do bitcoinu

Páteční streamy patří na Investičním webu rozhovorům s domácími tržními osobnostmi. Tentokrát s Josefem Tětkem z...

Americké akcie
Přestat sledovat
Biotechnologie
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat